Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: radca prawny podejrzany o korupcję

0
Podziel się:

Prokuratura przedstawiła zarzuty korupcyjne Arturowi G. Chciał on uzyskać od komornika skarbowego listę podatników, których mógłby reprezentować.

Lublin: radca prawny podejrzany o korupcję
(AGENCJA SE/East News)

Lubelska prokuratura przedstawiła zarzuty korupcyjne radcy prawnemu Arturowi G. Chciał on uzyskać od komornika skarbowego listę podatników, których mógłby reprezentować. W zamian obiecał podzielić się uzyskaną prowizją.

36-letniego Artura G. zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie. _ Przesłuchany w charakterze podejrzanego Artur G. nie przyznał się do dokonania zarzucanego mu czynu. Złożył wyjaśnienia, w których zaprzeczył swojemu udziałowi w przestępstwie _ - poinformowała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Według prokuratury we wrześniu ub. roku Artur G. złożył komornikowi skarbowemu w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Lublinie obietnicę udzielenia korzyści majątkowej; miało to skłonić urzędnika do przekazania radcy danych podatników, którzy byli uprawnieni do występowania z wnioskami o wznowienie postępowań dotyczących zapłacenia podatku z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów.

Chodzi o postępowania wznawiane w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 r.. Trybunał uznał wówczas za niekonstytucyjny przepis ustawy o PIT pozwalający urzędnikowi skarbowemu ustalić wysokość nieujawnionych przychodów na podstawie poniesionych przez podatnika wydatków i wartości zgromadzonego przez niego mienia. Trybunał uznał też, że podatnik musi mieć prawo powoływania się na zarzut przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Uzyskanie wykazu podatników miało umożliwić Arturowi G. inicjowanie postępowań i występowanie w charakterze pełnomocnika. Udzielenie takich informacji przez komornika skarbowego byłoby naruszeniem przepisów Ordynacji Podatkowej.

_ - Obiecana korzyść majątkowa w postaci bliżej nieustalonych kwot pieniędzy, miała stanowić część wynagrodzenia prowizyjnego radcy prawnego w postępowaniach zakończonych decyzją o zwrocie zapłaconego lub wyegzekwowanego podatku z tytułu nieujawnionych źródeł przychodu _ - dodała Syk-Jankowska.

Prokurator zastosował wobec Artura G. poręczenie majątkowe w kwocie 15 tys. zł. Za zarzucone radcy przestępstwo grozi kara do 10 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
CBA w ZUS-ie. Olbrzymia korupcja? ZUS jest spokojny o wyniki kontroli, choć CBA zostało powiadomione o poważnych wątpliwościach dotyczących zachowania bezstronności przez pracowników Zakładu.
Drzewiecki nie prał brudnych pieniędzy? _ Prokuratorskie śledztwo nie potwierdziło, że Mirosław Drzewiecki prał brudne pieniądze _ - zeznała wiceprokurator generalna Marzena Kowalska.
Bieńkowska zapewnia: nie stracimy pieniędzy Chodzi o kilkaset milionów euro, które możemy stracić, jeśli sąd do końca 2015 r. nie orzeknie w sprawie infoafery.
"Polska ma chronić CBA przed politykami" Komisja Europejska uważa, że Polska powinna mieć bardziej spójną strategię walki z korupcją, a także powinna chronić CBA przed ewentualnym upolitycznieniem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)