Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea Północna chce poprawić relacje z Chinami

0
Podziel się:

Korea Północna chce dialogu ze wszystkimi stronami i chce wziąć udział we wszelkiego rodzaju spotkaniach i ma nadzieję na pokojowe rozwiązanie kwestii nuklearnej na drodze negocjacji.

Korea Północna chce poprawić relacje z Chinami
(Xinhua News/East News)

Przebywający z wizytą w Chinach wysoki rangą dyplomata północnokoreański ponowił ofertę wznowienia międzynarodowych rozmów na temat programu nuklearnego Pjongjangu, mówiąc że denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego była _ ostatnią wolą _ przywódców Korei Północnej.

_ - Korea Północna chce dialogu ze wszystkimi stronami i chce wziąć udział we wszelkiego rodzaju spotkaniach, w tym rokowaniach sześciostronnych (Chin, Japonii, obu Korei, Rosji i USA), i ma nadzieję na pokojowe rozwiązanie kwestii nuklearnej na drodze negocjacji _ - poinformowało chińskie MSZ, cytując wypowiedź pierwszego wiceministra spraw zagranicznych Korei Płn. Kim Kie Gwana. _ - Denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego była ostatnią wolą przywódcy Kim Ir Sena i sekretarza generalnego Kim Dzong Ila _ - dodał.

Kim Kie Gwan odwiedza Pekin kilka dni po tym, gdy Pjongjang zaoferował Stanom Zjednoczonym zmniejszenie napięcia, które narosło w tym roku, gdy Północ groziła USA i Korei Płd. wojną nuklearną. Władze Korei Płn. wystąpiły z propozycją przeprowadzenia z USA bezpośrednich rozmów na tematy bezpieczeństwa i polityki nuklearnej.

Waszyngton oświadczył, że jest otwarty na rozmowy, zastrzegając, że oczekuje czynów: zastosowania się Pjongjangu do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i ostatecznej zgody na denuklearyzację.

Kim Kie Gwan rozmawiał w Pekinie ze swoim odpowiednikiem, wiceszefem chińskiego MSZ Zhangiem Yesui. Przedstawiciel ChRL powiedział, że rozmowy, stabilizacja i denuklearyzacja są w interesie każdego. _ - Chiny popierają rozmowy między różnymi stronami i mają nadzieję na rychłe wznowienie rozmów sześciostronnych _ - powiedział Zhang. Rozmowy te pozostają od dawna w impasie.

W 2006 i 2009 r. Korea Płn. przeprowadziła dwie próby nuklearne, które nie tylko osłabiły jej pozycję negocjacyjną, ale także pogorszyły relacje z jedynym sojusznikiem - Chinami.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło ostatnio w następstwie przeprowadzonego w lutym br. trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Płn. ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 r. ani żadnych innych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na USA.

Pjongjang zamknął też park przemysłowy Kaesong. Ten kompleks, otwarty pod koniec 2004 r., był jednym z najistotniejszych przejawów odprężenia między obu państwami koreańskimi. Pracowało w nim ok. 53 tys. północnokoreańskich robotników i - przy pełnej obsadzie - 800 Koreańczyków z Południa.

Czytaj więcej o sytuacji w Chinach w Money.pl
Ważny chiński bank zawiesił interesy W ostatnich miesiącach Pekin wykazywał również gotowość do współpracy z Waszyngtonem w sprawie zastosowania nacisków wobec Pjongjangu.
Chińczycy odcinają Kima od gotówki Państwowy Bank of China poinformował o wstrzymaniu transakcji i zamknięciu rachunku północnokoreańskiego Banku Wymiany Walutowej.
Wuj Kim Dzong Una szuka sposobu na kryzys Wpływowy wuj Kim Dzong Una, uważany za mentora młodego przywódcy Korei Północnej, udał się pojechał do Pekinu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)