Na skróty

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV

2009-11-04 15:55

Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV

Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV
[fot: PAP/Paweł Kula]

Nowelizacja ustawy abonamentowej, poszerzająca krąg osób zwolnionych z płacenia na TVP i Polskie Radio m.in. o bezrobotnych, emerytów czy rencistów są zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie badali ustawę na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na zdjęciu przedstawiciel Sejmu poseł PO Stanisław Chmielewski. W tle sędziowie TK: Mirosław Wyrzykowski i Andrzej Rzepliński

Część nowelizacji uznał jednak za niezgodną z ustawą zasadniczą. Według Trybunału niezgodny z konstytucją jest tryb uchwalenia ustawy abonamentowej. A także wprowadzenie przez Senat poprawek merytorycznych. Senat m.in. jeszcze bardziej niż Sejm poszerzył krąg osób zwolnionych z opłat abonamentowych. Tylko ci zaproponowani przez Sejm powinni - zdaniem TK - być zwolnieni z opłat.

Nowelizacja uchwalona w 2008 roku z inicjatywy PO rozszerza dotychczasowy katalog osób zwolnionych z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Na ok. 14-14,5 mln gospodarstw domowych w Polsce zarejestrowane odbiorniki ma blisko 7 mln 65 tys. gospodarstw. Z tej grupy zwolnionych z opłacania abonamentu były blisko 2 mln gospodarstw, czyli abonament powinno opłacać ponad 5 mln 134 tys. 3 mln 1408 gospodarstw z tej grupy zalegało z opłatą abonamentu.Oprócz dotychczas zwolnionych (m.in. osób, które ukończyły 75 lat, inwalidów I grupy) abonamentu nie musieliby płacić m.in. emeryci, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, trwale niezdolni do pracy renciści, bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych, osoby represjonowane za działalność na rzecz niepodległej Polski i internowane w stanie wojennym.

17 listopada pięciu sędziów TK zbada konstytucyjność ustawy abonamentowej z 2005 r., powierzającej Poczcie Polskiej kontrolę nad rejestracją odbiorników rtv; a w przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego odbiornika - zobowiązującej pocztę do ustanowienia kary. Wniosek w tej sprawie skierował Rzecznik Praw Obywatelskich w trakcie debaty nad likwidacją abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Raport Money.pl
TVP na krawędzi przepaści finansowej
Strata TVP w tym roku może wynieść od 70 do 300 milionów złotych. Publiczna telewizja jest 10 razy mniej efektywna niż TVN, 25 razy mniej niż Polsat.

