Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komitet Helsiński krytycznie o projekcie izolowania seryjnych zabójców

0
Podziel się:

Przygotowywany projekt dotyczący izolacji seryjnych zabójców, już po odbyciu przez nich kary, może naruszać standardy praw człowieka.

Komitet Helsiński krytycznie o projekcie izolowania seryjnych zabójców
(jinga80 - Fotolia.com)

Przygotowywany projekt dotyczący izolacji seryjnych zabójców, już po odbyciu przez nich kary, może naruszać standardy praw człowieka - wskazały we wspólnym oświadczeniu Komitet Helsiński i zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Według autorów oświadczenia zabezpieczenia przed zagrożeniami powodowanymi przez takie osoby można szukać na gruncie aktualnych uregulowań prawnych. _ Oczekujemy, że ewentualne dalsze prace nad ustawą, podjęte już przez nowo powołanego ministra sprawiedliwości, poprzedzi otwarta i rzeczowa dyskusja, a w dalszym procedowaniu nad nią decydujące znaczenie będą mieć opinie ekspertów, nie zaś populizm i doraźny interes polityczny _ - napisał Komitet Helsiński.

Autorzy oświadczenia podkreślili jednocześnie, że _ obrońcy i rzecznicy praw człowieka nie są stronnikami przestępców; sprzeciwiają się natomiast dehumanizacji i wykluczaniu jakiejkolwiek istoty ludzkiej poza obszar obowiązywania podstawowych praw _.

Prace i konsultacje dotyczące projektu przepisów umożliwiających terapię najgroźniejszych zabójców - już po odbyciu przez nich kary - do czasu aż ustaną wątpliwości, czy te osoby nie powrócą do zabijania, są prowadzone od kilku miesięcy. Zmiany są związane z tym, że za kilkanaście miesięcy więzienia zaczną opuszczać zbrodniarze (ok. stu osób), w tym seryjni zabójcy dzieci, skazani w PRL na karę śmierci, którym następnie wyroki zamieniono na 25 lat.

_ Niektóre głosy w dyskusji nad projektem zmuszają do zastanowienia, czy zasady kierowania do ośrodków terapii osobowości będą dostatecznie precyzyjne i nie staną się narzędziem korygowania przez urzędników tych wyroków sądów, które w społecznym przekonaniu uznane zostaną za zbyt łagodne _ - zaznaczył Komitet Helsiński.

Prezentując w listopadzie zeszłego roku założenia projektu, ówczesny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin mówił, że przewidywana ewentualna izolacja takich przestępców nie byłaby kolejną formą kary za popełnione zbrodnie, tylko sposobem _ zapobiegania popełnieniu kolejnych _ poprzez leczenie takich osób w zamkniętych zakładach psychiatrycznych. Podkreślał, że niektórzy z tych sprawców zapowiadają, że nadal będą zabijać. _ Chcę uspokoić rodziców małych dzieci: polskie państwo nie będzie w tej sytuacji bezczynne _ - podkreślał Gowin.

Zaniepokojenie Komitetu Helsińskiego wzbudzają jednak przepisy projektowanej ustawy _ umożliwiające zatrzymanie w ośrodkach terapii osób skazanych w przeszłości, gdy przepisy takie nie obowiązywały _, gdyż nikt nie może odbywać dwa razy kary za ten sam czyn. _ Jak wynika z badań prof. Andrzeja Rzeplińskiego więzionych osób, wobec których odstąpiono od kary śmierci, jest 13. Czy dla takiej niezbyt wielkiej grupy należy zmieniać podstawowe zasady prawa karnego? _ - mówił podczas konferencji prezentującej oświadczenie Piotr Kładoczny z Fundacji Helsińskiej. Dodał, że projektowane przepisy mogłyby dotyczyć niekoniecznie seryjnych zabójców, ale także innych osób, które skazane na więzienie po odbyciu kary mogłyby stwarzać bliżej niesprecyzowane _ duże zagrożenie _.

Z kolei członkini Komitetu Helsińskiego Halina Bortnowska-Dąbrowska zaznaczyła, że nadal ulepszeń wymaga system pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla osób w trakcie odbywania kary więzienia. _ Jest bardzo ważne, żebyśmy widzieli w nich ludzi którzy mogą zagrażać, ale jednak ludzi, a nie bestie, które mają być wypuszczone z klatek _ - zaznaczyła.

W połowie kwietnia resort sprawiedliwości przekazał do konsultacji kolejną z wersji projektu. Jak wskazano w jego uzasadnieniu, przepisy mają dać _ możliwość terapii szczególnej kategorii osób: sprawców przestępstw z użyciem przemocy, którzy są zwalniani z zakładów karnych po odbyciu kary, lecz zachodzi obawa, że popełnią nowe groźne przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności seksualnej, ponieważ występują u nich specyficzne zaburzenia osobowości lub zaburzenia preferencji seksualnych _.

Wobec takich osób można byłoby zainicjować postępowanie przed sądem. Sąd decydowałby, czy trzeba zwalnianą osobę umieścić w ośrodku terapeutycznym, bądź ewentualnie zastosować wobec niej dozór policyjny. Postępowanie wszczynane byłoby na wniosek dyrektora zakładu karnego, jeśli konieczność taką wskażą opinie psychiatryczne i psychologiczne. Terapia miałaby się odbywać w utworzonym ustawą Krajowym Ośrodku Terapii Zaburzeń Psychicznych.

Kładoczny wskazał jednak, że już obecnie funkcjonuje przepis Kodeksu karnego, według którego skazując sprawcę na więzienie za przestępstwo popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych, sąd może orzec umieszczenie sprawcy - po odbyciu kary - w zakładzie zamkniętym w celu przeprowadzenia terapii. _ Mamy też możliwości z ustawy o policji, która w ramach zapobiegania przestępstwom może stosować kontrole operacyjne _ - dodał.

Swoje wątpliwości do projektowanych przepisów Fundacja Helsińska zgłaszała już kilkukrotnie. Ostatnio w marcu HFPC, odnosząc się do poprzedniej wersji projektu, wskazywała, że ma on mankamenty. _ System ochrony zdrowia psychicznego nastawiony jest na realizację innych celów niż odizolowanie od społeczeństwa jednostek zdrowych psychicznie, które za popełnione przestępstwo odbyły już orzeczoną karę _ - zaznaczała wtedy fundacja.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea Płn. pod lupą ONZ. Po raz pierwszy Komisja zajmie się doniesieniami na temat obozów, tortur i pozbawiania żywności. Podsumowujący raport ma być gotowy w marcu 2014 r.
Handel ludźmi w Polsce. 10 proc. to dzieci Sprzedawani za granicę Polacy najczęściej są nakłaniani do prostytucji, świadczenia pracy przymusowej m.in. w rolnictwie, wyłudzania zasiłków.
Z płonącym silnikiem lądował w Helsinkach Samolot niemieckich linii musiał lądować awaryjnie z powodu poważnego uszkodzenia silnika.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)