Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski postawi warunki Janukowyczowi

0
Podziel się:

Przechodzi do ofensywy. Ujawnił, co zamierza zaproponować Wiktorowi Janukowyczowi.

Komorowski postawi warunki Janukowyczowi
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydent Bronisław Komorowski wystąpi z apelem o wprowadzenie takich zmian w prawodawstwie ukraińskim, by nie było możliwe sądzenie za działalność polityczną w oparciu o przepisy karne. Pierwotnie miał to zrobić w Jałcie. Tymczasem Tymoszenko znowu odmówiła zgody na przewiezienie z celi do szpitala.

Jak powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, prezydent Komorowski miał zamiar wystąpić z tym apelem podczas szczytu państw Europy Środkowej, który miał odbyć się w dniach 11-12 maja Jałcie. Ukraińskie MSZ poinformowało jednak, że szczyt ten został odłożony na czas nieokreślony.

Trzaska-Wieczorek dodała, że prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz poinformował dziś telefonicznie polskiego prezydenta o przełożeniu szczytu. Bronisław Komorowski - jak powiedziała - rozmawiał też z prezydentem Janukowyczem _ o znalezieniu rozwiązania, które umożliwiłoby postęp w sprawie pani Julii Tymoszenko _.

_ - Na szczycie (Grupy Wyszehradzkiej) w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji prezydent Komorowski zapowiedział, że podczas szczytu w Jałcie ma zamiar wystąpić z apelem o wprowadzenie takich zmian w prawodawstwie ukraińskim, aby nie sądzić za działalność polityczną w oparciu o przepisy karne. I w związku z tym (odłożeniem szczytu w Jałcie) wystąpi z tym apelem w środę _ - zapowiedziała Trzaska-Wieczorek.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/114/124018.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/kaczynski;poparl;niemcow;i;zdystansowal;tuska,66,0,1079106.html) *Kaczyński poparł Niemców i zdystansował Tuska * Dlaczego nie słychać okrzyków radości? - pyta Paweł Szygulski.

Ukraińskie MSZ poinformowało, że w związku z tym, iż przywódcy wielu państw europejskich nie mogą wziąć udziału w szczycie, Ukraina uważa za celowe przeniesienie go na późniejszy termin.

Prezydenci kilku państw europejskich postanowili zbojkotować szczyt w Jałcie ze względu na sytuację wokół uwięzionej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. Z udziału w konferencji zrezygnowali prezydenci m.in. Niemiec, Czech, Słowenii, Austrii i Włoch. Udać się na nią mieli prezydenci m.in. Polski, Litwy, Macedonii, Rumunii i Słowacji.

Odłożenie jałtańskiego szczytu Europy Środkowej przez władze Ukrainy to dobra decyzja - ocenił we wtorek doradca ds. międzynarodowych prezydenta prof. Roman Kuźniar. Jak dodał, strona polska oczekiwała takiej decyzji.

_ To jest dobra decyzja, dobra dla wszystkich - dla Kijowa i dla wszystkich tych, którzy się tam wybierali _ - powiedział Kuźniar po konferencji plenarnej podsumowującej Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego.

_ Życzymy Ukraińcom sukcesów, a ten szczyt nie wyglądał na sukces. W związku z tym była to słuszna decyzja i przyłączamy się do niej. Uważamy, że została podjęta w dobrej wierze także z punktu widzenia stosunków Kijowa z krajami Europy _ - zaznaczył doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

_ - Widzę same pozytywne aspekty tej decyzji, której - powiem szczerze - oczekiwaliśmy _ - dodał Kuźniar. Według niego _ gospodarze szczytu mogli spodziewać się szczerości w ocenie traktowania przez władze Ukrainy b. premier Julii Tymoszenko _.

Niepokój społeczności międzynarodowej budzą doniesienia o użyciu siły wobec przebywającej w kolonii karnej Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku.

Przed dwoma tygodniami była premier ujawniła, że została pobita przez strażników. Ukraińskie media opublikowały zdjęcia Tymoszenko, na której ciele widać sińce. 51-letnia Tymoszenko, najważniejsza przeciwniczka prezydenta Wiktora Janukowycza, jest przekonana, że skazano ją z motywów politycznych.

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, która w więzieniu w Charkowie odbywa karę siedmiu lat pozbawienia wolności, nie zgodziła się, by we dziś przewieziono ją do szpitala, ale być może wyrazi zgodę na jutrzejszy termin transportu do miejscowej lecznicy. W oświadczeniu ukraińskiej służby więziennej napisano, że opozycjonistka, która cierpi na przewlekłe bóle kręgosłupa, uzasadnia swoje stanowisko tym, iż potrzebuje więcej czasu, aby przedyskutować swoją sytuację z prawnikami.

Tymoszenko zapewniła, że nie chce rezygnować z możliwości leczenia stacjonarnego. Dziś - jak napisano w oświadczeniu - była premier spotkała się z niemieckim neurologiem Lutzem Harmsem z berlińskiej kliniki Charite, który podobnie jak ukraińscy lekarze zalecił jej leczenie szpitalne.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/21/214037.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/niemcy;zepsuja;nam;euro;2012;juz;to;robia,238,0,1077486.html) *Niemcy zepsują nam Euro 2012? Już to robią * Europoseł Paweł Kowal, który odwiedził Julię Tymoszenko w więzieniu, mówi o bojkocie Euro 2012.

Władze ukraińskie nie zgadzają się, aby Tymoszenko była leczona poza granicami kraju. Zdaniem wiceminister zdrowia Ukrainy Raisy Moisiejenko warunki w charkowskim szpitalu kolejowym są odpowiednie do leczenia opozycjonistki. Pozytywną opinię o tej lecznicy miał wyrazić też doktor Harms. Tymczasem Mychajło Afanasjew, naczelny lekarz szpitala kolejowego, gdzie miałaby trafić Tymoszenko, powiedział, że niemiecki medyk oglądał wyposażenie i warunki, w jakich przebywają chorzy, ale nie wyraził swojej opinii - podała agencja Interfax-Ukraina.

W nocy z 20 na 21 kwietnia Tymoszenko przymusowo przewieziono na krótko z więzienia do szpitala w Charkowie. Opozycjonistka odmówiła dobrowolnego przejazdu, ponieważ nie ufa ukraińskim lekarzom. Podczas transportu zastosowano wobec niej siłę, o czym mają świadczyć sińce na ciele. Od tego czasu opozycjonistka prowadzi strajk głodowy.

51-letnia Tymoszenko została skazana w ubiegłym roku na siedem lat pobytu w kolonii karnej za nadużycia, jakich miała się dopuścić, gdy stojąc w 2009 roku na czele rządu podpisała umowy gazowe z Rosją. Tymoszenko była w 2010 roku główną rywalką Wiktora Janukowycza w walce o urząd prezydenta państwa. Według niej Janukowycz chce wyeliminować ją z życia politycznego. Osoby skazane prawomocnym wyrokiem nie mogą startować w wyborach parlamentarnych i prezydenckich na Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
Bojkot Ukrainy skutkuje. Zaskakująca decyzja Ukraińców Kijów zaczyna ulegać międzynarodowej presji. Odwołał szczyt na który wybierał się Bronisław Komorowski.
"Oto prawdziwe powody bojkotu Euro 2012" Polskie władze mają rację sprzeciwiając się bojkotowi ukraińskiej części Euro 2012. Tak sądzi eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, Jacek Saryusz-Wolski.
Kaczyński dołącza do bojkotu. Rzuca wyzwanie rządowi Prezes PiS zajął zdecydowane stanowisko w sprawie Euro 2012.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)