Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za...

2012-09-21 08:15

Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za...

Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za...
[fot: Adam Guz/Reporter]

- Właściciele lokat w Amber Gold mogą otrzymać jedną czwartą do jednej trzeciej kwoty powierzonej spółce i to prawdopodobnie dopiero mniej więcej za dwa lata - ocenia specjalista z zakresu prawa upadłościowego Piotr Zimmerman. - Najpierw należne pieniądze otrzymają pracownicy i Skarb Państwa - zaznaczył prawnik.

W czwartek Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ na posiedzeniu niejawnym ogłosił upadłość likwidacyjną Amber Gold spółki z o.o. w Gdańsku. Sąd wezwał wierzycieli firmy do zgłoszenia wierzytelności w terminie trzech miesięcy.

Radca prawny, specjalista z zakresu prawa upadłościowego Piotr Zimmerman w rozmowie z PAP ocenił, że właściciele lokat w Amber Gold mogą otrzymać jedną czwartą do jednej trzeciej kwoty powierzonej spółce.

Zwrócił uwagę, że ta ocena zakłada, że prawdziwe okażą się medialne doniesienia, że ujawniony i zabezpieczony majątek spółki jest wart ok. 100 mln zł.

Zaznaczył, że w praktyce właściciele lokat mogą spodziewać się wypłat swoich pieniędzy na pewno nie wcześniej niż za rok, a prawdopodobnie - ocenił - będzie to mniej więcej za dwa lata.

- Po ogłoszeniu upadłości spółki zarząd nad jej majątkiem przejmuje syndyk masy upadłości, który zajmie się jego spieniężeniem, odzyskaniem majątku, który ewentualnie znajduje się w innych spółkach bądź w jakiś sposób niezgodny z prawem został z tej spółki wyprowadzony - mówił.

Jak tłumaczył, następnie uzyskane pieniądze syndyk rozdzieli pomiędzy wierzycieli. Każdy z nich musi zgłosić swoją wierzytelność sędziemu komisarzowi w trybie przewidzianym przez prawo upadłościowe z zachowaniem określonych wymogów formalnych.

- To jest dość skomplikowane pismo procesowe i generalnie trzeba by każdemu radzić, żeby jednak poszedł do prawnika i zapytał o te wymogi, bo dla osoby niebędącej prawnikiem może się to okazać niemożliwe do napisania w sposób zgodny z zasadami prawa upadłościowego - powiedział.

Wskazał, że takie pismo musi złożyć indywidualnie właściciel każdej lokaty do sędziego komisarza w sądzie w Gdańsku w terminie trzech miesięcy od daty obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości. - Ten termin nie jest liczony od czwartku, kiedy gdański sąd ogłosił upadłość spółki, tylko od daty obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o ogłoszeniu upadłości - zaznaczył. Zdaniem Zimmermana w związku z cyklem wydawniczym Monitora obwieszczenie może być opublikowane za tydzień, do dwóch tygodni.

- Najpierw należne pieniądze otrzymają pracownicy spółki, potem Skarb Państwa i Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a następnie zwykli wierzyciele, czyli właściciele lokat - powiedział Zimmerman.

Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku sędzia Tomasz Adamski, sporządzenie uzasadnienia postanowienia o ogłoszeniu upadłości odroczono na 7 dni. Nie wiadomo więc, jaka jest wartość ujawnionego i zabezpieczonego majątku upadłej spółki oraz jakie są koszty postępowania upadłościowego. W czwartek sąd ogłosił tylko sentencję orzeczenia.

Sąd wyznaczył sędziego komisarza i wyznaczył syndyka masy upadłości, którym został mec. Józef Dębiński, dotychczasowy tymczasowy zarządca majątku spółki.

We wstępnym sprawozdaniu zarządcy przymusowego ws. majątku Amber Gold złożonym do sądu w poniedziałek jako składniki majątku wymienione zostały m.in.: 11 nieruchomości, 140 aut oraz cztery autobusy, sprzęt IT, meble oraz kruszce i pieniądze zabezpieczone przez prokuraturę.

Jak informowała wcześniej Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, w trakcie kontroli siedzib spółki w sierpniu zabezpieczono 57 kg złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra. Wartość kruszców szacowana jest nieoficjalnie mniej więcej na 10-12 mln zł.

W poniedziałek TVN24 podała, że w sumie szacunkowa wartość majątku, który tego dnia zarządca wykazał w sprawozdaniu, to około 100 mln zł.

Według informacji, które 8 sierpnia przedstawili dziennikarzom przedstawiciele Amber Gold, spółka posiada majątek o wartości 149,5 mln zł.

