Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja w policji. Sąd uniewinnił 10 policjantów

1
Podziel się:

Chodzi o policjantów, którzy w cywilu konwojowali tiry łódzkiej firmy transportowej.

Korupcja w policji. Sąd uniewinnił 10 policjantów
(Artur Barbarowski/East News)

Sąd Okręgowy w Opolu podtrzymał wyroki uniewinniające dziesięciu policjantów, którzy w cywilu konwojowali tiry łódzkiej firmy transportowej. Sąd nie dopatrzył się w tym korupcji. Sprawę trzech osób skierowano do ponownego rozpatrzenia.

Jak powiedział rzecznik opolskiego sądu Waldemar Krawczyk, policjanci konwojowali ciężarówki w cywilu, jeżdżąc własnymi samochodami; sami płacili za paliwo. Sąd nie dopatrzył się w tych działaniach korupcji i podtrzymał wyroki uniewinniające dla 10 z 13 oskarżonych. _ - Jeśli natomiast przełożeni uznaliby to za niestosowne, mogliby wyciągnąć wobec nich konsekwencje służbowe _ - dodał sędzia Krawczyk.

Na ławie oskarżonych zasiadało 13 osób - policjanci z Opola, Bydgoszczy i Katowic oraz właścicielka łódzkiej firmy transportowej i pracownik tej firmy. Prokuratura w akcie oskarżenia dowodziła, że firma miała zatrudniać policjantów do pilotowania ciężarówek, a ci prócz konwojowania - według śledczych - mieli w razie potrzeby pomagać kierowcom unikać odpowiedzialności, np. w przypadku zatrzymywania za przekroczenie prędkości albo przewozu towarów ponadgabarytowych bez wymaganych zezwoleń.

Do przestępstw miało dochodzić w latach 2005-2006. Sprawa wyszła na jaw, bo policyjne Biuro Spraw Wewnętrznych podsłuchiwało rozmowy policjantów opolskiej drogówki.

Proces w pierwszej instancji toczył się przed Sądem Rejonowym w Opolu. Sąd uniewinnił oskarżonych od zarzutów korupcyjnych, niektórzy zostali natomiast skazani za inne przestępstwa na kary w zawieszeniu - np. pracownik łódzkiej firmy za nielegalne posiadanie broni. Od wyroku odwołała się prokuratura. Według śledczych sąd nie uwzględnił zeznań jednego z policjantów, który przyznał się do winy i źle zinterpretował nagrania z podsłuchów. Sąd Okręgowy w Opolu nakazał wszcząć postępowanie na nowo.

W piątek sąd drugiej instancji podtrzymał wyroki wydane na dziesięciu policjantów. Wyroki te są prawomocne. Do ponownego rozpatrzenia skierowano sprawę właścicielki firmy, jej pracownika i policjanta z Opola. _ Sąd uznał, iż w ich przypadku trzeba się raz jeszcze zapoznać z materiałami niejawnymi w postaci materiałów z legalnie dokonywanych podsłuchów _ - wyjaśnił sędzia Krawczyk.

Czytaj więcej o ciekawych wyrokach sądowych
Psy zagryzły dziecko, jest wyrok Do tragedii doszło w ubiegłym roku we wsi Katlewo (Warmińsko-Mazurskie).
"Fakt" przeprosi Kiepskiego za tekst o randce Znany aktor Andrzej Grabowski wygrał w sądzie z dziennikiem Fakt. Gazeta ma przeprosić za opisanie wywiadu, jako rzekomej randki, na której miał on podrywać dziennikarkę.
Sąd skazał Macierewicza. Za zniesławienie Sąd skazał posła posła PiS na 10 tys. zł grzywny, uznając go za winnego zniesławienia koncernu ITI i jednego z jego założycieli Mariusza Waltera.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Mir
3 lata temu
I do czego potrzebny jest tu sąd?Jeśli pracownik podpada,robi boki bez pozwolenia przełożonych to pracodawca sam powinien sprawę rozwiazać.Albo pracuje i jest osobą zaufania publicznego albo zmienia pracę i już nie jest.Pobłażanie nic nie zmieni.