Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Karta Nauczyciela powinna zostać utrzymana

0
Podziel się:

- Likwidację lub liberalizację Karty Nauczyciela wyłącznie względami oszczędnościowymi - uzasadnia prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Karta Nauczyciela powinna zostać utrzymana
(skynesher/iStockphoto)

O potrzebie utrzymania ustawy Karta Nauczyciela a także o braku, w jego ocenie, merytorycznej dyskusji o edukacji w Polsce napisał w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Treść listu, datowanego na czwartek, opublikowano na stronie internetowej ZNP. Broniarz podkreślił w nim, że ustawa Karta Nauczyciela jest gwarantem publicznej edukacji w Polsce. Ostrzegł, że _ demontaż publicznej edukacji sprawi, że jutro będziemy bezbronni we współczesnym świecie _, który, jak podkreślił, nastawiony jest na rozwój i kształcenie kluczowych kompetencji.

_ Z wielką uwagą śledzimy toczącą się dyskusję o Karcie Nauczyciela, w której wziął udział także pan prezydent, mówiąc o konieczności modyfikacji tej ustawy i ważnym głosie samorządów proponujących w tym zakresie szereg daleko idących zmian _ - czytamy w piśmie prezesa ZNP. Broniarz zwrócił w nim uwagę, że _ w podobnym tonie wypowiada się wielu polityków i samorządowców, uzasadniając likwidację lub liberalizację Karty Nauczyciela wyłącznie względami oszczędnościowymi _.

_ Zewsząd słyszymy, że Kartę trzeba znieść, bo zagraża dalszemu funkcjonowaniu samorządów terytorialnych w Polsce, generując niezwykle groźne zadłużanie się gmin i powiatów _ - zauważył w liście do prezydenta Broniarz.

_ Niestety, nie brakuje także bardziej kategorycznych opinii, wedle których Karta jest odpowiedzialna za skromne sukcesy naszych sportowców i piłkarzy, za brak powszechnego systemu opieki nad dziećmi do lat trzech, za niewystarczającą liczbę nowych miejsc w przedszkolach, za planowane przez miasta podwyżki podatków od nieruchomości, czynszów, biletów komunikacji miejskiej, opłat za posiadanie psa... A nawet więcej, ponoć właśnie ta ustawa ogranicza rozwój gospodarczy kraju i naraża Polskę na utratę statusu zielonej wyspy. Wszyscy chcą więc jak najszybciej się jej pozbyć, a autorzy tej wizji próbują pozyskać przychylność opinii publicznej, nazywając Kartę zbiorem nauczycielskich przywilejów rodem z minionej epoki _ - czytamy w liście.

Broniarz oświadczył, że Związek Nauczycielstwa Polskiego jest zdumiony _ pewnością wygłaszanych opinii, niepopartych danymi, wnioskami z raportów i międzynarodowych badań _. Jak ocenił prezes ZNP, w tej chwili w Polsce nie toczy się żadna merytoryczna debata o edukacji. _ Nie są prowadzone badania i analizy funkcjonowania obecnego systemu oświaty. Brakuje długofalowej polityki edukacyjnej. Dlatego obawiamy się, że sprowadzenie reform oświaty do cięć, przekazywania samorządowych szkół innym podmiotom, zmniejszania - i tak niewysokich - pensji w oświacie w szybkim tempie doprowadzi do obniżenia jakości nauczania i wykluczenia społeczno-ekonomicznego wielu regionów Polski _ - ostrzegł Broniarz.

Pod koniec kwietnia strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu przedstawiła założenia niezbędnych - jej zdaniem - zmian ustawowych w oświacie. W ustawie o systemie oświaty zaproponowano m.in. wprowadzenie możliwości przekazywania szkół i placówek oświatowych innym osobom prawnym lub fizycznym bez względu na liczbę uczniów. Strona samorządowa zaproponowała także, by zapisy ustawy Karta Nauczyciela obowiązywały tylko nauczycieli _ tablicowych _. Opowiedziała się też za wyższym pensum dydaktycznym, czyli za większą obowiązkową liczbą godzin lekcji prowadzonych przez nauczycieli.

W połowie lipca w MEN doszło do pierwszego spotkania przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi i stroną samorządową na temat ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela. Nie przyniosło ono żadnych rozstrzygnięć. Kolejne spotkanie - na początku sierpnia - dotyczyło zasad udzielania nauczycielom rocznych urlopów płatnych dla poratowania zdrowia, które - według samorządów - bardzo obciążają ich budżet. Także na tym spotkaniu nie zapadły wiążące decyzje.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk przedstawi "twardą ocenę sytuacji"? - _ Kluczem jest przekonanie Polaków, że jesteśmy w stanie obronić się skutecznie _ - uważa Bronisław Komorowski.
Rząd-nauczyciele. Sytuacja znów napięta W MEN zakończyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi i stroną samorządową na temat ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela.
Wielki strajk nauczycieli? Prawie wszyscy za W środowisku panuje zgoda, że nie wolno dopuścić do zapowiadanych zmian w szkolnictwie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)