Według informacji Prokuratury Okręgowej w Gdańsku do 18 września wpłynęło łącznie 7200 zawiadomień od osób, które podejrzewają, że w związku z zawarciem umów o lokaty terminowe z firmą Amber Gold popełniono na ich szkodę przestępstwo doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie przekraczającej 354 mln zł.

17 sierpnia prezes Amber Gold Marcin P. usłyszał sześć zarzutów, w tym prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej. 29 sierpnia śledczy postawili Marcinowi P. zarzut oszustwa znacznej wartości. Śledczy przyjęli, że P. działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc ze swojej działalności stałe źródło dochodu, za co grozi do 15 lat więzienia. 30 sierpnia szef Amber Gold trafił do aresztu. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin usunie trąd z pałacu? "Nie zastraszycie mnie"
Minister sprawiedliwości odpowiada na zarzuty ze strony swojego poprzednika.
Jest już pierwsza dymisja za Amber Gold
Po decyzji Prokuratora Generalnego, szefowa gdańskiej prokuratury traci stanowisko. Ważą się losy prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Klienci Amber Gold chcą odzyskać pieniądze... od gibonów
Łukasz Pałka pisze o tym, jak Marcin P. ośmieszył urzędników.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2012-09-22 14:49:08 83.108.82.* | roman z gor
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
hehe brecht z tych komentarzy.
moze ktos chetny na zalozenie spolki roman platyna, robic walki i tak sie dorobic bo inaczej sie nie da
2012-09-21 18:09:45 88.156.252.* | Józef
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
Państwo Polskie (Urząd Skarbowy) pobierając podatki z przestępstwa samo staje się przestępcom.Więc jak przeciętny obywatel ma przestrzegać prawa skoro władza daje niechlubny przykład.
2012-09-21 13:02:59 tomcio_paluch  [ Bywalec forum ]
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
Dopóki skarb państwa ("własność" polityków i ich mocodawców) jest w pozycji uprzywilejowanej w stosunku do obywatela, dopóty PRL będzie trwał. W obecnej sytuacji prawnej żaden urzędnik nie kiwnie palcem, aby monitorować "upadki", a tym bardziej nie jest zainteresowany, aby z tej upadającej firmy nie wyprowadzano majątku. Z prostej przyczyny, ich roszczenia będą zawsze zaspokojone. Ostatnie dane (badania wyroków sądów) wskazują, że państwo (prokuratoria) wygrywa procesy w 90 %, obywatele w pozostałych 10 %. To pewnie ewenement na skalę nie tylko ziemską! W Polsce obywatele są pomiotłem, mają służyć i płacić podatki. Praw żadnych. Budżet na przyszły rok zakłada wzrost dochodów państwa z mandatów i kar nakładanych na obywateli o 30 %. Jak będzie mało to zwiększy się znów VAT. Obowiązek płacenia VAT już od wystawienia faktury, to kolejne draństwo tego państwa. Urzędnik w takim przypadku nigdy nie będzie zainteresowany ściganiem nierzetelnych płatników. Polska, to państwo dla oszustów, cwaniaków i uprzywilejowanych (w tym urzędników), a porządny, płacący nawet bardzo wysokie podatki obywatel nie ma żadnej ochrony. Dostępność do sądów (nawet gdy wygrać można w tych 10 % przypadków) się ograniczy, zwiększając opłaty sądowe, co już zapowiedziano. Następnym krokiem może być konieczność wniesienia opłaty wraz z minięciem progu urzędu (jakiegokolwiek).
2012-09-21 12:34:49 bananewa  [ Bywalec forum ]
Skarb państwa... [0]
czyli można by hipotetycznie stwierdzić, że im więcej przekrętów, tym więcej SP na tym zarabia (no nie liczymy utraconych korzyści - bo te biznesy to gruszki na wierzbie i z nich nigdy nie można by obliczyć sumy podatków )

słusznie i prawym by było by SP otrzymywał pieniądze na samym końcu-> może wtedy tym wszystkim urzędnikom zależałby by nie dopuścić do takiej sytuacji...
2012-09-21 12:22:03 77.252.240.* | oels
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
Biznes życia: Wziąć pożyczkę w Providencie i wsadzić na lokatę w Amber Gold. :)
-1 spadek
2012-09-21 12:20:37 86.111.102.* | goryl
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
Nie wypełnili swych obowiązków winni ponieść karę nie zapłatę, a tu pierwsi będą ostatnimi, to samo co w mafii.
2012-09-21 12:13:33 78.133.179.* | kasiekkasiek
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
Z tej strony można pobrać gotowy wzór zgłoszenia wierzytelności w sprawie Amber Gold: http://dokumenty.serwisprawa.pl/zgloszenie-wierzytelnosci-w-sprawie-amber-gold,1446.html
2012-09-21 12:08:05 92.22.26.* | strassi
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
ale wlasciwie DLACZEGO najpierw swoje dostanie skarb panstwa i zus ??
wg konstytucji WSZYSCY sa rowni wobec prawa

