Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Legalna marihuana w USA. Alaska trzecim stanem, który zmienił prawo

0
Podziel się:

Według przyjętego przez władze stanowe prawa, od wtorku każdy kto ukończył 21. rok życia może nie tylko posiadać marihuanę i używać jej w celach prywatnych, ale także legalnie ją przewozić i dostarczać innym.

Legalna marihuana w USA. Alaska trzecim stanem, który zmienił prawo
(gaspr13/iStockphoto)

Alaska została we wtorek trzecim amerykańskim stanem po Waszyngtonie i Kolorado, który zalegalizował użycie marihuany w celach rekreacyjnych. Wciąż jednak utrzymany został zakaz palenia marihuany w miejscach publicznych.

Według przyjętego przez władze stanowe prawa, od wtorku każdy kto ukończył 21. rok życia może nie tylko posiadać marihuanę i używać jej w celach prywatnych, ale także legalnie ją przewozić i dostarczać innym.

Na razie stanowe licencje dla sklepów na sprzedaż marihuany nie zostały wprowadzone, bowiem trwają prace nad uregulowaniem i opodatkowaniem tego nowego rynku, którego uruchomienie przewidziano najwcześniej w 2016 roku.

Jak pisze agencja Assosiated Press, kiedy w listopadzie ub.r. mieszkańcy stanu Alaska w referendum stosunkiem głosów 53 proc. do 47 proc. opowiedzieli się za legalizacją marihuany w miejscach prywatnych, pozostawiono wówczas wiele szczegółów do uregulowania władzom stanowym.

Nowe prawo w Alasce budzi jednak wiele zamieszania w związku z jego różną interpretacją zarówno przez miejscową policję jak i władze poszczególnych miast. W największym stanowym mieście Anchorage szef policji Mark Mew zapowiedział, że jego policjanci będą surowo przestrzegać publicznego zakazu palenia marihuany i nakładać mandaty w wysokości 100 dolarów za jego złamanie. Z kolei w miejscowościach wysuniętych na północ palenie marihuany na zewnątrz na terenie własnej posesji jest dozwolone, o ile nie będzie uciążliwe dla sąsiadów i otoczenia.

Amerykańskie prawo federalne wciąż traktuje marihuanę jako nielegalny narkotyk. Ale administracja prezydenta Baracka Obamy ogłosiła w 2013 roku, że nie będzie na razie stawać na drodze stanom, których obywatele opowiedzieli się w referendach za legalizacją marihuany, o ile zapewnią one, że przestrzegane będą surowe zasady dotyczące dystrybucji narkotyku.

Chodzi m.in. o zapewnienie, że nie trafi ona do nieletnich albo gangów oraz nie będzie sprzedawana do innych stanów, w których pozostaje nielegalna. Stany, w których zalegalizowano posiadanie i sprzedaż marihuany, mają też zapewnić, że konopie indyjskie nie będą uprawiane na terenach publicznych.

Pierwszymi stanami, które zalegalizowały marihuanę w celach rekreacyjnych były Kolorado i Waszyngton, których doświadczenie w tej sprawie bacznie jest obserwowane przez kolejne stany sygnalizujące chęć zalegalizowania tego narkotyku.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef Zielonych uprawiał marihuanę? Śledztwo 49-letni polityk podpadł prokuraturze przez przypadek, biorąc udział w akcji Ice Bucket Challenge.
Przemycili do Polski pół tony narkotyków 38 osób podejrzanych ws. przemytu zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.
Wojsko będzie uprawiać marihuanę Władze zapewniają, że nie jest to wstęp do legalizacji marihuany.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)