Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: To pogwałcenie zasad przez Rosję

0
Podziel się:

Prezydenci państw Europy Środkowej i Wschodniej, uczestnicy spotkania w
Warszawie, uważają, że katastrofę malezyjskiego samolotu powinna wyjaśnić międzynarodowa komisja z udziałem wszystkich zainteresowanych państw.

Komorowski: To pogwałcenie zasad przez Rosję
(Piotr Tracz/REPORTER)

Prezydenci państw Europy Środkowej i Wschodniej, uczestnicy spotkania w Warszawie, uważają, że katastrofę malezyjskiego samolotu powinna wyjaśnić międzynarodowa komisja z udziałem wszystkich zainteresowanych państw.

Przywódcy Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii przyjechali we wtorek do Warszawy na zaproszenie Komorowskiego, by porozmawiać o wrześniowym szczycie NATO w Walii oraz sytuacji na Ukrainie. W dyskusji - jak mówił po spotkaniu polski prezydent - wyrazili głębokie współczucie dla rodzin i bliskich ofiar, które poniosły śmierć w samolocie malezyjskich linii lotniczych, zestrzelonym w ubiegłym tygodniu nad wschodnią Ukrainą.

Jednocześnie zażądali - jak relacjonował Komorowski - _ pełnego wyjaśnienia okoliczności tej tragedii przez międzynarodową komisję z udziałem wszystkich zainteresowanych państw _ i zapewnienia _ pełnego dostępu do miejsca, dowodów i świadków katastrofy oraz bezpieczeństwa działania komisji i odpowiednich służb na terenie dramatu _.

Prezydenci potępili także _ działania wojskowe wymierzone przeciwko ludności cywilnej _ i zaprotestowali _ przeciwko każdej formie wsparcia dla tych, którzy podejmują działania o charakterze terrorystycznym _ - mówił polski prezydent.

_ Powszechne w dyskusji było także wezwanie do natychmiastowego i bezwarunkowego zakończenia działań zbrojnych przez rosyjskich separatystów na terenie państwa ukraińskiego _ - powiedział Komorowski.

Ta tragedia - mówił prezydent Polski - _ powinna nas mobilizować do jeszcze efektywniejszej pracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa nam i wszystkim pozostałym członkom UE i NATO _.

_ - Ten dramatyczny przypadek wskazuje jak niebezpieczne mogą być skutki działania, w którym polityka, nacisk ekonomiczny uwzględnia także przemoc zbrojną, agresję typu wojskowego, która służy zakwestionowaniu granic i integralności kraju _ - mówił Komorowski.- _ To jest nowe wyzwanie, na które musimy znaleźć odpowiedź w ramach NATO _ - dodał.

Zdaniem Komorowskiego obserwujemy _ autentyczne łamanie fundamentalnych zasad, na których opiera się europejska architektura bezpieczeństwa _. _ Otwarte pogwałcenie tych zasad przez Rosję wymaga stanowczej i solidarnej reakcji świata zachodniego, w tym NATO _ - zaznaczył prezydent.

Jak podkreślił, Sojusz Północnoatlantycki pozostaje _ najważniejszym filarem bezpieczeństwa euroatlantyckiego _. _ A jednym z czynników decydujących o kondycji i wiarygodności pozostaje zdolność adaptacji do zmieniających się warunków bezpieczeństwa _ - stwierdził Komorowski.

Dlatego - mówił - na wrześniowym szczycie NATO w Walii _ powinny zostać uwzględnione zmiany spowodowane działaniami Rosji we wschodnim otoczeniu Sojuszu _.

_ Zmiany w systemie bezpieczeństwa mają niestety charakter trwały, a nie incydentalny, bo to nie jest pierwszy przypadek stosowania metody militarnych rozstrzygnięć w otoczeniu NATO i UE _ - zwrócił uwagę Komorowski.

W związku z tym prezydenci Europy Środkowej i Wschodniej opowiedzieli się za trwałą koncentracją NATO wokół _ misji kolektywnej obrony na podstawie art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego _ i za _ strategicznym wzmocnieniem flanki wschodniej Sojuszu _.

