Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej. Jak uzyskać?

0
Podziel się:

Przedsiębiorca, który dopiero zamierza wytwarzać energię elektryczną, może ubiegać się o przyznanie promesy przed rozpoczęciem działalności.

Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej. Jak uzyskać?

W resorcie gospodarki trwają prace nad pakietem ustaw energetycznych - Prawo energetyczne, Prawo gazowe i ustawa o odnawialnych źródłach energii. Warto zatem przywołać obowiązujące regulacje prawne dotyczące uzyskania koncesji na wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej, w kontekście ich ewentualnej zmiany w udostępnionych przez Ministerstwo Gospodarki projektach.

Zgodnie z art. 32 obowiązującej ustawy - Prawo energetyczne (dalej: P.e.) z 10 kwietnia 1997 r., na wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach o mocy powyżej 50 MW, a w przypadku energii ze źródeł odnawialnych niezależnie od mocy instalacji, przedsiębiorca zobowiązany jest uzyskać koncesję. Koncesja wydawana jest przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki po spełnieniu enumeratywnie wymienionych przesłanek.

Na podstawie art. 33 P.e., do uzyskania koncesji na wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej konieczne jest posiadanie:

  • siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium UE, Konfederacji Szwajcarskiej albo państwa członkowskiego EFTA lub strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
  • środków finansowych gwarantujących prawidłowe wykonywanie działalności;
  • możliwości technicznych gwarantujących prawidłowe wykonywanie działalności (w praktyce wymagane jest wyposażenie przedsiębiorstwa w gotowe instalacje);
  • decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;

oraz zatrudnienie osób o właściwych kwalifikacjach zawodowych.

Przedsiębiorca, który dopiero zamierza wytwarzać energię elektryczną, na podstawie art. 43 P.e. może ubiegać się o przyznanie promesy koncesji przed rozpoczęciem docelowej działalności. Aby uzyskać promesę należy złożyć wniosek zawierający: oznaczenie wnioskodawcy i jego siedziby lub miejsca zamieszkania, określenie przedmiotu oraz zakresu prowadzonej działalności, informacje o dotychczasowej działalności gospodarczej, czasu na jaki koncesja ma być udzielona, wraz ze wskazaniem daty rozpoczęcia działalności oraz określenie środków jakimi dysponuje przedsiębiorca. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą wskazać powinien również numer w rejestrze przedsiębiorców, albo ewidencji działalności gospodarczej oraz NIP.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/238/246510.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/sluzebnosc;przesylu;-;kiedy;mozna;zadac;jej;ustanowienia,149,0,1193877.html) *Zasiedzenie, sąd - tak uzyskasz służebność * Służebność przesyłu może być ustanowiona umową jak i orzeczeniem sądowym. Właściciel firmy może też ją uzyskać poprzez zasiedzenie.

Art. 33 ust. 3 P.e. określa sytuacje, w których koncesja nie może zostać wydana: postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne, cofnięcie koncesji lub wykreślenie z rejestru działalności regulowanej w przeciągu ostatnich 3 lat z przyczyn wskazanych w art. 58 ust. 2 oraz art. 71 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Prezes URE odmówi także wydania koncesji osobie skazanej prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo związane z działalnością w zakresie wytwarzania lub sprzedaży energii. Przy jednoczesnym spełnieniu przesłanek pozytywnych oraz braku wystąpienia przesłanek negatywnych, koncesja powinna zostać wydana przez Prezesa URE.

Projektowane akty prawne nie przewidują zmiany wymogów stawianych przed podmiotami wytwarzającymi energię elektryczną. Zgodnie z zasadą ochrony praw nabytych oraz art. 23 i 24 projektu ustawy - Przepisy wprowadzające, koncesje oraz promesy przyznane na podstawie obecnie obowiązującej ustawy zostaną utrzymane w mocy.

Czytaj więcej w Money.pl
To zdecydowanie wpływa na rachunki za prąd Gdy przedsiębiorstwo energetyczne odmówi przyłączenia do sieci z powodu braku warunków ekonomicznych, to za przyłączenie może ustalić opłatę uzgodnioną w umowie indywidualnej.
Odszkodowanie za wady fizyczne nieruchomości wspólnej Wspólnota mieszkaniowa może pozwać dewelopera, ale pod warunkiem, że zostaną scedowane na nią roszczenia właścicieli poszczególnych lokali.
Odszkodowanie za instalacje przechodzące przez działkę Właściciel nieruchomości nie może żądać usunięcia urządzeń, które założono legalnie, ale nie przekreśla to prawa do ubiegania się o odszkodowanie.

Autor jest prawnikiem w BSO Prawo & Podatki

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)