Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Likwidacja WSI. Będzie komisja śledcza?

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska zagłosuje dzisiaj za skierowaniem do pierwszego czytania wniosku Twojego Ruchu - poinformował szef klubu PO.

Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz (Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Platforma Obywatelska zagłosuje dzisiaj za skierowaniem do pierwszego czytania wniosku Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej do spraw likwidacji WSI i działalności Antoniego Macierewicza (na zdjęciu) - poinformował Rafał Grupiński, szef klubu PO. Polskie Stronnictwo Ludowe nie ma jednolitego stanowiska w tej sprawie.

_ - Zagłosujemy za skierowaniem wniosku do pierwszego czytania _ - poinformował Grupiński. Posłowie muszą zdecydować, czy Sejm zajmie się wnioskiem Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji WSI i działalności odpowiedzialnego za nią Antoniego Macierewicza (PiS). We wstępnym porządku obrad punkt figuruje jako sporny. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na początku posiedzenia.

Z kolei rzecznik klubu PSL Krzysztof Kosiński poinformował, że ludowcy nie wypracowali jednolitego stanowiska w tej sprawie, dlatego w głosowaniu nad tym punktem nie będzie obowiązywać dyscyplina, a każdy poseł Stronnictwa będzie głosować według własnej opinii w tej sprawie.

Zgodnie z propozycją TR, komisja śledcza miałaby zbadać okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i weryfikacji ich kadr oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI (tzw. raportu Macierewicza), a także samej weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną od 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r.; komisja miałaby też zbadać skutki tych działań.

Wnioskodawcy postulują, aby komisja śledcza oceniła m.in. jakość uchwalonego prawa dot. likwidacji WSI, materialne i niematerialne szkody wyrządzone osobom, których nazwiska znalazły się w raporcie z weryfikacji WSI, zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa w wyniku opublikowania informacji o pracy wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, koszty funkcjonowania Komisji Weryfikacyjnej pod przewodnictwem Macierewicza i Jana Olszewskiego, materialne i niematerialne straty ponoszone przez Polskę w wyniku opracowania raportu przez Macierewicza i jego opublikowania przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Komisja miałaby też przyjrzeć się przyczynom umorzenia pod koniec 2013 r. śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji WSI z 2007 r.

Komisję powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm bezwzględną większością głosów. W skład komisji może wchodzić do 11 członków. Skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski rozmawiał z Obamą. O czym? Przywódcy wymienili poglądy przed zaplanowanym na dzisiaj spotkaniem przywódców dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej.
Będą zmiany w Ordynacji podatkowej? Zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką będą przedawniać się na takich samych zasadach jak pozostałe zobowiązania podatkowe.
Zmniejszą biurokrację? Ustawa w Sejmie Resort gospodarki, który przygotował dokument wskazał, że stanowi on kontynuację wcześniejszych działań legislacyjnych, mających na celu ułatwienie i uproszczenie regulacji prawnych dotyczących wykonywania działalności gospodarczej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)