Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komornicy skarżą do Trybunału obniżone opłaty

0
Podziel się:

Ich zdaniem mogą ograniczać ich dochody, co narusza konstytucyjne prawa własności.

Komornicy skarżą do Trybunału obniżone opłaty
(PAP/Jacek Turczyk)

Według komorników, może to niezasadnie ograniczać ich dochody, co narusza konstytucyjne prawa własności.

Ustawa obowiązuje od 17 czerwca. W zamyśle autorów, miała m.in. chronić osoby najuboższe przed kosztami egzekucji długów i wprowadzić możliwość obniżania opłaty dla komornika.

Komornicy sprzeciwiają się możliwości miarkowania opłaty egzekucyjnej, czyli zmniejszenia przez sąd opłaty egzekucyjnej na wniosek dłużnika. Według ustawy może to nastąpić w wyniku uwzględnienia jednej z trzech przesłanek: nakładu pracy komornika, sytuacji majątkowej wnioskodawcy oraz wysokości jego dochodów.

W opinii prezesa Rady Jarosława Świeczkowskiego, przesłanki te są niezwykle płynne, a ustawa nie przewiduje czynnego udziału komornika - a także wierzyciela, na rzecz którego komornik działa - w takim postępowaniu. Świeczkowski wskazuje, że komornikowi nie przysługuje prawo do wysłuchania jego racji przed sądem, ani prawo do odwołania się od postanowienia sądu ustanawiającego zbyt niską - zdaniem komornika - należność. Zdaniem skarżących, narusza to konstytucyjne prawo do sądu.

Komornicy uznali też, że zapisy ustawy w sprzeczności z konstytucyjnymi zasadami demokratycznego państwa prawnego i zasadą proporcjonalności, oraz ochroną prawa własności. Jak twierdzą, nigdzie w Europie nie ma takiej regulacji, która pozwalałaby sądowi zmniejszać opłaty egzekucyjne do symbolicznego grosza, na co polska ustawa - ich zdaniem - pozwala.

Autorzy skargi obawiają się, że miarkowanie opłaty, bez określenia dolnej granicy, uszczupli wpływy komorników, którzy mają ustawowy obowiązek utrzymywać się na własny rachunek, czyli prowadzić kancelarię i pokrywać koszty egzekucji - również tych nieskutecznych. _ Byt finansowy wielu kancelarii komorniczych zwłaszcza w uboższych rejonach kraju może zostać zagrożony _ - napisali.

Komornicy wskazują, że takie rozwiązanie prawne niekorzystnie może wpłynąć na morale społeczeństwa - dłużnik mógłby bowiem wykazać złą sytuację materialną, aby uniknąć płacenia określonej ustawowo opłaty egzekucyjnej. - _ Czy faktycznie takie rozwiązanie ochroni tylko uboższą część społeczeństwa czy stanie się powszechnym narzędziem w postępowaniu egzekucyjnym i skorzysta z niej praktycznie każdy dłużnik, który wykaże w łatwy sposób sądowi np. swoje oficjalne, chwilowo niskie dochody? _ - pytają skarżący.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)