Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Król Jordanii: Status Palestyny w ONZ krokiem do utworzenia państwa

0
Podziel się:

Król Jordanii Abdullah II, który spotkał się w niedzielę w Ammanie z
Mahmudem Abbasem, oświadczył, że status państwa obserwatora przyznany przez ONZ Palestyńczykom, to
"ważny krok w kierunku ustanowienia niepodległego i suwerennego państwa palestyńskiego".

Król Jordanii: Status Palestyny w ONZ krokiem do utworzenia państwa
(PAP/EPA)

Król Jordanii Abdullah II, który spotkał się w Ammanie z Mahmudem Abbasem (na zdj.), oświadczył, że status państwa obserwatora przyznany przez ONZ Palestyńczykom, to _ ważny krok w kierunku ustanowienia niepodległego i suwerennego państwa palestyńskiego _.

Abdullah, składając gratulacje prezydentowi Autonomii Palestyńskiej i _ bratniemu narodowi palestyńskiemu _, powiedział, że uzyskanie przez Palestynę statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora w ONZ stanowi _ historyczne wydarzenie _.

Podkreślił _ strategiczne znaczenie _ tego wydarzenia _ jako ważnego kroku w kierunku ustanowienia niepodległego i suwerennego państwa palestyńskiego i uzyskania przez nie praw, które mu słusznie przysługują _.

Obaj politycy _ z mocą _ potępili _ decyzję kontynuowania polityki kolonizacyjnej podjętą przez rząd izraelski _.

Było to nawiązanie do izraelskiej decyzji wybudowania dalszych 3 000 mieszkań na palestyńskim Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie. Tę część Jerozolimy Palestyńczycy uważają za przyszłą stolicę ich państwa.

We wspólnym komunikacie król Jordanii i prezydent Autonomii Palestyńskiej oświadczają, że tego rodzaju decyzje, jak ta, którą rząd izraelski zareagował na nadanie Palestynie statusu państwa obserwatora w ONZ _ podminowują wysiłki pokojowe w regionie _.

Jednak ustanowienie państwa Palestyna wymaga, aby Palestyńczycy przełamali wewnętrzny konflikt między Hamasem i Fatahem i zjednoczyli swe szeregi - podkreślił król Abdullah.

W czerwcu 2007 roku nastąpiło zerwanie między palestyńskimi ugrupowaniami - Fatahem i Hamasem, który usunął z administracji Strefy Gazy przedstawicieli Fatahu i sam objął tam rządy. Palestyński prezydent zatrzymał się w Ammanie w drodze z Nowego Jorku do Ramallah, siedziby władz palestyńskich, gdzie ludność powitała go entuzjastycznie.

Czytaj więcej o sytuacji w Strefie Gazy w Money.pl
Izrael zanegował rezolucję ONZ "Uznanie Palestyny przez ONZ w żadnym wypadku nie może posłużyć jako podstawa do przyszłych negocjacji pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami."
Egzekucje były nielegalne? Rusza śledztwo Rządzący w Strefie Gazy radykalny Hamas zapowiedział utworzenie komisji, która ma zbadać, jak to nazwano, nielegalne egzekucje Palestyńczyków oskarżonych o kolaborację z Izraelem podczas jego interwencji w Gazie.
To Iran stoi za rozlewem krwi w Strefie Gazy. Szewach Weiss dla Money.pl - _ To, że mamy system antyrakietowy, to znaczy, że mamy za to przepraszać? To zabawa jest? _ - wścieka się były ambasador Izraela w Polsce.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)