Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lampy i suszarki grożące śmiercią. Inspektorzy skontrolowali sklepy

0
Podziel się:

Kontrolerzy odwiedzili ponad 750 sklepów, supermarketów i hurtowni. Tak producenci nas oszukują.

Lampy i suszarki grożące śmiercią. Inspektorzy skontrolowali sklepy
(Giikah/CC/Flickr)

Lampa z nieprawidłowo podłączonym uziemieniem, suszarka do włosów z roztapiającą się obudową - to niektóre produkty zakwestionowane w wyniku ogólnopolskiej kontroli sprzętu elektrycznego przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK.

W ubiegłym roku kontrolerzy odwiedzili 757 sklepów, supermarketów i hurtowni. Badaniom poddano m.in. sprzęt AGD i RTV, oprawy oświetleniowe, lampki choinkowe, przedłużacze oraz urządzenia biurowe.

Spośród 3488 sprawdzonych wyrobów zakwestionowano 691, czyli prawie 20 proc. Najwięcej zastrzeżeń inspektorów dotyczyło lampek choinkowych (nieprawidłowości stwierdzono w co czwartym ze skontrolowanych wyrobów) oraz opraw oświetleniowych, z których ponad 23 proc. nie spełniało wymagań. Szczegółowe wyniki dostępne są w _ Raporcie z kontroli sprzętu elektrycznego _.

Zastrzeżenia inspektorów budziły głównie niepełne informacje warunkujące bezpieczeństwo użytkowania sprzętu (np. brak informacji o żarówkach odpowiednich do oprawy oświetleniowej) - 11,2 proc. (390 wyrobów). Były też przypadki, gdy stwierdzano zupełny brak informacji, ostrzeżeń lub instrukcji obsługi, niezbędnych do bezpiecznego użytkowania sprzętu zasilanego prądem - 5,2 proc. (181 wyrobów). Nieprawidłowości polegały także na braku oznaczenia sprzętu obowiązkowym znakiem CE - 3,6 proc. (125 wyrobów), który potwierdza spełnianie zasadniczych wymagań obowiązujących na terenie Unii Europejskiej, m.in. w zakresie bezpieczeństwa.

Kontrola wykazała też nieprawidłowości dotyczące rozwiązań konstrukcyjnych - 7 proc. (241 wyrobów). Zastrzeżenia dotyczyły m.in. braku odpowiedniej izolacji czy zabezpieczenia przewodów przed wyrwaniem, co zagraża bezpieczeństwu użytkowników. Stwierdzano także stosowanie w obudowach urządzeń materiałów o niedostatecznej odporności termicznej.

W przypadku 12 wyrobów wykrycie nieprawidłowości umożliwiły badania laboratoryjne przeprowadzone przez laboratoria, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Wśród nieprawidłowości stwierdzonych w trakcie badań laboratoryjnych znalazły się m.in. nieprawidłowe mocowanie spirali grzejnej w suszarce do włosów, czy nieprawidłowe mocowanie ogranicznika temperatury w czajniku elektrycznym.

Cieszy fakt, że wielu przedsiębiorców jeszcze w trakcie kontroli podejmowało działania mające na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, np. uzupełniając oznakowanie produktów. Udało się to w przypadku aż 469 wyrobów. Ponadto na podstawie kontroli Inspekcji Handlowej UOKiK wszczął postępowania w sprawie 271 wyrobów niezgodnych z zasadniczymi i innymi wymaganiami. 128 z nich już zakończyło się nakazem wycofania z obrotu. W przypadku wydania decyzji nakazującej wycofanie z rynku, konsument może wystąpić z odpowiednim roszczeniem do sprzedawcy lub przedsiębiorcy, który wprowadził wadliwy towar na rynek.

Jeśli konsument zakupił produkt, który może stwarzać zagrożenie powinien poinformować Inspekcję Handlową, której dane znajdują się na stronie Urzędu. Może również zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza. Konieczne będzie podanie informacji o producencie wyrobu, miejscu i dacie zakupu. Pomocne będzie także dołączenie zdjęć produktu oraz opakowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmasowane kontrole przed Euro. Oto efekt Skontrolowano kilkadziesiąt firm. UOKiK zakwestionował blisko 200 zapisów w umowach jakie podsuwane są klientom.
Grzechy sieci handlowych. Najgorzej jest z.... Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK sprawdziła blisko 600 placówek wybranych sieci handlowych na terenie Polski. Zobacz co wykryto.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)