Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Legislacyjna klapa rządu

0
Podziel się:

W kwietniu rząd nie wykonał po raz kolejny założonego planu legislacyjnego. Ze 193 ustaw zakładanych na pierwsze półrocze przyjęto zaledwie 26 projektów.

Legislacyjna klapa rządu
(PAP/ Andrzej Wiktor)

W kwietniu rząd nie wykonał po raz kolejny założonego planu legislacyjnego. Ze 193 ustaw zakładanych na pierwsze półrocze przyjęto zaledwie 26 projektów. Indeks legislacyjny rośnie bardzo powoli i daleko mu do poziomu z grudnia 2006 r.

Zgodnie z planem legislacyjnym w kwietniu rząd powinien przyjąć 12 kolejnych projektów ustaw. Z tych, które zakładał plan, na posiedzenie Rady Ministrów nie trafił jednak żaden akt prawny. Rząd w kwietniu nadrabiał przede wszystkim zaległości legislacyjne powstałe w marcu, lutym i styczniu.

Rada Ministrów przyjęła między innymi dużą nowelizację prawa karnego oraz projekt ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Do końca czerwca Rada Ministrów miała przyjąć aż 193 projekty, które znalazły się w rządowym planie legislacyjnym na to półrocze. Tymczasem do tej pory ministrowie przyjęli tylko 26 z zaplanowanych projektów.

_ Rząd ma zatem mało czasu na nadrabianie zaległości i nic nie wskazuje na to, by chociaż w 50 proc. udało się zrealizować plan. _

Ponadto rząd będzie miał teraz więcej obowiązków, gdyż w związku z wytypowaniem Polski jako organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku będzie musiał w trybie pilnym znowelizować takie ustawy jak prawo budowlane czy ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym.

Przemysław Gosiewski, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, zapowiedział, że w celu sprawnej budowy infrastruktury stadionowo-drogowej konieczne będą zmiany prawne, które ułatwią pozyskiwanie gruntów pod obiekty Euro 2012. Zostaną uproszczone przepisy dotyczące tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego oraz o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Co zrobił rząd

Zmiany w kodeksie karnym przewidują możliwość wymierzania kar pozbawienia wolności od jednego miesiąca do 25 lat. Obecnie katalog tych kar jest zamknięty i ogranicza się do możliwości orzeczenia do 15 lat więzienia, natomiast kara 25 lat pozbawienia wolności oraz dożywocie są odrębnymi karami.

_ Najwięcej emocji wzbudziło przyjęcie przez rząd projektu nowelizacji kodeksu karnego, która przez media została okrzyknięta jako rewolucja w prawie karnym. _Andrzej Kryże, wiceminister sprawiedliwości, podkreśla, że zaostrzone mają być przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

- Umyślne uszkodzenie ciała czy spowodowanie kalectwa jest dzisiaj zagrożone karą od roku do lat dziesięciu. Teraz jeżeli działanie takie będzie umyślne, to będzie za to groziła kara pozbawienia wolności od pięciu do 25 lat - zapowiada wiceminister Kryże.

Zmiany będą dotyczyły także obrony koniecznej. Przekroczenie granic tej obrony nie będzie karane, jeśli nastąpiło ono na skutek wdarcia się np. do cudzego mieszkania.

Innym istotnym projektem, któremu ministrowie poświęcili uwagę w kwietniu, jest nowela ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Projekt ten przewiduje, że od 11 czerwca 2012 r. wysokości sum gwarancyjnych w komunikacyjnych polisach OC w przypadku szkód na osobie zostaną podniesione do 5 mln euro. W przypadku szkód na mieniu suma gwarancyjna nie będzie mogła być niższa niż 1 mln euro. Ponadto rządowe propozycje przewidują, że do 11 czerwca 2012 r. wysokość sum gwarancyjnych ma rosnąć etapowo.

Rząd zdołał przyjąć w kwietniu także projekty takich ustaw, jak: o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, o instrumentach wspomagających redukcję emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji, o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, oraz propozycje zmian w ustawie o zawodzie tłumacza przysięgłego.

Czego nie zrobiono

Na Radę Ministrów miał trafić projekt zmian w ustawie o grach i zakładach wzajemnych. Niestety, propozycje w tym zakresie nie zostały jak dotąd przyjęte przez rząd. Sporny jest ustawowy katalog gier, który ma zostać rozszerzony między innymi o gry internetowe i interaktywne. Ponadto mają zostać zdefiniowane tego rodzaju gry. Według założeń mają zostać określone także warunki prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie.

_ W kwietniu ministrowie mieli zająć się także projektem ustawy o emeryturach pomostowych, który ma regulować nowe zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. _W kwietniu ministrowie mieli zająć się także projektem ustawy o emeryturach pomostowych, który ma regulować nowe zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Projekt, który już jest przygotowany, definiuje pojęcia pracy w szczególnych warunkach i pracy o szczególnym charakterze. Na ich podstawie Rada Ministrów w rozporządzeniu wskaże rodzaje wykonywanych prac uprawniające do świadczeń.

Na Radę Ministrów nie trafił także projekt zmian w ustawie o ochronie osób i mienia, który ma doprecyzować niektóre przepisy i usunąć luki w obowiązującej ustawie. Ma to związek m.in. ze zmieniającymi się rozwiązaniami wykorzystywanymi do ochrony osób.

Rząd miał się zająć również nowelizacją ustawy o transporcie kolejowym. Dotyczy ona opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntów zajętych m.in. pod nowe linie kolejowe. Zmiany mają upraszczać także procedury dopuszczenia do ruchu lokalnych przewoźników kolejowych.

Co w Sejmie

Dobiegły końca prace nad ustawą o zarządzaniu kryzysowym. Parlament zajmował się tą ustawą dziewięć miesięcy. Obecnie czeka ona jeszcze na podpis prezydenta. Niebawem przepisy tej ustawy wejdą w życie, a to oznacza, że zostanie utworzone rządowe centrum bezpieczeństwa, nad którym nadzór będzie miał premier. Powstanie także rządowy zespół zarządzania kryzysowego, który będzie organem doradczym właściwym w sprawach koordynowania działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego. Do zadań rządowego centrum bezpieczeństwa będzie należała także współpraca z instytucjami UE zajmującymi się ochroną infrastruktury kryzysowej.

Nowelizacja prawa budowlanego, która zakłada poprawę bezpieczeństwa obiektów budowlanych, po poprawkach Senatu trafiła z powrotem do sejmowej Komisji Infrastruktury.

Regulacje te są istotne dla właścicieli i zarządców nieruchomości. Nakłada ona bowiem obowiązek usuwania na własny koszt śniegu zalegającego na dachach, oblodzeń i osuwisk ziemnych. Za niewypełnienie tego obowiązku zarządcy mogą ponieść karę grzywny, która będzie nie mniejsza niż 1 tys. zł. Grozi za to także kara ograniczenia wolności albo roku więzienia.

wiadomości
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)