Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV

0
Podziel się:

TK uznał za zgodne z konstytucją zwolnienie z opłat emerytów i rencistów.

Jest wyrok w sprawie abonamentu RTV
(PAP/Paweł Kula)

Nowelizacja ustawy abonamentowej, poszerzająca krąg osób zwolnionych z płacenia na TVP i Polskie Radio m.in. o bezrobotnych, emerytów czy rencistów są zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie badali ustawę na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na zdjęciu przedstawiciel Sejmu poseł PO Stanisław Chmielewski. W tle sędziowie TK: Mirosław Wyrzykowski i Andrzej Rzepliński* *

Część nowelizacji uznał jednak za niezgodną z ustawą zasadniczą. Według Trybunału niezgodny z konstytucją jest tryb uchwalenia ustawy abonamentowej. A także wprowadzenie przez Senat poprawek merytorycznych. Senat m.in. jeszcze bardziej niż Sejm poszerzył krąg osób zwolnionych z opłat abonamentowych. Tylko ci zaproponowani przez Sejm powinni - zdaniem TK - być zwolnieni z opłat.

Nowelizacja uchwalona w 2008 roku z inicjatywy PO rozszerza dotychczasowy katalog osób zwolnionych z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Na ok. 14-14,5 mln gospodarstw domowych w Polsce zarejestrowane odbiorniki ma blisko 7 mln 65 tys. gospodarstw. Z tej grupy zwolnionych z opłacania abonamentu były blisko 2 mln gospodarstw, czyli abonament powinno opłacać ponad 5 mln 134 tys. 3 mln 1408 gospodarstw z tej grupy zalegało z opłatą abonamentu.Oprócz dotychczas zwolnionych (m.in. osób, które ukończyły 75 lat, inwalidów I grupy) abonamentu nie musieliby płacić m.in. emeryci, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, trwale niezdolni do pracy renciści, bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych, osoby represjonowane za działalność na rzecz niepodległej Polski i internowane w stanie wojennym.

17 listopada pięciu sędziów TK zbada konstytucyjność ustawy abonamentowej z 2005 r., powierzającej Poczcie Polskiej kontrolę nad rejestracją odbiorników rtv; a w przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego odbiornika - zobowiązującej pocztę do ustanowienia kary. Wniosek w tej sprawie skierował Rzecznik Praw Obywatelskich w trakcie debaty nad likwidacją abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Raport Money.pl
*TVP na krawędzi przepaści finansowej * Strata TVP w tym roku może wynieść od 70 do 300 milionów złotych. Publiczna telewizja jest 10 razy mniej efektywna niż TVN, 25 razy mniej niż Polsat. Czytaj w Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)