Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Masz nadpłatę podatku - nie zwlekaj ze złożeniem PIT-a

0
Podziel się:

Urząd ma trzy miesiące na zwrot nadpłaconego podatku. Składając deklarację 2 maja na nadpłatę poczekamy nawet do 2 sierpnia.

Masz nadpłatę podatku - nie zwlekaj ze złożeniem PIT-a
(Ginasanders/Dreamstime)

Z końcem kwietnia upływa termin na rozliczenie przez osoby fizyczne podatku dochodowego pobieranego na zasadach ogólnych. Wyjątkowo na rozliczenie podatku za rok 2010 jest czas do 2 maja, gdyż 30 kwietnia przypada w sobotę, dzień wolny od pracy. Do tego trzeba uregulować sprawę podatku od wynagrodzenia m.in. z umowy o pracę, zlecenia, umowy o dzieło, a także od dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej.

Warto pamiętać, że jeżeli wystąpi nadpłata podatku, w szczególności z uwagi na przysługującą ulgę podatkową, nie ma sensu czekać na ostatni dzień, w którym możliwe jest złożenie deklaracji. Urząd i tak ma czas trzech miesięcy na zwrot nadpłaconego podatku i złożenie deklaracji 2 maja spowoduje, iż zwrotu bez należnych odsetek można oczekiwać nawet do dnia 2 sierpnia.

Przy składaniu rozliczenia nie należy zapominać o optymalizacji poprzez pomniejszenie podstawy opodatkowania oraz zmniejszenie kwoty należnego podatku.

Katalog ulg zmniejszających podatek oraz odliczeń pomniejszających podstawę opodatkowania nie uległ zmianie w stosunku do roku ubiegłego. Oznacza to, iż dopuszczalne jest zmniejszenie obciążenia podatkiem na tych samych podstawach co w rozliczeniu za rok 2009.

Przepisy PIT umożliwiają zmniejszenie podstawy opodatkowania o:

  • wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osób niepełnosprawnych (niektóre odliczenia posiadają limit);
    • wydatki na użytkowanie Internetu (do 760 zł rocznie);
    • kwoty darowizny (m.in. na cele pożytku publicznego oraz na cele kultu religijnego,) - jednakże do wysokości 6 proc. dochodu uzyskanego w danym roku;
    • wydatki objęte tzw. ulgą odsetkową (obowiązującą w latach 2002-2006, a obecnie na zasadzie praw nabytych umożliwiającą odliczanie odsetek na spłatę kredytu zaciągniętego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych).

Po uwzględnieniu ulg odliczanych od podstawy opodatkowania, kwotę należnego za 2010 r. podatku można pomniejszyć o następujące ulgi:

  • kwotę ulgi prorodzinnej – w wysokości ponad 1100 zł w skali roku na jedno dziecko;
    • kwotę podatku zapłaconego za granicą od osiągniętych tam dochodów;
    • kwotę z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej - dla podatników uprawnionych na zasadzie praw nabytych, gdyż ulga ta obowiązywała w latach 1997-2007.

Ulgi odliczane od podatku mają największy efekt finansowy, ponieważ bezpośrednio zmniejszają kwotę zobowiązania do zapłaty równą kwocie ulgi.

Warto przypomnieć, iż rozliczenia podatku dokonać można nie wychodząc z domu w dodatku bez konieczności drukowania jakiegokolwiek formularza. Wybierając bowiem *elektroniczną formę złożenia deklaracji *wszystkie niezbędne czynności można wykonać przy użyciu komputera podłączonego do Internetu. Nie ma także ryzyka, iż przesłana w ten sposób deklaracja zaginie, ponieważ w przypadku błędów, system Ministerstwa Finansów nie wygeneruje poświadczenie złożenia deklaracji.

Wypełniając deklarację podatkową warto pamiętać o przekazaniu 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jest to operacja obojętna dla przekazującego podatek, nie powoduje zwiększenia zobowiązania do zapłaty. Wyboru organizacji można dokonać przeglądając wykaz organizacji, znajdujący się na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, skąd można uzyskać konieczne do przekazania podatku dane w postaci numeru KRS. Przekazania wskazanej przez nas kwoty podatku dokonana na rzecz organizacji pożytku publicznego naczelnik urzędu skarbowego, do którego złożyliśmy deklarację.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t34416.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przelomowy;wyrok;w;sprawie;wysylania;pit-a;mailem,149,0,766869.html) Przełomowy wyrok w sprawie wysyłania PIT-a mailem Poznański sąd w odpowiedzi na skargę firmy e-file Sp. z o.o. orzekł, że pracodawca może przesyłać swoim pracownikom PIT-y przez internet.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/pit;2010;pomylka;moze;kosztowac;2772;zlote,43,0,816171.html) PIT 2010: Pomyłka może kosztować 2772 złote Część PIT-ów, wysyłanych za pomocą któregoś z komercyjnych programów, trafia do tak zwanego programu testowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t92201.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/uwaga;na;pit;2010;prawo;znow;nieprecyzyjne,12,0,754700.html) Uwaga na PIT 2010. Prawo znów nieprecyzyjne Nie ma dokładnej definicji samotnego rodzica. Nie wiadomo, dla kogo ulga.

Autor jest doradcą podatkowym, szefem departamentu podatkowego, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna

pit
prawo podatkowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)