Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Król Hiszpanii abdykuje! Oto następca

0
Podziel się:

Aby abdykacja była możliwa, konieczna będzie zmiana konstytucji.

Król Hiszpanii abdykuje! Oto następca
(PAP/EPA/MANUEL H. DE LEON)

1/8

fot: PAP/EPA/MANUEL H. DE LEON

Miejsce abdykującego króla Hiszpanii, Juana Carlosa de Borbona zajmie następca tronu, książę Filip. Aby abdykacja była możliwa, konieczna będzie zmiana konstytucji.
[Aktualizacja 14:48]

O decyzji hiszpańskiego dworu poinformował na konferencji prasowej premier Mariano Rajoy. Juan Carlos wystąpił przed kamerami, aby osobiście wyjaśnić przyczyny swojej decyzji. 76-letni monarcha powiedział, że chce ustąpić miejsca _ nowemu pokoleniu _.

W wystąpieniu do rodaków, transmitowanym przez media w całym kraju, król powiedział, że abdykację zaczął poważnie rozważać w styczniu, gdy ukończył 76 lat. Ocenił, że książę Filip jest gotów do objęcia tronu i _ rozpocznie nową erę nadziei, łącząc nabyte już doświadczenie z ambicją właściwą nowemu pokoleniu _.

_ - Młodsze i bardziej energiczne pokolenie zasłużyło sobie na to, by stanąć w pierwszym szeregu koniecznych dziś zmian i reform _ - powiedział.

W swoim wystąpieniu ani razu nie odniósł się do stanu swojego zdrowia ani też skandali, które w ostatnich latach dotknęły rodzinę królewską. Według źródeł na dworze król abdykuje z powodów politycznych, nie zdrowotnych; decyzję miał podjąć już w styczniu, lecz zwlekał z jej ogłoszeniem z powodu niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Nie wiadomo, kiedy nastąpi abdykacja. Aby w ogóle była możliwa, konieczna będzie zmiana w konstytucji. Rajoy zapowiedział, że na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu niebawem wyznaczona zostanie procedura prawna, pozwalająca monarsze na zrzeczenie się tronu, a 46-letniemu Filipowi na jego objęcie.

Juan Carlos (Jan Karol) I z dynastii Burbonów tron objął w 1975 roku, dwa dni po śmierci generała Francisco Franco; odegrał istotną rolę w przejściu Hiszpanii od dyktatury do pełnej demokracji. Sympatię rodaków zaskarbił sobie zwłaszcza postępowaniem w 1981 roku, gdy - jako młody i wciąż niedoświadczony monarcha - zapobiegł próbie zamachu stanu, przeprowadzonej przez wyższych rangą oficerów.

W późniejszych latach rola króla sprowadzona została głównie do funkcji reprezentacyjnych. Monarcha podróżował po świecie promując Hiszpanię oraz działał jako siła stabilizująca kraj, w którym napięcia tworzą dążące do secesji regiony takie jak Kraj Basków i Katalonia.

Przez wiele lat cieszył się wśród rodaków ogromną popularnością i pozostawał najbardziej lubianym członkiem rodziny królewskiej; fenomen ten doczekał się w języku hiszpańskim terminu _ juancarlismo _.

Jednak w ostatnich latach notowania samego monarchy, jak i całej jego rodziny, spadły do bezprecedensowo niskiego poziomu.

Wśród Hiszpanów coraz częściej mówiło się, że Juan Carlos oddala się od poddanych - podczas gdy oni zmagają się ze skutkami kryzysu finansowego, walcząc o utrzymanie lub zdobycie pracy i uniknięcie eksmisji z domu kupionego na kredyt w latach prosperity, na jaw wychodzą kolejne doniesienia o rażąco wystawnym życiu rodziny królewskiej. Tak było np. w 2012 roku, gdy do prasy wyciekły zdjęcia z luksusowego wyjazdu króla na safari do Botswany; na fotografiach monarcha dumnie pozuje przy zabitym słoniu. Wyprawa króla oburzyła też obrońców praw zwierząt.

Sytuację pogorszyły powiązania rodziny królewskiej ze skandalem korupcyjnym - zięć króla, były olimpijczyk Inaki Urdangarin, oskarżony jest o pranie brudnych pieniędzy i defraudację środków przeznaczanych na założoną przez niego fundację.

W styczniowym sondażu ośrodka Sigma Dos 62 proc. Hiszpanów opowiedziało się za abdykacją Juana Carlosa (w porównaniu z 45 proc. rok wcześniej), a 41 proc. oceniło go dobrze albo bardzo dobrze.

Kim jest nowy następca tronu w Hiszpanii?

  • fot: PAP/Javier Belver
  • fot: PAP/Alberto estevez
  • fot: PAP/EPA/J.J. GUILLEN
  • fot: PAP/EPA/ROBERTO ESCOBAR [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/kim-jest-nowy-nastepca-tronu-hiszpanii-g720295.html)

Następca tronu Filip nie jest zamieszany w żaden skandal i jest dobrze oceniany przez 66 proc. Hiszpanów; większość społeczeństwa uważa, że monarchia mogłaby odbudować swój nadwątlony prestiż, jeśli to on przejąłby stery jako Filip VI. W 2004 r. Filip ożenił się z dziennikarką i rozwódką Leticią Ortiz; mają dwoje dzieci.

Monarcha cierpi na problemy ze zdrowiem. W listopadzie 2013 r. przeszedł operację wymiany endoprotezy biodra; była to już dziewiąta operacja, której musiał się poddać w ciągu trzech i pół roku. Ma wszczepione endoprotezy obu stawów biodrowych. W marcu ub. roku zoperowano mu kręgosłup w związku z dyskopatią.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpania: Nietrzeźwy sędzia prowadził motor Interwencję stróżów prawa spowodowało przejechanie przez Lopeza skrzyżowania na czerwonym świetle, nie miał on ponadto na głowie kasku.
Kraj Basków odrywa się od Hiszpanii? Region, mający status wspólnoty autonomicznej, dąży do poszerzenia zakresu niezależności od rządu w Madrycie i nie wyklucza pójścia w ślady Katalonii, która w styczniu ogłosiła deklarację suwerenności.
Zabójstwo wstrzymuje kampanie w Hiszpanii Według pierwszych hipotez, zbrodni dokonała matka kobiety wyrzuconej przez kandydatkę z pracy.
Zamach na hiszpańską polityk Policja poinformowała o aresztowaniu dwóch kobiet, matki i córki. Jedna z nich miała być zwolniona z pracy w administracji prowincji, kierowanej przez 58-letnią Carrasco.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)