Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska podejrzewa trzy duże banki o kartel

0
Podziel się:

Zdaniem Komisji instytucje te mogły wpływać na wycenę instrumentów pochodnych denominowanych w euro.

Komisja Europejska podejrzewa trzy duże banki o kartel
(ISOPIX/EAST NEWS)

Credit Agricole, HSBC i JPMorgan - brały udział w kartelu dotyczącym instrumentów pochodnych denominowanych w euro? Zdaniem Komisji instytucje te mogły wpływać na wycenę tych instrumentów.

[aktualizacja 14:17]

KE zastrzegła w dzisiejszym komunikacie, że przedstawienie zarzutów nie przesądza o wyniku dochodzenia. Dochodzenie to jest kontynuacją śledztwa, w wyniku którego w grudniu 2013 roku Komisja Europejska ukarała osiem instytucji finansowych na łączną kwotę 1,7 mld euro za udział w nielegalnych kartelach na rynku instrumentów pochodnych.

_ - Kontynuowaliśmy nasze śledztwo zgodnie ze zwykłą procedurą dotyczącą karteli w sprawie trzech banków - Cr,dit Agricole, HSBC i JPMorgan. Zgodnie z naszymi wstępnymi ustaleniami te trzy banki mogły także uczestniczyć w tym kartelu _ - oświadczył na konferencji prasowej komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia. Zaznaczył, że te trzy banki mają teraz możliwość obrony. _ - Weźmiemy pod uwagę wszystkie argumenty przed podjęciem ostatecznej decyzji _ - zapewnił unijny komisarz ds. konkurencji.

Poinformował, że KE kontynuuje śledztwo w sprawie karteli związanych z instrumentami pochodnymi denominowanymi w japońskich jenach, a także we frankach szwajcarskich. Almunia podkreślił, że działalność na rynkach finansowych wymaga przejrzystości i zdrowej konkurencji, co jest zasadniczą kwestią, jeśli chodzi o przywrócenie zaufania do sektora finansowego, które jest z kolei niezbędne dla skutecznej walki ze skutkami kryzysu.

Jak wyjaśnia Komisja, instrumenty pochodne oparte o stopę procentową (interest rate derivatives) takie jak swapy, kontrakty terminowe i opcje to produkty finansowe wykorzystywane przez banki lub firmy do zarządzania ryzykiem zmiany stóp procentowych.

Instrumenty pochodne oparte o stopę procentową to produkty finansowe sprzedawane na całym świecie, odgrywają kluczową rolę w gospodarce. Ich wartość jest pochodną poziomu referencyjnej stopy procentowej takiej jak EURIBOR (stopa procentowa pożyczek oferowanych na międzybankowym rynku pieniężnym w strefie euro).

_ Komisja ma obawy, że te trzy banki mogły brać udział w zmowie (...), która miała na celu zakłócenie normalnego kształtowania się elementów cenowych instrumentów pochodnych denominowanych w euro _ - podano.

KE przypomniała, że w grudniu 2013 r. nałożyła karę w wysokości ponad 1 mld euro na cztery inne banki działające w tym samym sektorze. W grudniu 2013 roku Komisja Europejska ukarała osiem instytucji finansowych na łączną kwotę 1,7 mld euro za udział w nielegalnych kartelach na rynku instrumentów pochodnych. Chodziło o zmowy dotyczące wskaźników EURIBOR i LIBOR.

Cztery banki uczestniczyły w kartelu dotyczącym instrumentów pochodnych (interest rate derivatives) denominowanych w euro. Były to: Barclays, Deutsche Bank, Societe Generale i RBS. Pięć banków (RBS, UBS, Deutsche Bank, JPMorgan, Citigroup) i jeden broker (RP Martin) uczestniczyli z kolei w dwustronnych kartelach związanych z instrumentami pochodnymi denominowanymi w japońskich jenach. W przypadku instrumentów pochodnych opartych na jenach banki manipulowały wskaźnikami JPY LIBOR i TIBOR.

W sumie największa kara przypadła niemieckiemu Deutsche Bank, bo ponad 725 mln euro. Cztery banki przystały na ugodę z KE, w zamian za co otrzymały upust w karze. Kary w ogóle nie zapłaciły Barclays i UBS, bo jako pierwsze ujawniły KE istnienie karteli.

Bruksela będzie pomagać w szukaniu pracy Fundusz pozwala finansować pomoc zwalnianym pracownikom w zwiększaniu swoich szans na rynku pracy.
Nadużycia w Brukseli na prawie 400 mln euro Komisja Europejska zaproponowała już utworzenie Prokuratury Europejskiej, która miałaby zajmować się przestępstwami godzącymi w budżet UE.
Ile w walutach ma Ministerstwo Finansów? Stan środków walutowych w dyspozycji ministra finansów na koniec kwietnia 2014 roku wyniósł niemal 3,46 miliarda euro, czyli około 14,52 miliarda złotych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)