bez pozwu o dyskryminacje do Strassburga sie nie obejdzie
2012-09-21 11:53:22 87.205.51.* | ananalityk
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
JAK KOLEGA KOLEGÓW LIKWIDATOR SIĘ UPASIE PRZEZ 2-3 LATKA NA TY CO ZOSTAŁO Z AMBERA G. TO MOŻE ALE TO MOŻE COŚ TAM COŚ TAM SKAPNIE SIĘ BIDULKOM
2012-09-21 11:52:55 83.23.111.* | Qwerty321
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
A z kasą którą to Amber Gold pożyczył trzeba było biegać i oddawać po różnego rodzaju urzędach byle by ci komornik do domu nie wlazł.
Jak masz oddać to musisz odrazu jak oni mają ci oddać to może być za dwa lata i nie całkość a jedynie 1/3 czy 1/4.
Polandzkie realia.
2012-09-21 11:44:58 188.33.10.* | gibon ze złotymi zębami.
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [1]
Podziękowania dla wszystkich inwestorów(?) Amber Gold od gibonów z gdańskiego ZOO.
2012-09-21 11:51:47 78.133.227.* | squun
skoro człowiek wziął się od małpy to trzeba ratować przodków w potrzebie, a swoją drogą jak patrzę na tych klientów amber gold to do tych gibonów im naprawdę blisko!!!
2012-09-21 11:42:57 78.133.227.* | squun
jak polak głupi to dał sie złupić... [0]
a tak na poważnie to wątpię żeby dostali więcej niż 5-10% tego co wpłacili. Samochody zaczną sprzedawać dopiero po prawomocnym wyroku a to pewnie potrwa ze 2-3 lata (licząc odwołania) a wtedy te samochody będą warte połowę tego co teraz.
Oczywiście okaże się że stały przez te 2-3 lata na strzeżonym parkingu i ktoś je pilnował i weźmie za to więcej niż one są warte.

Także na tej aferze zarobią wszyscy kolecie (od adwokatów poprzez komorników i zarządców aż po parkingowego). tylko nie klienci AG
2012-09-21 11:34:28 178.183.142.* | taki tam
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [1]
Zawiodło tyle mechanizmów państwa, ale w kolejne po pieniądze po upadłym Amber Gold pierwsze ustawiają się skarb państwa, urząd skarbowy, zus i pewnie jeszcze kilkadziesiąt innych państwowych instytucji. Jak coś zostanie będą zaspokajani klienci. To pokazuje gdzie nasze państwo ma swoich obywateli. Najpierw nas orada żeby płacić swoim urzędasom, którzy za nic nie odpowiadają a jak przychodzi do roszczeń to pierwsze no a potem radźcie sobie. Zasssrany tuskoustrój.
2012-09-21 11:44:11 78.133.227.* | squun

Zawiodło tyle mechanizmów państwa,


szczególnie ten edukujący społeczeństwo każdy rodzi się głupi ważne jaki umrze!
2012-09-21 11:15:06 95.50.165.* | Vlad
A kto wybiera syndyka? Bo zostal nim ten sam mecenas to liczył majątek spółki [0]
dziwna to chyba sytuacja
2012-09-21 11:07:02 95.50.165.* | Tomasz09
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [1]
Na bank wladze wiedzialy o machlojach tego drania. Synalka sie sotzrega ale spoleczenstwa to juz nie. a staruszka to sobie miala ostrzezenia KNF w internecie pzrezczytac, skoro nie ma komputera? Do kitu z tym krajem
2012-09-21 11:49:27 78.133.227.* | squun
dla staruszek są banki! i bezpieczne lokaty. Łatwo przyszło łatwo poszło
2012-09-21 11:00:35 slawek9492
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
Przy takim podejściu to trzeba nawet nigdzie nie chodzić bo jest niebezpiecznie i można się przewrócić. Trzeba było ludzi ostrzec nawet w czerwcu bo ABW już donosiła premierowi o nie prawidłowościach. Gdyby państwo nic nie robiło było by do dziś ok.
2012-09-21 10:58:22 193.22.252.* | Bodek___
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
No to przyszły tłuste lata dla komornika...
Tę kastę krwiopijców należy tu piętnować bardziej niż Marcina P. moim zdaniem
2012-09-21 10:23:55 slawek9492
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [1]
Uważam ,że Państwo (prokuratura) jest winne i to nie podlega żadnej dyskusji ,miało odpowiednie instrumenty ,które samo stworzyło ,by chronić obywateli tego kraju, ale z tych instrumentów nie korzysta ,nie informowało obywateli o zagrożeniu takich firm jak AG ,reklamuje w środkach masowego przekazu ,prokuratura potwierdza ,że firma działa super ,sędziowie nie mają nic do zarzucenia prezesowi. Główny inspektor finansowy w MF nic nie robi by skontrolować taką firmę a miał taki obowiązek, bo składa coroczne sprawozdania itd. Postępowanie się ślimaczy. Wreszcie państwo zadziałało ale, firma pada. Na dodatek w całej tej aferze jest za dużo zbiegu okoliczności. Pieniądze z lokat nie wiadomo gdzie są ,oszust Plichta miał czas zrobić porządek w finansach.
Proszę ,o wskazanie winy tych ulokowali pieniądze w Amber Gold ,może mieli małą wiedzę na ten temat ,ale prokuratura ,ABW ,sądy musiały mieć większą wiedzę znać wszystkie zagrożenia i wszystko co potrzebne do zamknięcia firmy. Jednak uznały ,że firma działa w sposób prawidłowy i to kilka lat ,oszczędzający wzięli tylko ich opinię pod rozwagę, więc nie mogli popełnić błędu w inwestowaniu pieniędzy w Amber Gold.
2012-09-21 10:40:08 FirezeuG  [ Tysiącznik na forum ]
Nie mogę się z tobą zgodzić w 100%. Zgadzam się że zawinili również inni niż tylko pan Marcin P. jednak nie powiem że całe instytucje. Ja skłaniam się raczej do stwierdzenia że problemem były wyłącznie poszczególne "głowy" a nie całe instytucje państwowe.


