Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Ukrainie. Co z zawieszeniem broni?

0
Podziel się:

Rosja przyjęła z zadowoleniem inicjatywę przeprowadzenia spotkania grupy kontaktowej do spraw Ukrainy w Mińsku.

Siergiej Ławrow
Siergiej Ławrow (ec.europa.eu)

Rosja przyjęła z zadowoleniem inicjatywę przeprowadzenia spotkania grupy kontaktowej do spraw Ukrainy w Mińsku - oznajmił dziś szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Białoruskie MSZ wyraziło nadzieję na rychłą normalizację sytuacji na Ukrainie.

aktualizacja 20:36

_ Niezmiennie opowiadamy się za rozmowami i z zadowoleniem przyjmujemy każdą możliwość, która jest w tym celu stwarzana. W tym sensie oczywiście cenimy propozycję Białorusi _ - oświadczył Ławrow na konferencji prasowej w Duszanbe.

_ - Z zadowoleniem przyjmiemy kontakty i dziękujemy naszym białoruskim kolegom za to, że pomagają Ukraińcom usiąść mimo wszystko za stołem rozmów _ - dodał.

Biuro prasowe białoruskiego prezydenta podało we wczoraj wieczorem, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwrócił się z prośbą o _ zaangażowanie Białorusi w charakterze miejsca przeprowadzenia rozmów z udziałem wszystkich zainteresowanych stron w sprawie rozwiązania kryzysu ukraińskiego _ i _ Alaksandr Łukaszenka zgodził się z tą inicjatywą _.

_ Prezydent Białorusi niejednokrotnie mówił, że Białoruś w żadnym wypadku nie dąży do roli pośrednika w uregulowaniu kryzysowej sytuacji w bratnim kraju sąsiednim, ale będzie robić wszystko, aby sytuacja tam jak najszybciej się znormalizowała _ - oznajmił w dziś wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Walancin Rybakou.

Wyraził też nadzieję, że _ te działania, które wczoraj się rozpoczęły i będą kontynuowane, doprowadzą do jak najszybszego znormalizowania sytuacji _.

Służba prasowa prezydenta Ukrainy podała wczoraj, że zwrócił się on do Łukaszenki z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu w Mińsku spotkania trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie. Poroszenko powiadomił, że rozmowa dotyczyła przeprowadzenia w Mińsku 31 lipca _ posiedzenia trójstronnej grupy kontaktowej w kwestii uregulowania sytuacji w Donbasie z udziałem drugiego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, ambasadora Rosji Michaiła Zurabowa i przedstawiciela OBWE _.

Grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego ma pomóc w wypracowaniu porozumienia w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie separatyści od kwietnia walczą z siłami rządowymi. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

Rosja łamie traktat rozbrojeniowy?

Stany Zjednoczone oskarżają Rosję o naruszenie traktatu rozbrojeniowego. Chodzi o ustalenia dotyczące pocisków średniego zasięgu, których łamanie zarzucają przedstawiciele Pentagonu i CIA.

Jak mówi Jacek Durkalec, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, informacje o tym że Rosja może łamać postanowienia traktatu krążyły już od dawna. Ekspert zwraca jednak uwagę że zagrożenie nie dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych.

Ekspert PISM uważa że termin, w którym padły oskarżenia ze strony Waszyngtonu raczej nie jest przypadkowy, i prawdopodobnie wiąże się z kryzysem na Ukrainie. Sytuacja bieżąca nie powinna jednak przesłaniać długofalowych skutków zbrojenia się przez Rosję rakiet średniego zasięgu. Polska od dawna była w potencjalnym zasięgu rosyjskich rakiet, ale konsekwentne modernizowanie przez Moskwę arsenału może w przyszłości zachwiać równowagą na całym kontynencie.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zaniepokojona ustaleniami Departamentu Stanu USA dotyczącymi nieprzestrzegania przez Rosję Traktatu INF. Jak napisano w oświadczeniu - podważenie traktatu byłoby poważnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego.