_ Elementem tego procesu powinna być widoczna obecność sił zbrojnych Sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej, reforma sił odpowiedzi NATO, w tym zwiększonej gotowości szczecińskiego Korpusu Północ-Wchód i rozbudowa infrastruktury sojuszniczej, która byłaby zdolna przyjąć wsparcie na wypadek konieczności realizacji planów ewentualnościowych _ - mówił Komorowski.

Plany ewentualnościowe powinny być stale weryfikowane - dodał.

Wszyscy podkreślali - relacjonował Komorowski - że Pakt Północnoatlantycki powinien być w pełni suwerenny w swoich decyzjach i _ nie może uwzględniać innych kryteriów niż poczucie bezpieczeństwa krajów członkowskich _.

Prezydent powtórzył opinię, że konflikt ukraińsko-rosyjski stanowi _ najpoważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa Europy od czasu zakończenia +zimnej wojny+ _.

_ Jego szczególnie dramatycznym wyrazem jest zestrzelenie samolotu pasażerskiego (malezyjskich linii lotniczych ) i śmierć prawie 300 osób, obywateli wielu krajów _ - ocenił prezydent.

Zdaniem Komorowskiego najważniejsze zadanie przed jakim stoi NATO to _ dostosowanie się do zmienionej sytuacji bezpieczeństwa, w uwzględnieniem nowego modelu działania Rosji i nowego typu agresji, które możemy zaobserwować w relacjach między Rosją a Ukrainą _.

_ - Także o tym rozmawiałem z prezydentem USA Barackiem Obamą _ - podkreślił prezydent Polski. Według niego, _ ważne jest, że Stany Zjednoczone potwierdzają w pełni przedstawione przez prezydenta Obamę w czerwcu w Warszawie zainteresowanie strategicznym wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu _. Prezydenci krajów bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii opowiedzieli się także za utrzymaniem _ otwartych drzwi _ dla państw, które spełniają kryteria członkostwa w NATO, _ o ile same wyrażą tego rodzaju zainteresowanie _.

W ocenie Komorowskiego wtorkowe spotkanie w Warszawie wykazało _ daleko idącą zbieżność poglądów _, co - zdaniem prezydenta - pozwala zachować nadzieję, że na szczycie NATO przywódcy tych państw będą mówili, _ jeśli nie jednym głosem, to będą używali tej samej argumentacji _.

Na zaproszenie Komorowskiego we wtorek w Warszawie spotkali się prezydenci: Litwy - Dalia Grybauskaite; Łotwy - Andris Berzins; Estonii - Toomas Hendrik Ilves; Czech - Milosz Zeman; Słowacji - Andrej Kiska; Węgier - Janos Ader; Bułgarii - Rosen Plewnelijew i Rumunii - Traian Basescu.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef separatystów wezwał do ataków! - _ Ługańsk nie jest okrążony, a dzisiejszej nocy siły przeciwnika zostały znacznie osłabione. Na lotnisku okrążono jedną z grup ukraińskiej armii i w najbliższym czasie rozprawimy się z nią _- dodał.
Unia wreszcie skutecznie wpłynie na Rosję? Będziemy naciskać na Putina, aby wymógł na prorosyjskich bojownikach umożliwienie śledczym dostępu do miejsca katastrofy - poinformował prezydent Francji.
Ukraina nie pobiera Wstrzymanie transferu gazu na Ukrainę było tylko kwestią czasu i nie zaskoczyło nikogo. Zakręcenie przysłowiowego kurka jest wynikiem braku płatności za gaz ze strony Ukrainy. Gazprom wielokrotnie ostrzegał, że jeśli Ukraina nie rozpocznie spłacania swoich zobowiązań sytuacji odcięcia jej od rosyjskiego gazu jest bardzo realna. Obecnie dług Ukrainy na rzecz rosyjskiego koncerny wydobywczego wynosi 5,3 ...
Zdaniem eksperta OSW Adama Eberhardta, po katastrofie wzrośnie presja na ukraińskie władze, by wstrzymać operację wojskową na wschodzie kraju.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)