nie informowało obywateli o zagrożeniu takich firm jak AG

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu też jest niebezpieczna, a ludzie i tak to robią, mimo że instytucje państwowe ostrzegają na prawo i lewo.


Proszę ,o wskazanie winy tych ulokowali pieniądze w Amber Gold ,może mieli małą wiedzę na ten temat ,

Niestety inwestowanie (w dowolny instrument) niesie za sobą ryzyko utraty środków. Jeśli "bawisz się" w inwestora to taka sytuacja cię zaskoczy, ale jeśli "jesteś" inwestorem to przyjmujesz takie ryzyko.
2012-09-21 10:22:15 83.17.96.* | kasza-lot
Pracownicy, a wiectakże pan Marcin P. powinni otrzymać należne odprawy! [0]
Wszyscy oni ciężko pracowali, taka praca powoduje ogromny stres.
2012-09-21 10:18:02 slawek9492
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
.Czuł bym się winnym gdyby ze strony organów państwowych sprawujących nadzór nie było by zaniedbań.Dlaczego mam tracić swoje oszczędności przez organa Państwa ,których Urzędnicy nie wykonują swoich obowiązków w sposób uczciwy i rzetelny. Teraz po fakcie państwo jest sprawniejsze bo potrafi zadbać o przeoczone podatki, które powinien płacić Plichta ze swych zysków, a nie klienci ze swych oszczędności.
2012-09-21 09:50:20 83.1.88.* | khi
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
Ogłoszenie upadłości oznacza, że klienci nie dostaną nawwet grosza.
Proszę zapoznać się z kolejnością zaspokajania wierzycieli upadłego.
2012-09-21 09:27:21 79.187.52.* | rynpał
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [1]
Podatek od przestępstwa. Tylko w socjalizmie ! Ciekawe na kogo pójdzie ?
2012-09-21 15:24:33 77.88.138.* | Adam222
Tak wygląda kapitalizm durniu a nie socjalizm. Socjalizm umarł 20 lat temu.
2012-09-21 08:55:28 79.185.185.* | Tyle w temacie
Re: Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... [0]
Trata, tata. Szef Amber Gold już zaczął wypłacać pieniądze udziałowcom miesiąc temu. I co ? . I nic.
2012-09-21 08:38:12 212.14.47.* | BoleslawIVwarnenczyk
Kapitalistyczne prawo = prawo złodziei i bandytów [2]
Ten system charakteryzuje się ogromną dbałością w obronie przestępców. Natomiast za nic ma szeroko pojety interes spoleczny. W realnym socjaliźmie było na odwrót. Dlatego CIA poprzez utworzenie struktur "Solidarnościowych" które zdestabilizowały PRL obaliło ten system sprawiedliwości spolecznej i wyruwnanych szans obywateli. Chociaż i tak obywatelami uprzywilejowanymi faktycznie byli inteligencja oraz rodziny przedwojennych posiadaczy majątków w dowolnej postaci. Byli oni holubieni w Socjaliźmie jak jajka Wielkanocne.
2012-09-21 10:58:31 czysta łza  [ Bywalec forum ]
jasne, jak zapadła decyzja o upadłości likwidacyjnej to byli klienci spółki figę dostaną, nie sądzę, zeby na cokolwiek mogli liczyć