Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Majdan znów płonie, Witalij Kliczko pojawił się na placu

0
Podziel się:

Burmistrz Kijowa wezwał do powrotu do normalności. Jego przemówienie przerywały okrzyki niezadowolonych Ukraińców.

Sytuacja na Majdanie dwa dni temu
Sytuacja na Majdanie dwa dni temu (PAP/EPA)

1/5

fot: PAP/EPA

Od kilku dni siły bezpieczeństwa Ukrainy rozbierają barykady na placu. Niektórzy z mieszkańców miasteczka namiotowego nie chcą do tego dopuścić. Dziś znów zapłonęły opony. Rzucano również koktajlami Mołotowa.

Aktualizacja 15:31

Na Majdanie Niepodległości w Kijowie, skąd władze starają się usunąć miasteczko namiotowe, pozostałe po protestach przeciwko obalonemu prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi, znów płonęły opony.

Podpalili je mieszkańcy miasteczka, którzy sprzeciwiają się jego demontażowi. Naprzeciwko nich stanął mer Kijowa Witalij Kliczko i kilkuset ochotników, którzy zwołali się w sieciach społecznościowych dla uporządkowania Majdanu.

Kliczko przyjechał do protestujących

Na placu pojawił się między innymi burmistrz Kijowa Witalij Kliczko, który wzywał do opuszczenia placu oraz do _ powrotu do normalności _. Na Plac Niepodległości przyszło wielu mieszkańców Kijowa, którzy razem ze służbami komunalnymi rozpoczęli rozbiórkę obozu. Wielu z nich uczestniczyło tu w zimowych protestach, jednak- jak argumentowali - obecnie Majdan stał się karykaturą samego siebie i obozem dla bezdomnych.

_ - Musimy przede wszystkim otworzyć dla ruchu (przecinającą Majdan) ulicę Chreszczatyk i przywrócić tu porządek. Nie chcemy wybuchów, strzałów i płonących opon na głównej ulicy miasta _ - przekonywał Kliczko.

_ - Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w rewolucji godności i stali na Majdanie, ale teraz wracamy już do normalnego życia. 80 procent mieszkańców Kijowa, którzy także stali na Majdanie, nie popiera tego, co się tutaj teraz dzieje. Musimy to uprzątnąć _ - podkreślił.

Jego przemówienie zagłuszały okrzyki niezadowolonych z takich decyzji mera mieszkańców miasteczka. Kiedy pracownicy służb komunalnych przystąpili do rozbierania barykad, doszło do kilku potyczek. Służbom miejskim i ochotnikom udało się jednak uprzątnąć barykady z jezdni.

Władze Kijowa mają nadzieję, że całkowicie uporządkują Majdan przed Dniem Niepodległości Ukrainy, który obchodzony jest 24 sierpnia. Ma się tam wówczas odbyć uroczysta parada wojsk.

To już nie jest Euromajdan?

Majdan coraz mniej miał wspólnego z wielotysięcznymi zgromadzeniami sprzed kilku miesięcy. Na placu w namiotach pozostało kilkadziesiąt osób - w ostatnim czasie coraz częściej wchodzili oni w konflikt z prawem. Zdarzały się tu akty chuligańskie i pobicia. Część ukraińskiej prasy pisała wręcz o pseudomajdanowcach.

Dwa dni temu służby komunalne usunęły dalsze barykady od strony Placu Europejskiego, na wschód od Majdanu. Częściowo oczyściły także drogi dojazdowe do placu od strony północnej i południowej. Zgromadzonym na Majdanie aktywistom wyjaśniano, że celem działań władz miasta jest usunięcie przeszkód z ulic w centrum Kijowa..

W lipcu prokurator generalny Ukrainy Witalij Jarema nie wykluczył użycia siły wobec aktywistów i mieszkańców miasteczka namiotowego na Majdanie, a także osób okupujących budynki administracji w Kijowie. _ - Użycie siły będzie możliwe dopiero wtedy, gdy okupujący będą stawiać zbrojny opór; milicja ma prawo wtedy użyć broni _ - mówił wtedy dziennikarzom.

#Maidan 1h ago.#Ukraine media says maidaners did it.#Russia media streaming.Maindaners say provocation @tombreadley pic.twitter.com/CqRYxxUTym

-- Euromaidan PR (@EuromaidanPR) sierpień 9, 2014

Prokurator generalny zaprzeczał jednocześnie doniesieniom, jakoby władze w Kijowie były w konflikcie z aktywistami Majdanu. Podkreślał jednak, że prawo musi być przestrzegane, a ci, którzy stawiają opór przy próbie usunięcia ich z budynków administracyjnych będą zatrzymywani.

Happening now: More #Maidan barricades being dismantled now. #Kyiv Mayor #Klitchko is there https://t.co/RbbXt9FBjV pic.twitter.com/ObyltDWFeK

-- Euromaidan PR (@EuromaidanPR) sierpień 9, 2014

Jarema informował wówczas, że demonstranci wciąż okupują w Kijowie 19 budynków administracyjnych. Demonstrujący na Majdanie zajęli plac w listopadzie 2013 roku, protestując przeciwko polityce ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. Po zmianie władzy na Ukrainie i wyborach prezydenckich w maju zapowiedzieli, że utrzymają obóz w centrum Kijowa, by mieć wpływ na nowych rządzących.

Czytaj więcej w Money.pl
82 proc. ludzi przeciw Majdanowi. Przestępstwa _ Milicja nie kontroluje całkowicie sytuacji w centrum Kijowa _ - stwierdził prokurator.
Kliczko: Nie będą ingerowały w życie Majdanu W wydanym komunikacie Kliczko zapowiedział, że kijowski ratusz nie będzie wtrącał się w życie miasteczka namiotowego.
Pierwszy od dawna spokojny dzień w Kijowie Opozycjoniści na Majdanie odpoczywają, po głównej ulicy Kijowa spacerują setki ludzi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)