Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Likwidacja sądów rejonowych. Po zablokowaniu reformy koalicja ma się dobrze

0
Podziel się:

- Likwidacja tych 79 sądów była od początku niepotrzebną reformą i niepotrzebną awanturą.

Likwidacja sądów rejonowych. Po zablokowaniu reformy koalicja ma się dobrze
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Koalicja ma się dobrze. Premier od początku wiedział, że w tej sprawie jesteśmy różni i _ poszanowanie tej różnicy od początku było _ - tak szef klubu PSL Jan Bury skomentował uchwalenie - głosami PSL i opozycji - ustawy o okręgach sądowych.

- _ Chcieliśmy od początku, by ta ustawa nie musiała dzielić posłów, by nie musiała dzielić klubów, bo Polska lokalna jest jedna, Polska powiatowa jest jedna, w tej Polsce pracują, żyją normalni polscy obywatele, którzy są sympatykami różnych partii politycznych _ - powiedział Bury dziennikarzom w Sejmie.

Podkreślił, że obywatelski projekt wspierali członkowie różnych partii, dla których najważniejsza była _ obrona Polski lokalnej przed odzieraniem na kawałki _.

- _ Likwidacja tych 79 sądów była od początku niepotrzebną reformą i niepotrzebną awanturą, i dziś widać, że w ogóle nie zmieniła funkcjonowania sądów _ - ocenił Bury.

Zaznaczył, że jest świadom różnego rodzaju problemów dotyczących sądownictwa. - _ Ale reformowanie trzeba zacząć z innej strony, od wielkich sądów, wielkich aglomeracji, od przewlekłości w kilkunastu dużych procesach, od poprawiania procedur karnych, cywilnych, administracyjnych _ - przekonywał.

- _ W tych sprawach dla nowego ministra (Marka) Biernackiego nasz klub będzie udzielał pełnego poparcia _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/170/m269994.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sady;rejonowe;wracaja;reforma;gowina;trafila;do;kosza,236,0,1303532.html) *Reforma Gowina do kosza. Sądy wracają * Nie zagłosował szef MSZ Radosław Sikorski oraz przewodniczący SLD Leszek Miller. Likwidacji sądów sprzeciwiło się także PSL. Bury mówił, że w jego ocenie reforma sądownictwa rozpoczęta przez b. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, była _ nieudana, niepotrzebna i zbyt kosztowna _.

- _ Oszczędności żadnych, korzyści nie ma, a awantura była niepotrzebna _ - podsumował.

Według niego ludowcy będą apelować do senatorów i prezydenta, by ustawa szybko weszła w życie.

Sejm uchwalił w piątek obywatelską ustawę o okręgach sądowych, która określa strukturę sądów powszechnych w kraju i m.in. ma przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku tego roku. Za przyjęciem ustawy głosowało 231 posłów - PSL oraz opozycja.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Jeszcze przed głosowaniem o odrzucenie projektu apelowali kolejno m.in. minister sprawiedliwości Marek Biernacki, a po nim premier Donald Tusk.

Od stycznia tego roku - na mocy rozporządzenia Gowina - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - jak wskazywał resort sprawiedliwości - było doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą. TK potwierdził w końcu marca, że ustawowa podstawa prawna do wydania przez ministra rozporządzenia jest zgodna z konstytucją.

Reforma, jeszcze zanim weszła w życie, wywołała liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków. Rozporządzenie ministra w sprawie reorganizacji sądów krytykowała zarówno cała opozycja, jak i koalicyjny PSL.

W związku z tym przed rokiem, przy wsparciu m.in. PSL, opracowany został obywatelski projekt - zebrano pod nim ponad 150 tys. podpisów. Ustawa o okręgach sądowych wyszczególnia wszystkie sądy istniejące do końca zeszłego roku wraz z ich okręgami. Każda zmiana struktury musiałaby więc w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł takich zmian dokonywać poprzez rozporządzenie.

Czytaj więcej w Money.pl
Biernacki zgadza się Jarosławem Gowinem Zarówno Biernacki, jak i szef klubu PSL Jan Bury zgodnie deklarowali jednak wolę poprawy wzajemnej komunikacji i konsultacji ws. kolejnych projektów resortu sprawiedliwości.
Umowa była inna. Koalicja zagrożona? Politycy PSL sprzeciwiają się planom likwidacji małych sądów. 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.
Gowin: "Ta decyzja jest nieodwracalna" Minister sprawiedliwości zapewnił dziś, że planowana przez niego rewolucja rozpocznie się dokładnie 1 stycznia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)