Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Męcina: "Dobre kwalifikacje są gwarantem powodzenia na rynku pracy"

0
Podziel się:

- Według badań Komisji Europejskiej każdy człowiek aktywny na rynku pracy po 10 latach musi wymienić 80 proc. swojej wiedzy i kompetencji - powiedział Jacek Męcina.

Męcina: "Dobre kwalifikacje są gwarantem powodzenia na rynku pracy"
(PAP/Marcin Kaliński)

- _ Dobre kwalifikacje są gwarantem powodzenia na rynku pracy, dlatego chcemy wspierać ze środków publicznych podnoszenie kwalifikacji _ - mówił w Sejmie wiceminister pracy Jacek Męcina.

Męcina odpowiadał na pytania posłów Stanisława Lamczyka i Waldemara Sługockiego (PO). Wiceminister przypomniał, że weszła w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma poprawić skuteczność publicznych służb zatrudnienia, m.in. dostosować działania urzędów pracy do indywidualnych potrzeb bezrobotnych i pracodawców.

_ - W ostatnich dniach przyjęliśmy także koncepcje prognozowania podaży i popytu na pracę, żeby doradcy zawodowi mogli zaprojektować, jakie kwalifikacje i koncepcje są na rynku potrzebne _ - mówił.

Podkreślił, że ostatnie zmiany w polityce rynku pracy mają wyjść na przeciw potrzebom przedsiębiorców. Chodzi np. o to, by bezrobotnych kierować na konkretne szkolenia, gdzie uzyskaliby kwalifikacje potrzebne przedsiębiorcom i po których mieliby gwarancje zatrudnienia.

Zwrócił też uwagę na Krajowy Fundusz Szkoleniowy - zupełnie nowe rozwiązanie, idące w kierunku prewencji bezrobocia, które - dziś wiąże się m.in. z wypychaniem z rynku pracy osób niepodnoszących swoich kwalifikacji. - _ Pracodawca będzie mógł się ubiegać o dofinansowanie szkoleń dla swoich pracowników _ - mówił Męcina. Przypomniał, że duże i średnie firmy będą mogły liczyć na dofinansowania w wysokości 80 proc., a mikro i małe firmy - w 100 proc.

_ - Ten fundusz dajemy w zarząd partnerów społecznych - organizacji pracodawców i związków zawodowych. Będą oni decydować o 20 proc. środków, które będą wspierać odpowiednie branże, które oni wskażą jako deficytowe _ - podkreślił Męcina.

Przypomniał, że Krajowy Fundusz Szkoleniowy ruszy już w tym roku, do końca roku rząd przekaże na ten cel 40 mln zł, a od przyszłego będzie to co najmniej 100 mln zł. - _ Chcielibyśmy, żeby był to model dialogu zakładowego _ - dodał.

Wiceminister podkreślił, że dostosowywanie kwalifikacji pracowników do potrzeb rynku to wyzwanie, któremu musimy sprostać. - _ Według badań Komisji Europejskiej każdy człowiek aktywny na rynku pracy po 10 latach musi wymienić 80 proc. swojej wiedzy i kompetencji _ - powiedział.

Jego zdaniem na inwestowanie w kapitał ludzki i podnoszenie kwalifikacji musimy patrzeć w kategoriach negatywnego zjawiska, jakim jest tzw. podwójny rynek pracy. Składa się on z rynku trzonowego, który tworzą głównie pracownicy etatowi i przedsiębiorcy o stabilnych dochodach, oraz z rynku peryferyjnego złożonego z osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych, terminowych oraz tych, które zmuszono do przejścia na samozatrudnienie.

_ - Osoby z dobrymi kwalifikacjami są zasysane przez rynek pracy, a gorzej wykształcone, a także młodzi bez doświadczenia lądują na umowach cywilno-prawnych lub czasowych _ - mówił.

Dlatego, jak podkreślił, rząd chce wspierać podnoszenie kwalifikacji ze środków publicznych. - _ Dobre kwalifikacje są gwarantem powodzenia na rynku pracy - lepszego zatrudnienia i lepszych wynagrodzeń _ - zaznaczył Męcina.

Czytaj więcej w Money.pl
Szkoci boją się recesji. Nowy sondaż Jeśli w referendum większość opowie się za niepodległością, 18 miesięcy później - w marcu 2016 r. - Szkocja stanie się samodzielnym państwem.
Nowy pomysł na pobudzenie gospodarki Komisja Europejska zaproponowała uproszczenie i skrócenie procedur wydawania wiz strefy Schengen.
Powrót do normalności po kryzysie niemożliwy? Miliony miejsc pracy znikło na zawsze, świat stał się bardziej wirtualny, a mniej ludzki - uważa ekonomista Sergiusz Prokurat.
Masowo emigrują w poszukiwaniu pracy W tym roku na emigrację zarobkową udało się blisko 120 tys. osób.
praca
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)