Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Londyn grozi im zerwaniem umów handlowych

0
Podziel się:

Kolejne państwa protestują przeciwko zapowiedzi Tel-Awiwu, rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie. Najmocniej Wlk. Brytania.

Londyn grozi im zerwaniem umów handlowych
(Arpingstone/Public domain)

Niemcy zaapelowały do Izraela, by nie rozszerzał żydowskich osiedli na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu Jordanu i w Jerozolimie, lecz powiedziały, że planowana w tym tygodniu wizyta premiera Benjamina Netanjahu dojdzie do skutku. Tymczasem Londyn zapowiada drastyczne kroki. * *Wielka Brytania rozważa wycofanie ambasadora z Izraela i zawieszenie umów handlowych.

_ - Apelujemy do rządu Izraela, by odstąpił od tego (budowy nowych osiedli) _ - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert na konferencji prasowej. Podkreślił, że plany te, które zakładają zmniejszenie terenów pod przyszłe państwo palestyńskie, podważają wysiłki mające na celu wznowienie rozmów pokojowych.

Zapytany, czy sprawa ta może przeszkodzić wizycie Netanjahu w Niemczech, Seibert odpowiedział, że w tych planach nie ma zmian. _ Kanclerz (Angela Merkel)
oczekuje pana Netanjahu na obiedzie i rozmowach w środę wieczorem. Liczymy na otwartą dyskusję między przyjaciółmi _ - powiedział rzecznik.

Wcześniej tego dnia agencje poinformowały, że MSZ Francji wezwało ambasadora Izraela i że Francja wysłała też list do władz izraelskich, nazywając ich decyzję _ poważną przeszkodą rozwiązania dwupaństwowego _.

Wielka Brytania rozważa wycofanie ambasadora z Izraela. Londyn zdecydowanie domaga się rezygnacji z planów budowy nowych osiedli na Zachodnim Brzegu oraz we Wschodniej Jerozolimie. Brytyjski MSZ wezwał też ambasadora Izraela w Londynie na rozmowę w tej sprawie.
Izrael planuje budowę około 3 tysiecy mieszkań na terenach okupowanych.

Brytyjskie media podają, powołując się na nieoficjalne informacje, że w odpowiedzi Wielka Brytania rozważa wycofanie ambasadora z Tel Awiwu oraz zawieszenie umów handlowych. Sprawę skomentowało już francuskie MSZ, które podkreśliło w oświadczeniu, że groźba sankcji dyplomatycznych nie jest najlepszym pomysłem. Także francuski MSZ wezwał do siebie ambasadora Izraela w sprawie budowy nowych osiedli. Do rezygnacji z tych planów wezwały władze w Tel Awiwie również Niemcy.

Wczoraj krytycznie o planach władz w Tel Awiwie wypowiedziały się Stany Zjednoczone oraz Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Moon. Mimo apeli społeczności międzynarodowej, premier Izraela Banjamin Netanjahu zapowiedział, że nie wycofa się z planów.

Tuż po przyznaniu w ubiegłym tygodniu Palestyńczykom przez Zgromadzenie Ogólne statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora w tej organizacji władze Izraela zapowiedziały budowę 3 000 nowych mieszkań na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej.

Plany budowy mieszkań dla żydowskich osadników na okupowanych obszarach palestyńskich wywołały potępienie ze strony europejskich sojuszników Izraela, skrytykowały je też USA.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)