Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klauzula sumienia lekarzy. Wniosek trafi do NIK

0
Podziel się:

Kontroli ma być poddana m.in. gospodarność szpitali środkami finansowymi przeznaczanymi na usługi ginekologiczne.

Klauzula sumienia lekarzy. Wniosek trafi do NIK
(Reporter)

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka zwróciła się z wnioskiem do NIK o kontrolę ws. stosowania przez lekarzy klauzuli sumienia. Według Nowickiej, lekarze - powołując się na klauzulę - odmawiają kobietom porad, czy legalnej aborcji. Wniosek jeszcze nie wpłynął do NIK - podaje rzecznik Izby.

Nowicka przypomniała głośną sprawę prof. Bogdana Chazana, który w lipcu tego roku został odwołany z funkcji dyrektora stołecznego szpitala im. Św. Rodziny. Stało się to po tym, jak profesor, mimo przesłanek medycznych, odmówił pacjentce legalnej aborcji. _ - Wydawałoby się, że sprawa dyrektora Chazana jest zakończona. Został zwolniony, nie jest już dyrektorem tego szpitala, ale problem pozostał _ - podkreśliła posłanka na piątkowej konferencji prasowej.

Jak dodała, _ jest jeszcze niejeden dyrektor Chazan, który stoi na przeszkodzie kobietom w uzyskaniu świadczeń z zakresu zdrowia reprodukcyjnego _. _ Bardzo często w szpitalach publicznych kobietom odmawia się świadczeń z tego zakresu, powołując się właśnie na tzw. klauzulę sumienia. (...) Wiemy doskonale, że są kobiety odsyłane z kwitkiem wtedy, kiedy szukają np. porady antykoncepcyjnej, albo chcą przerwać ciążę zgodnie z prawem _ - zaznaczyła Nowicka.

Wicemarszałek Sejmu powiedziała, że zwracała się już w tej sprawie do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i do Narodowego Funduszu Zdrowia z pytaniem, czy zamierzają podjąć jakieś _ konkretne środki zaradcze, które by uniemożliwiły przeszkadzanie kobietom w wyegzekwowaniu świadczeń, do których mają uprawnienia _. _ - Niestety żadna z tych instytucji nie uznała za stosowne, że trzeba coś w tej sprawie zrobić - uważają, że prawo, które mamy wystarczająco chroni kobiety _ - dodała Nowicka.

Dlatego też - jak poinformowała - zwróciła się w tej sprawie do prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, by podjął kontrolę dotyczącą stosowania w polskich placówkach zdrowotnych klauzuli sumienia. _ - Mam nadzieję, że Najwyższa Izba Kontroli zajmie się tą kwestią i sprawdzi czy środki finansowe, które pobierają szpitale publiczne na usługi ginekologiczne, są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, to znaczy czy są wykorzystywane na wszystkie świadczenia, które są zgodne z prawem polskim i co do których szpitale mają obowiązek ich przestrzegania _ - mówiła Nowicka.

Rzecznik NIK Paweł Biedziak poinformował, że wniosek Nowickiej jeszcze nie wpłynął do Izby. _ - Za każdym razem wnioski o kontrolę, jakie wpływają do NIK od posłów, różnego rodzaju instytucji, osób prywatnych i organizacji pozarządowych poddajemy analizie i informujemy wnioskodawcę, czy sprawa, na którą wskazuje, może stać się przedmiotem naszej kontroli _ - zaznaczył Biedziak.

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk przypomniał z kolei w rozmowie z PAP, że stosowanie przez lekarzy klauzuli sumienia wynika z przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty - lekarz ma prawo powołać się na klauzulę sumienia pod warunkiem wskazania osoby, która może wykonać dane świadczenie.

W kwietniu prof. Chazan - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił kobiecie wykonania w szpitalu aborcji, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Kobieta zgłosiła się w 22. tygodniu ciąży, kiedy aborcja była jeszcze zgodna z prawem. Wkrótce potem urodziła dziecko, które zmarło niedługo po porodzie.

W czerwcu resort zdrowia, na podstawie ankiet w szpitalach, wskazywał na nieliczne przypadki powoływania się przez lekarzy na klauzulę sumienia, w przypadku odmowy wykonania legalnej aborcji.

Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem (chyba, że mogłoby skutkować to utratą życia, ciężkim uszkodzeniem ciała lub ciężkim rozstrojem zdrowia pacjenta), z tym, że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w podmiocie leczniczym oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Poczta działa kiepsko? Zgłoś to do NIK Kontrolerzy sprawdzą, czy placówki pocztowe wywiązują się z obowiązku dostarczania przesyłek listowych i paczek co najmniej w każdy dzień roboczy i nie mniej niż pięć dni w tygodniu.
NIK skontroluje Radę Europy. "To wyzwanie" Audytem Rady Europy ma zająć się zespół złożony z doświadczonych kontrolerów. Będą oceniać sprawozdania finansowe Rady oraz kontrolować, jak wykonywane są zadania RE. Zdaniem NIK to już prawdziwe wyzwanie.
NIK wytyka błędy ministrowi zdrowia Na zabiegi czeka coraz więcej osób, kurczy zaś lista miejsc oferujących rehabilitację bez kolejki - informuje.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)