Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja polityków. Sądy mniej łaskawe dla byłych członków rządu

0
Podziel się:

Dotychczas, mimo licznych afer i zarzutów o korupcję, w przypadku polityków wyroki skazujące zapadały niezwykle rzadko.

Korupcja polityków. Sądy mniej łaskawe dla byłych członków rządu
(Kelsie DiPerna/CC BY 2.0/Flickr)

W ciągu minionych dwóch tygodni w Portugalii zapadło kilka wyroków skazujących byłych członków rządu. Zdaniem obserwatorów wyraźnie widać zmianę podejścia do karania osób sprawujących w przeszłości wysokie stanowiska publiczne w Portugalii.

Dotychczas, mimo licznych afer i zarzutów o korupcję, w przypadku polityków wyroki skazujące zapadały niezwykle rzadko.

Była minister oświaty Maria de Lurdes Rodrigues oraz jej zastępca Joao Batista zostali w poniedziałek skazani na kary 3,5 roku więzienia w zawieszeniu oraz po 30 tys. euro grzywny za nadużycie władzy. Sąd uznał, że dopuścili się oni nadużycia stanowisk, zlecając w 2007 r. adwokatowi Joao Pedroso wykonanie dla resortu usług z zakresu doradztwa prawnego na kwotę 220 tys. euro. Ogłaszając wyrok, sędzia podkreśliła, że ani Rodrigues, ani Batista nie posiadali uprawnień do podpisania tego kontraktu.

Sędzia wskazała też, że była minister i jej zastępca byli ze sobą powiązani siecią interesów rodzinno-biznesowo-partyjnych. Przypomniała, że Rodrigues, Batista i Pedroso pełnili w przeszłości ważne funkcje w Partii Socjalistycznej.

Skazany również na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu i 40 tys. euro grzywny Joao Pedroso jest bratem jednego z byłych liderów portugalskich socjalistów Paulo Pedroso, który w latach 2001-2002 pełnił funkcję ministra pracy. Wycofał się on z polityki w związku z oskarżeniami o udział w czynach pedofilskich wobec nieletnich z lizbońskiego sierocińca Casa Pia. W 2006 r. został oczyszczony z zarzutów.

Komentatorzy uważają, że skazanie byłych szefów resortu oświaty potwierdza zwrot w procesach polityków oskarżonych o korupcję.. Przypominają, że 5 września br. sąd w Aveiro skazał na kary od 4 do 17,5 lat więzienia 11 przedsiębiorców i polityków. Decyzja sądu zakończyła trwającą od pięciu lat sprawę zorganizowanej grupy, która dopuściła się ponad 100 przestępstw, w tym fałszerstw, prania brudnych pieniędzy, defraudacji i czynów korupcyjnych.

Na ławie oskarżonych zasiadły 34 osoby, głównie przedsiębiorcy, a także przedstawiciele dwóch firm podejrzanych o udział w aferze. W przeszłości reprezentowali oni największe portugalskie spółki z udziałem skarbu państwa, takie jak m.in. paliwowy Galp, energetyczne EDP i REN, telekomunikacyjny Portugal Telecom, a także pocztę Correios de Portugal i spółki transportu kolejowego Comboios de Portugal oraz Refer.

Wśród skazanych znalazł się Jose Penedos, w przeszłości sprawujący dwukrotnie funkcje wiceministra: obrony narodowej i energii. Sąd orzekł wobec niego karę pięciu lat więzienia. Innym byłym członkiem rządu skazanym w Aveiro jest Armando Vara, który pod koniec lat 90. pełnił w portugalskich gabinetach funkcję wiceministra spraw wewnętrznych, a także wiceministra ds. sportu i młodzieży. Sąd orzekł wobec niego karę pięciu lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Korupcja niezwykle powszechna w tym kraju Portugalscy eksperci wskazują, że powodem jest słabość klasy politycznej i zła kondycja wymiaru sprawiedliwości w tym kraju.
Wypadek podczas gonitwy z bykami. 2 ofiary Do wypadku doszło w czasie inauguracji festiwalu, gdy na ulice Moity niedaleko Lizbony zostały wypuszczone cztery byki.
Niebezpieczne otrzęsiny. Rząd ma plan Rząd Portugalii wydał wojnę organizatorom otrzęsin na uczelniach. Akcja ograniczania tej tradycji jest konsekwencją wypadków, do których doszło podczas otrzęsin w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy; zginęło w nich dziewięciu studentów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)