Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwini nie przejęli się protestami Polaków

0
Podziel się:

Tamtejszy Sejm przyjął ustawę o oświacie, która zmusi uczniów polskich szkół do nauki po litewsku.

Litwini nie przejęli się protestami Polaków
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

Sejm Litwy przyjął owelizację ustawy o oświacie, która - w ocenie przedstawicieli polskiej społeczności na Litwie - pogarsza sytuację szkół mniejszości narodowych i doprowadzi do zmniejszenia ich liczby.

Za nowelizacją ustawy opowiedziało się 76 posłów, 14 głosowało przeciwko, 29 wstrzymało się od głosu.

Zatwierdzona nowela przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskich, lekcje dotyczące historii Litwy, geografii Litwy, a także poznania świata w częściach dotyczących Litwy będą wykładane w języku litewskim. W litewskim języku w całości będzie wykładamy przedmiot: podstawy wychowania patriotycznego. Zgodnie z nową ustawą, od 2013 w szkołach litewskich i mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.

Natomiast w ramach tzw. optymalizacji sieci szkół, w małych miejscowościach będą zamykane szkoły mniejszości narodowych, w tym szkoły polskie i pozostawiane będą jedynie szkoły litewskie.

Według społeczności polskiej na Litwie, w wyniku przyjętej nowelizacji ustawy o oświacie liczba szkół polskich na Litwie zmniejszy się o połowę: z obecnych około 120 szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie, pozostanie około 60.

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski, występując w polskim Sejmie, apelował do władz Litwy, by nie pogarszały sytuacji szkolnictwa polskiego w tym kraju. Powiedział, że głosowanie nad nowelizacją ustawy o oświacie będzie _ niezwykle ważnym sprawdzianem, jak dalece strona litewska chce chronić prawa swych mniejszości _.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zapowiedziała zaś, że nie podpisze nowelizacji ustawy o oświacie, jeżeli stworzy ona gorsze warunki Polakom na Litwie w porównaniu z tymi, jakie mają Litwini w Polsce.

W Polsce, na Sejneńszczyźnie, gdzie mieszka największa grupa polskich Litwinów działa 10 szkół z litewskim językiem wykładowym, a więc wszystkie przedmioty są nauczane po litewsku, i kilka, w których wykłada się po polsku, a litewskiego można się uczyć jako języka dodatkowego. Podręczniki dla tych szkół są drukowane przez wydawnictwo _ Auszra _, finansowane m.in. ze środków budżetu państwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/litwa;chce;rozmow;z;polska;o;szkolnictwie,111,0,793711.html) Litwa chce rozmów z Polską o szkolnictwie Litewski rząd chce skonsultować z polskim MSZ projekt ustawy oświatowej, która wprowadza rozwiązania niekorzystne dla mniejszości polskiej na Litwie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t86755.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sukces;polakow;w;wyborach;na;litwie,140,0,785548.html) Sukces Polaków w wyborach na Litwie Mniejszość polska nadal będzie rządzić w dwóch rejonach - wileńskim i solecznickim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t131997.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;rozgoryczony;polityka;wilna,152,0,772760.html) Komorowski rozgoryczony polityką Wilna Prezydent staje w obronie Polaków. _ Jest wiele spraw nierozwiązanych, które niepokoją _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)