Czytaj w Money.pl

AND

tagi

abonament, telewizja, rząd, prezydent, tk, radio, trybunał, konstytucyjny

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2010-03-23 22:11:31 ksantypa
Re: Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV [0]
A jak to jest z zwolnieniem z abonamentu osob zaliczonych do trwale czesciowo niezdolnych do pracy ,posiadajacych umiarkowany stopien niepelnosprawnosci /wzrok/ . I ta trwala czesciowa niezdolnosc trwa od wielu lat..
2010-02-02 11:05:36 94.40.29.* | Leo 10
Re: Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV [1]
Nie rozumię dlaczego zwolniono internowanych w czasie stanu wojennego.
Obecnie są chyba finansowo sytuowani bardzo dobrze. Chyba, że jak za PRL uważają iż należą im się dodatkowe ulgi.Jak widać czasy i przywileje się nie zmieniają tylko ludzie.
2010-02-02 18:06:53 87.205.32.* | ździcho
Dlatego, że w okresie internowania nie oglądali telewizji. A było na co popatrzeć. Teraz rząd im to rekompensuje.
2010-01-17 10:49:26 79.191.198.* | infowars
Re: Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV [0]
od ponad 15 lat wogóle nie oglądam żadnej telewizji. Nierozumiem jak można patrzeć na tą obłudną propagandę i jeszcze za to płacić? ha ha. Cieszmy się niezależnymi mediami w necie póki jeszcze nie ma pełnej cenzury, a derektywy w tym celu już są forsowane w Waszej opiekuńczej UNII EUROPEJSKIEJ.
-1 spadek
2009-11-14 16:59:24 85.89.191.* | Za
Re: Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV [0]
Moim zdaniem ci którzy chcą płacić mimo wszystko choć prawo stanowić ? bedzie inaczej powinni mieć możliwość odliczenia opłaty abonamentu od podatku. To jeszcze nic straconego. Martwią mnie kwoty abonamentu nie zapłacone od... co z tym dalej będzie? Co zrobić mają trwale niezdolni do pracy renciści, którzy od pewnego czasu z braku środków nie płacili abonamentu a dziś są zwolnieni.
Proszę o żetelną informację.
2009-11-07 17:23:02 87.105.145.* | Aleksander 0000
Re: Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV [0]
A jak rozstrzygnąc taką sytuację? Jestem pracujący i zarabiam 1.200 zł.,czy będę płacić abonament? Czy tylko emeryt z takim dochodem będzie zwolniony. Czy nie narusza to zasadę konstytucyjną. Moi sąsiedzi są na emeryturze. On ma 6.000 emerytury (były funkcjonariusz), a ona ma 1.000 zł. Telewizor zarejestruje na siebie i nie będą płacic abonamentu. Czy jest to sprawiedliwe? Odpowiedźcie mi posłowie!!!
2009-11-05 13:39:03 82.177.100.* | wo so
Re: Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV [1]
...jakie to szczęście, że są , poza tą denną TVP, inne dostępne telewizje.Gdyby NIK sprawdziła za co i ile płaci się tym pseudo "gwiazdom TVP" być może nie byłoby tyle krzyku wobec tych "nieudaczników".O ile nie są w stanie utrzymać się na rynku niech zmienią profesję w sposób podobny jak stoczniowcy, górnicy itp. ...marzy mi się widok Lisa, Kamela i innych sprzątających chodniki przy POLSACIE.
2009-11-16 18:51:22 188.146.215.* | emeryt8
W 100 procentach popieram to co mówisz. Poza tym jak zwykle w tym porąbanym kraju płaci się po kilka razy za to samo. Np. ubezpieczenie zdrowotne wielu płaci z emerytury i z działalności gospodarczej . Tak samo za oglądanie TV płacę kablówce , TV satelitarnej i jeszcze abonament. Jest to tylko możliwe w takim kraju jak ten . Gdyby była możliwość oglądania TVP bez pośrednictwa kablówki czy satelity to jeszcze ewentualnie tak ,ale obecnie wszędzie polikwidowano anteny zewnętrzne i dlatego trzeba płacić pośrednikom . Mnie ci nieudacznicy z TVP nie są potrzebni i dlatego nie rozumiem dlaczego mam płacić na ich utrzymanie.
To jest tak jak z tymi wielokrotnymi opłatami ubezpieczenia zdrowotnego . Płaci się kilka razy a w razie potrzeby leczenia gdy coś dolega i nie można czekać pół roku albo dłużej to i tak płaci się prywatnie, bo to w przychodniach załatwiają od ręki. Uważam więc , że jest to zwykłe okradanie obywatela . I tak funkcjonuje nasza kochana Polska . A Rzecznik Praw Obywatelskich zamiast zająć się takimi sprawami to zajmuje się sprawami których wogóle nie rozumie . Uważam , że Kopacz powinna sprowadzić mu szczepionkę tą bez gwarancji i go zaszczepić . Może by oddała przysługę społeczeństwu.
2009-11-04 23:22:54 83.168.106.* | luśnia
Re: Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV [0]
nareszcie nie bede płacił tego cholernego Abonamentu. Jestem rencista trwale niezdolnym do pracy a moja zona emerytką która kończy 60 lat i ma emeryturę poniżej 50% przecietnego wynagrodzenia w kraju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! hahahahah fajnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Najnowsze wiadomości
Podobne artykuły