Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Polsce. CBA sprawdza przetargi w Agencji Mienia Wojskowego

0
Podziel się:

Policja prześwietla kontrakty zawierane przez Agencję z firmami informatycznymi. Będą kolejne zatrzymania?

Korupcja w Polsce. CBA sprawdza przetargi w Agencji Mienia Wojskowego
(AGENCJA SE/East News)

CBA kontroluje przetargi organizowane przez Agencję Mienia Wojskowego - podał dziś rzecznik Biura Jacek Dobrzyński. W AMW pracowała w przeszłości Monika F., b. urzędniczka MSZ aresztowana w ubiegłym tygodniu w śledztwie dot. korupcji przy przetargach.

_ Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego od poniedziałku rozpoczęli kontrolę w Agencji Mienia Wojskowego. To postępowanie obejmuje sprawdzenie wybranych procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących udzielania zamówień publicznych i rozporządzenia mieniem Agencji _ - powiedział dziś Dobrzyński.

Jak dodał, kontrola dotyczy przetargów z lat 2005-13, a jej zakończenie przewidziane jest na koniec lutego 2014 r.

CBA nie informuje o powodach rozpoczęcia kontroli. Jednak rzeczniczka prasowa Agencji Mienia Wojskowego Małgorzata Golińska poinformowała, że w AMW pracowała Monika F. - urzędniczka MSZ odpowiedzialna za przetargi, która w ubiegłym tygodniu została aresztowana i zwolniona z pracy. Prokuratura postawiła jej zarzut przekroczenia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Chodzi o śledztwo, które początkowo dotyczyło korupcji przy przetargach w Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA i Komendzie Głównej Policji oraz prania pieniędzy pochodzących z łapówek. W toku postępowania zebrano dowody wskazujące na podejrzenie popełnienia przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, w tym MSZ i GUS.

Jak powiedziała Golińska, F. pracowała w AMW w latach 2005-2007, najpierw wykonywała typowe prace biuro-administracyjne (była to jej pierwsza praca po studiach), a od 2006 r. zasiadała w komisjach przetargowych zamawiających _ przedmioty zaopatrzenia mundurowego _.

RMF FM podało, że kontrola w AMW może być związana z przetargiem, w którym brała udział firma, której wiceprezes był wśród zatrzymanych przez CBA w ubiegłym tygodniu. Jak podała Golińska, chodzi o postępowanie na system monitorujący przesyłki sił zbrojnych. _ Pani Monika F. nie uczestniczyła w tym postępowaniu przetargowym _ - podkreśliła Golińska. Zapewniła też, że AMW w pełni współpracuje z CBA.

W śledztwie dotyczącym korupcji przy przetargach m.in. w CPI b. MSWiA jest 38 podejrzanych. W ubiegłym tygodniu postawiono 27 zarzutów 22 osobom, m.in. b. wiceministrowi SWiA Witoldowi D. i b. wiceszefowi GUS Krzysztofowi K. Większość tych zarzutów dotyczy zmowy przetargowej, a część także przyjęcia lub udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej oraz przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.

Śledztwo razem z CBA od 2011 r. prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Wśród zatrzymanych są przedstawiciele firm informatycznych i osoby, które pełniły funkcje publiczne. Szef CBA Paweł Wojtunik ocenił, że sprawa jest jedną z największych prowadzonych przez Biuro. Jedną z największych w kraju jest też ujawniona przez CBA łapówka przyjęta przez b. szefa CPI - jej wartość szacowana jest na kilka milionów złotych.

Do pierwszych zatrzymań doszło w październiku 2011 r. Aresztowano wtedy b. dyrektora CPI Andrzeja M., jego żonę oraz Janusza J., podejrzanego o wręczenie łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji MSWiA. M. i J. usłyszeli zarzuty dotyczące przyjęcia i wręczenia łapówki (grozi za to do 12 lat więzienia), a żona b. dyrektora - prania brudnych pieniędzy, czyli ukrywania łapówki (grozi za to do 10 lat więzienia). Zarzuty usłyszeli też inni pracownicy CPI oraz członek rodziny M. W styczniu 2012 r. aresztowano dwóch b. dyrektorów sprzedaży z koncernów IBM i HP.

B. dyrektor CPI Andrzej M. i jego zastępca pracowali w MSWiA w latach 2008-2010; byli oddelegowani z Komendy Głównej Policji i do chwili zatrzymania pracowali tam w pionie logistyki. M. został zwolniony z MSWiA w 2010 r. przez ministra Jerzego Millera.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera korupcyjna w rządzie. Polecą kolejne głowy? CBA na razie informuje o ponad 100 przetargach na co najmniej 1,5 mld złotych. 20 osób już zostało zatrzymanych.
Szef MSZ zapowiada kontrolę antykorupcyjną Radosław Sikorski zapowiedział też wyrzucenie ze służby zagranicznej zatrzymanej urzędniczki MSZ.
To porozumienie ma ułatwić walkę z korupcją Szefowie MON i CBA Tomasz Siemoniak i Paweł Wojtunik podpisali porozumienie, które ma zacieśnić współpracę obu instytucji w zakresie przeciwdziałania korupcji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)