Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kuwejt: Pięć lat więzienia dla opozycjonisty za krytykę władcy

0
Podziel się:

Prominentny polityk opozycji w Kuwejcie został skazany na pięć lat więzienia i pracę przymusową za obrażenie władcy, emira Sabaha al-Ahmada al-Dżabira as-Sabaha.

Kuwejt: Pięć lat więzienia dla opozycjonisty za krytykę władcy
(Willeecole/Dreamstime)

Prominentny polityk opozycji w Kuwejcie został skazany na pięć lat więzienia i pracę przymusową za obrażenie władcy, emira Sabaha al-Ahmada al-Dżabira as-Sabaha, podczas wiecu w październiku zeszłego roku - poinformował prawnik skazanego.

Sąd uznał, że były parlamentarzysta Musallam al-Barrak obraził as-Sabaha, gdy w przemówieniu oskarżył emira o _ autokratyczne rządy _. Według agencji dpa Barrak, który został wówczas aresztowany, miał również powiedzieć pod adresem as-Sabaha: - _ Nie boimy się twoich więzień _. Prawnik Barraka poinformował, że rozważa wniesienie apelacji od wyroku.

Podczas ogłaszania wyroku budynek sądu był otoczony licznymi oddziałami sił bezpieczeństwa, których zadaniem było nie dopuścić do manifestacji solidarności ze skazanym politykiem. Kilkudziesięciu zwolenników Barraka zebrało się jednak przed domem jego rodziców.

Kuwejt, który należy do OPEC i jest sojusznikiem USA, dotychczas nie podzielił losu innych arabskich państw i nie stał się sceną masowych prodemokratycznych protestów. Z drugiej jednak strony od około dwóch lat wzrasta napięcie miedzy opozycją a rządem zdominowanym przez rodzinę emira.

W wyborach do parlamentu w 2012 roku Musallam al-Barrak zdobył największe poparcie ze wszystkich kandydatów. Podczas łącznie sześciu kadencji jako deputowany wielokrotnie oskarżał o korupcję pełniących urzędy oraz deputowanych bliskich rodzinie rządzącej. Był też czołową postacią protestów przeciw wprowadzonym przez rząd zmianom w ordynacji wyborczej, które zdaniem opozycji ograniczają szanse wyborcze jej kandydatów.

Według Associated Press poniedziałkowy wyrok może ponownie wywołać uliczne protesty, jakie wybuchły pod koniec ubiegłego roku po aresztowaniu Barraka na wiecu.

Powołując się na lokalne media, agencja ta przypomina również, że władze Kuwejtu rozważają wprowadzenie przepisów, które przewidują grzywny w wysokości nawet miliona dolarów za obrazę członków rodziny as-Sabaha.

Czytaj więcej w Money.pl
Na egzekucję zaprosili też dziennikarzy W więzieniu w środkowym Kuwejcie powieszono trzech mężczyzn, skazanych na karę śmierci za morderstwa. Były to pierwsze egzekucje od 2007 roku.
Teraz tu będzie rewolucja? Tysiące na ulicach Na wielu pomarańczowych transparentach widniały napisy: Sprawiedliwość, wolność, równość, czy Dyktatura jest destrukcyjna, demokracja - twórcza.
Petrodolary to za mało. Emir im tego zabrania Władze Kuwejtu zakazały zgromadzeń z udziałem ponad 20 osób, uprawniając jednocześnie policję do zapobiegania takim demonstracjom i ich rozpraszania.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)