Rozpoczęto misję

Obserwatorzy OBWE rozpoczęli dziś misję monitorującą w dwóch punktach kontrolnych Donieck i Gukowo na granicy z Ukrainą - poinformowało rosyjskie MSZ.

Jak podano, 16 obserwatorów będzie pełnić kontrolę przez 24 godziny na dobę. Nie sprecyzowano, kiedy ich misja ma się zakończyć.

Rosyjski resort ostrzegł, że _ nie jest wykluczone, iż obserwatorzy mogą być wystawieni na niebezpieczeństwo _ ze względu na trwające na wschodzie Ukrainy walki między ukraińskimi siłami rządowymi a separatystami.

Zapraszając przedstawicieli OBWE do punktów kontrolnych, Moskwa chce odeprzeć zarzuty Waszyngtonu i Kijowa, według których te posterunki są wykorzystywane do przepływu bojowników i sprzętu wojskowego dla pororosyjskich separatystów po drugiej stronie granicy. Misja ograniczy się jednak tylko do tej części granicy, a nie jej całej długości.

Rosja podkreśla, że misja OBWE jest _ kolejnym dowodem dobrej woli Rosji, które podejmuje wszelkie starania na rzecz deeskalacji wewnętrznego ukraińskiego konfliktu _.

14 lipca Rosja zaprosiła obserwatorów do punktów _ Donieck _ i _ Gukowo _. Dzień wcześniej rosyjskie MSZ poinformowało, że wystrzelony z Ukrainy pocisk zabił w miejscowości przygranicznej jedną osobę. Moskwa zagroziła Kijowowi _ nieodwracalnymi konsekwencjami _ po tym _ akcie dodatkowej agresji _ ze strony Ukrainy.

_ Krótkowzroczna polityka USA _

Rosyjskie MSZ skrytykowało dziś sankcje i krótkowzroczną politykę Stanów Zjednoczonych wobec Rosji. Oświadczyło, że takie decyzje Waszyngtonu nie przyniosą niczego prócz dalszej komplikacji w stosunkach z Moskwą.

Zdaniem MSZ Rosji działania te stworzą też skrajnie niesprzyjający klimat w kwestiach międzynarodowych, w których współpraca Rosji i USA _ odgrywa nierzadko decydującą rolę _.

W pierwszej reakcji na najnowsze sankcje USA rosyjski resort dyplomacji pisze też, że Waszyngton _ pragnie uniknąć odpowiedzialności za tragiczny rozwój wydarzeń na Ukrainie _.

_ Nie Rosja, lecz kijowski reżim i jego protektorzy zza oceanu są winni temu, że rośnie liczba ofiar wśród ludności cywilnej w regionach wschodnich (Ukrainy) _ - pisze w swym oświadczeniu rosyjski resort spraw zagranicznych.

Zaznacza, że można odnieść wrażenie, iż Waszyngtonowi wprowadzającemu nowe sankcje przyświeca cel _ policzenia się _ z Rosją za jej _ niezależną i niewygodną dla USA politykę _.

_ Realne straty z powodu tak destruktywnej i krótkowzrocznej polityki będą dla Waszyngtonu nader odczuwalne _ - pisze MSZ.

We wtorek nałożenie nowych sankcji na Rosję zapowiedziały USA i UE. Znamionuje to, jak pisze Reuters, początek nowej fazy konfrontacji między Moskwą a Zachodem; pogłębiła się ona dramatycznie po katastrofie malezyjskiego samolotu pasażerskiego z 298 osobami na pokładzie, który został zestrzelony 17 lipca na wschodniej Ukrainie nad terenami kontrolowanymi przez prorosyjskich separatystów.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Taki los powinien spotkać Putina _ Manifestacja zakończyła się tuż po godzinie 16.
Rosjanie chcą walczyć dla separatystów Służby USA udowadniają, że na terytorium Rosji znajdują się obozy szkoleniowe dla separatystów.
Włosi nie chcą budować okrętu z Rosjanami Strona włoska zdementowała twierdzenia partnera rosyjskiego, iż miało to związek z kryzysem na Ukrainie.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)