Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Likwidacja WSI była zgodna z konstytucją

0
Podziel się:

Tak uznał Trybunał Konstytucyjny odrzucając wniosek Lewicy w tej sprawie.

Likwidacja WSI była zgodna z konstytucją
(PAP/Leszek Szymański)

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o utworzeniu Służb Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego jest zgodna z Konstytucją.

Zdaniem sędziów, nie ma podstaw by uznać ustawę za niezgodną z ustawą zasadniczą i konwencją o ochronie praw człowieka.

Tym samym Trybunał nie przychylił się do wniosku klubu Lewicy, który wnosił o uznanie niezgodności tych ustaw z ustawą zasadniczą.

| Ustawa weszła w życie w 2006 roku. Wówczas rozpoczęto weryfikację funkcjonariuszy byłych WSI, którzy mieli pracować w nowo utworzonych Służbie Wywiadu Wojskowego i Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Jednak do tej pory ponad trzystu funkcjonariuszy pozostało niezweryfikowanych. |
| --- |

Po ogłoszeniu wyroku Trybunału, poseł Lewicy Ryszard Kalisz, który był jednym z wnioskodawców, powiedział, ze nie uznaje tej decyzji za porażkę, tylko kolejny przyczynek do naszego prawa.

Agenci będą mogli wrócić do łask?

Także dziś Sejm zadecydował, że byli żołnierze WSI czekający na wydanie stanowiska Komisji Weryfikacyjnej w swojej sprawie, będą mogli pozostawać w rezerwie kadrowej dłużej niż ustawowe dwa lata. Nowelizację poparło 259 posłów, 142 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Posłowie PiS zarzucili rządowi zbyt szybkie tempo prac nad zmianami oraz niekonstytucyjność proponowanych rozwiązań. Prawo i Sprawiedliwość domagało się odrzucenia projektu nowelizacji w całości.

Przed głosowaniem tego wniosku szef sejmowej speckomisji Jarosław Zieliński pytał, dlaczego premier nie zdecydował się na przedłużenie terminu działalności Komisji Weryfikacyjnej, by w zgodzie z prawem i przy zachowaniu bezpieczeństwa państwa dokończyć proces weryfikacji byłych żołnierzy WSI: Zdaniem Zielińskiego decyzja Sejmu sprawi, że byli żołnierze WSI bez weryfikacji trafią do SKW, SWW, wojskowych prokuratur i sądów, jednostek zwiadowczych i rozpoznania. - _ Czy to służy bezpieczeństwu państwa? _ - pytał poseł PiS. **

ZOBACZ TAKŻE:

Wiceminister obrony Stanisław Komorowski tłumaczył, że premier nie zdecydował się na przedłużenie pracy Komisji Weryfikacyjnej, ponieważ nie było żadnej gwarancji na zakończenie tej pracy w - jak to ujął - rozsądnym czasie. Komorowski powiedział, że w związku z tym rząd wystąpił z propozycją aby w innej formie kontynuować weryfikację byłych funkcjonariuszy WSI, którą popiera.

Z kolei były likwidator WSI Antoni Macierewicz apelował, aby wycofać projekt nowelizacji, gdyż jest niekonstytucyjny i godzi w bezpieczeństwo państwa.

Poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Graś powiedział, że winę za opóźnienia w weryfikowaniu byłych żołnierzy WSI ponoszą, oprócz Antoniego Macierewicza, również członkowie Komisji Weryfikacyjnej, którzy - jak mówił poseł - byli też zatrudnieni w radach nadzorczych spółek skarbu państwa.

Znowelizowaną ustawą powołującą Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego w miejsce zlikwidowanych WSI zajmie się teraz Senat.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)