Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec zaświadczeń. Sejm je zniósł

0
Podziel się:

Według resortu gospodarki w 76 przypadkach oświadczenia zastąpią zaświadczenia.

Koniec zaświadczeń. Sejm je zniósł
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm przyjął ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wprowadza prawo do złożenia oświadczenia, zamiast obowiązku składania zaświadczeń, wymaganych do tej pory przez różne przepisy prawa.

Na zdjęciu Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 415 posłów, nikt nie głosował przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

W miejsce ponad 200 różnych zaświadczeń, odpisów oraz wypisów, przedsiębiorca i obywatel będzie mógł sam złożyć stosowne oświadczenie. Będzie to jego prawo, ale będzie też mógł zwrócić się o wydanie zaświadczenia i złożyć je.

Celem zaproponowanej przez rząd ustawy, nad którą w Sejmie pracowała komisja Przyjazne Państwo, jest ograniczenie biurokracji, zmniejszenie kosztów działalności gospodarczej, redukcja liczby zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień oraz ograniczenie sprawozdawczości. Zmiany mają też ułatwić dostęp do wykonywania tzw. wolnych zawodów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t116754.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/bedzie;mniej;biurokracji;wystarcza;oswiadczenia,96,0,715872.html) Będzie mniej biurokracji. Wystarczą oświadczenia
Ustawa przewiduje też m.in. rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża - z obecnych 10 proc. przychodów do 3 proc. - maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy, np. za stosowanie niedozwolonych praktyk, wykorzystywanie swojej pozycji rynkowej. Zmiany mają też zapewnić obecnie funkcjonującym spółdzielniom pracy możliwość przekształcenia w spółki prawa handlowego.

Wśród rozwiązań wprowadzonych w ustawie są m.in. przepisy pozwalające na sprzedaż i picie piwa oraz napojów o zawartości do 4,5 proc. alkoholu w wagonach restauracyjnych i barowych pociągów w komunikacji krajowej - obecnie można to robić tylko w pociągach międzynarodowych. Ustawa doprecyzowuje też zasady leasingu konsumenckiego.

Przygotowując projekt rozwiązań przyjętych w piątek przez Sejm resort gospodarki przeanalizował w sumie 209 obecnie obowiązujących ustaw. Zmiany dotyczą 96 z nich. W trzech ustawach nowe przepisy znoszą część sankcji karnych, a w 76 zastępują zaświadczenia obecnie wymagane od obywateli i przedsiębiorców - prawem do składania oświadczeń. Ustawa upraszcza przepisy 26 ustaw.

Zgodnie z analizą MG, obecnie obowiązuje 129 ustaw wprowadzających różnego typu koncesje, zezwolenia, zgody, licencje, pozwolenia i rejestry działalności regulowanej. W ustawach tych znajdują się też przepisy, które co prawda nie ograniczają działalności gospodarczej, ale przewidują licencje bądź zezwolenia na konkretne działanie - np. na wycinkę krzewów.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2011 roku. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t132621.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zbedna;biurokracja;kosztuje;37;mld;zl;pawlak;to;zmieni,75,0,776779.html) Zbędna biurokracja kosztuje 37 mld zł. Pawlak to zmieni? Na pierwszy ogień idzie 100 najbardziej kosztownych i bezsensownych obowiązków nakładanych na firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t124004.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zawadzka;panstwo;przyjazne;tylko;przed;wyborami,168,0,777128.html) Zawadzka: Państwo przyjazne tylko przed wyborami Realizacja _ gotowych już _ projektów zajęła rządowi 4 lata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;wyznaczyl;czlowieka;do;walki;z;biurokracja,249,0,667897.html) Premier wyznaczył człowieka do walki z biurokracją Adam Jasser zajmie się deregulacją prawa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)