Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kongres niepewny w ocenie inwigilacji

0
Podziel się:

Niektórzy politycy przyznają, że nie mieli pojęcia o skali tajnych programów.

Kongres niepewny w ocenie inwigilacji
(kevindooley/CC/Flickr.com)

Liderzy obu partii w Kongresie USA bronią rządowych programów zbierania danych o rozmowach telefonicznych i aktywności w internecie. Ale są też głosy zaniepokojenia i apele o debatę na temat narzędzi wywiadu USA.

Niektórzy politycy przyznają, że nie mieli pojęcia o skali tajnych programów. Informacje o prowadzonej na wielką skalę przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) inwigilacji elektronicznej wywołały oburzenie i falę krytyki. Rząd USA jest oskarżany o nadużywanie władzy m.in. przez organizacje obrońców praw obywatelskich, komentatorów prasy liberalnej oraz polityków Unii Europejskiej.

Liderzy partii politycznych w Kongresie jak dotąd stają jednak w obronie rządu. Przewodniczący Izby Reprezentantów, republikański kongresman John Boehner, lider większości Demokratów w Senacie Harry Reid oraz lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell wydali oświadczenia, w których zapewnili, że programy zbierania danych są legalne i poddawane kontroli Kongresu oraz sądów. _ - Są to ważne programy bezpieczeństwa narodowego, które chronią Amerykanów i dają nam narzędzia do walki z terroryzmem _ - mówił Boehner.

Wielu prominentnych polityków oceniło też, że Edward Snowden, który ujawnił istnienie tajnych programów inwigilacji elektronicznej, jest nie tylko przestępcą, ale i _ zdrajcą _, który naraził kraj na niebezpieczeństwo.

_ Tak, to akt zdrady _ - uznała szefowa senackiej komisji wywiadu Dianne Feinstein (Partia Demokratyczna). - _ Trudno zrozumieć motywację kogoś, kto umyślnie ostrzega wrogów narodu przed legalnymi programami stworzonymi, by chronić Amerykanów. Mam nadzieję, że zostanie mu postawiony najcięższy zarzut przewidziany prawem _ - powiedział McConnell.

Członkowie Kongresu otrzymali we wtorek po południu od przedstawicieli FBI i innych agencji wywiadu USA informacje na temat obu ujawnionych przez Snowdena programów, w ramach których NSA zbiera i analizuje dane telefoniczne i internetowe milionów Amerykanów i obcokrajowców.

Wielu kongresmanów nie ukrywało zaskoczenia. Choć prezydent Barack Obama zapewnił na niedawnej konferencji prasowej, że _ każdy członek Kongresu był informowany _, wielu kongresmanów przyznało, iż nie byli świadomi, że te programy są zakrojone na tak wielką skalę. Zdaniem demokratycznego kongresmana Brada Shermana NSA ma zbyt wiele swobody i nie jest w wystarczającym zakresie kontrolowana. _ - Władza wykonawcza zbiera miliardy danych dziennie, ale nie mamy sądów, które sprawdziłyby, czy są przestrzegane standardy _ - mówił.

Senator Ron Wyden, też Demokrata, posunął się jeszcze dalej i zażądał przesłuchania w Kongresie na temat programów zbierania danych. _ - Amerykanie mają prawo oczekiwać jasnych odpowiedzi od szefów wywiadu na pytania zadane przez swych przedstawicieli _ - napisał w oświadczeniu. Wraz z grupą innych siedmiu senatorów (w tym dwóch z Partii Republikańskiej) złożył projekt ustawy nakazującej odtajnienie decyzji sądu, które zezwoliły na prowadzenie programów inwigilacji.

_ Kongres potrzebuje debaty, by określić, jakie narzędzia dajemy wywiadowi w walce z terroryzmem _ - powiedział też czołowy członek komisji wywiadu w Izbie Reprezentantów, Demokrata Dutch Ruppersberger. Zapowiedział, że jego komisja będzie badać ten temat, i nie wykluczył przyjęcia w przyszłości _ rekomendacji _. W czwartek obie komisje wywiadu - w Senacie i Izbie Reprezentantów - będą ponownie informowane o kontrowersyjnych programach.

Broniąca programów szefowa senackiej komisji wywiadu poinformowała, że wystąpiła do władz o ujawnienie informacji o atakach, którym wywiad zapobiegł dzięki dostępowi do danych telefonicznych i internetowych. Miałoby to pomóc opinii publicznej lepiej zrozumieć skuteczność programów zbierania danych.

Jak wskazują sondaże, programy te już teraz są akceptowane przez większość amerykańskiego społeczeństwa. 56 proc. Amerykanów akceptuje monitorowanie danych telefonicznych przez NSA; aż 62 proc. uważa, że dla rządu federalnego ważnym zadaniem jest śledzenie potencjalnych zagrożeń, _ nawet jeśli to uderza w prywatność _ - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania PEW Research Center.

Czytaj więcej w Money.pl
"Guardian" ujawnił sprawcę przecieku o PRISM To za jego sprawą do mediów przedostały się informacje, że amerykański rząd inwigiluje obywateli na ogromną skalę.
Inwigilacja na Wyspach? Trwają dyskusje Według szefowej brytyjskiego MSW Theresy May _ są tysiące ludzi potencjalnie zagrożonych radykalizacją, a niektórzy mogą z czasem wejść na drogę ekstremizmu. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)