Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyt konsumencki sposobem na długi?

0
Podziel się:

Instytucje udzielające kredytów będą miały obowiązek oceny ryzyka kredytowego klientów.

Kredyt konsumencki sposobem na długi?
(flyfloor/iStockphoto)

Ustawa o kredycie konsumenckim, która może wejść w życie w lipcu tego roku, ochroni konsumentów przed nadmiernym i nierozważnym zadłużaniem, również poza granicami Polski - przekonywali eksperci BIK.

Projekt ustawy o kredycie konsumenckim znajduje się w Senacie (został uchwalony przez Sejm 1 kwietnia 2011 r.), co oznacza, że ma szanse wejść w życie od lipca 2011 r. - poinformowało w komunikacie Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Nowa regulacja podkreśla jak ważna jest ochrona klientów przed nadmiernym i nierozważnym zadłużaniem. Ustawa nałoży dodatkowe obowiązki na banki i pośredników finansowych oraz umożliwi zagranicznym instytucjom kredytowym sprawdzanie informacji o polskich konsumentach. Instytucje udzielające kredytów będą miały obowiązek m.in. oceny ryzyka kredytowego każdego konsumenta.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t17227.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/10;razy;wiecej;polakow;bankrutuje,60,0,803900.html) 10 razy więcej Polaków bankrutuje - Wprowadzane zmiany w prawie stanowią implementację unijnej Dyrektywy 2008/48/WE w sprawie umów o kredyt konsumencki. Dyrektywa wprowadza zasadę odpowiedzialnego kredytowania i pożyczania. Oznacza to, że produkty kredytowe powinny odpowiadać potrzebom konsumentów i być dostosowane do ich zdolności do spłaty zobowiązania. Jednocześnie wymaga od nich, aby w celu uzyskania kredytu dostarczyli odpowiednią, kompletną i dokładną informację na temat swojej znacznie szerzej rozumianej sytuacji finansowej _ - mówił na konferencji prasowej prezes BIK Krzysztof Markowski.

_ Jeśli nowe przypisy o kredycie konsumenckim wejdą w życie w obecnym brzmieniu, zagraniczne banki i instytucje upoważnione do udzielania kredytów, będą mogły uzyskać dostęp do danych o konsumentach zgromadzonych w BIK - mówi radca prawny BIK mec. Agnieszka Marzec . _

_ Do tej pory z danych BIK korzystać mogły wyłącznie działające w Polsce banki oraz SKOK-i. W 2010 roku pobrały łącznie 41,1 mln raportów o konsumentach i przedsiębiorcach. _

_ Natomiast dostępu do BIK nie będą mieli kredytodawcy udzielający kredytu konsumenckiego, ale niebędący bankami ani instytucjami upoważnionymi do ich udzielania w rozumieniu polskiego prawa bankowego, czyli np. parabanki. _

_ - Zdaniem mec. Marzec, nie jest to zgodne ani z postanowieniami Dyrektywy ani z wyrażonym w niej celem. Dostęp do baz danych służących ocenie zdolności kredytowej powinien być zapewniony dla wszystkich kredytodawców w rozumieniu ustawy _ - powiedziała mec. Marzec.

Obecnie w BIK zgromadzone są informacje o zobowiązaniach ponad 20 mln Polaków. Łącznie BIK ma dane o 85 mln rachunkach kredytowych.

Według Prezes UOKiK Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel nowa ustawa przewiduje rozwiązania, które mogą być korzystne z punktu widzenia konsumentów. _ Ustawa przewiduje szereg unormowań, które ujednolicają rozwiązania obowiązujące w całej UE, m.in formularz, który pozwala porównywać oferty przedstawiane przez instytucje udzielające kredytów. Wreszcie będziemy mieli szansę dokonywać rzetelnej oceny _ - powiedziała w tym tygodniu Krasnodębska-Tomkiel.

Według założeń ustawy konsument będzie mógł zaciągnąć kredyt nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach UE, do wartości 255 tys. 550 zł (lub równowartości tej kwoty w walucie obcej). Przepisy nie mają jednak zastosowania do kredytów hipotecznych.

Ponadto nowe przepisy likwidują maksymalny próg 5 proc. łącznej kwoty wszystkich opłat: prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki.

Projekt przewiduje, że konsument będzie mógł odstąpić od umowy bez podania przyczyny do 14 dni a nie jak teraz 10. Natomiast kredytodawca, czyli np. bank, będzie miał prawo do rekompensaty w przypadku przedterminowej spłaty zobowiązania (0,5 proc. lub 1 proc. spłacanej przed terminem części kwoty kredytu).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t86753.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ponad;2;miliony;polakow;ma;klopoty;z;dlugami,141,0,787085.html) Ponad 2 miliony Polaków ma kłopoty z długami Jesteśmy zadłużeni na ponad 28 mld złotych. Szybko przybywa nie spłacających zobowiązań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t20698.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niesplacone;dlugi;polakow;to;ponad;25;mld;zlotych,239,0,727279.html) Niespłacone długi Polaków to ponad 25 mld złotych Rekordzista ma prawie 86 mln niespłaconego długu i mieszka w województwie mazowieckim.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)