Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest akceptacja dla 2 proc. PKB na obronność

0
Podziel się:

- Większych nakładów wymagają m. in. przygotowania do przyjęcia
sojuszniczej pomocy
- powiedział po posiedzeniu Rady prezydent Bronisław Komorowski.

Jest akceptacja dla 2 proc. PKB na obronność
(PAP/Marcin Bielecki)

- _ Większych nakładów wymagają m. in. przygotowania do przyjęcia sojuszniczej pomocy _- powiedział po posiedzeniu Rady prezydent Bronisław Komorowski.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego dotyczyło oceny bezpieczeństwa Polski w kontekście ubiegłotygodniowego szczytu NATO w walijskim Newport. Referaty przedstawili minister spraw zagranicznych oraz minister obrony; informację przedstawił też szef BBN.

_ - Przedstawiliśmy środowiskom politycznym pogłębioną informację dotyczącą relacji z Rosją, sytuacji na Ukrainie, jak i decyzji podejmowanych pod kątem wzmocnienia flanki wschodniej oraz wzmocnienia siły i odporności Sojuszu Północnoatlantyckiego jako całości _ - powiedział prezydent.

_ - Konkluzją naszego spotkania było to, że uruchomione zostały prace nad takim generalnym wzmocnieniem systemu bezpieczeństwa narodowego poprzez zwiększenie obronności kraju na wszelkie zjawiska kryzysowe, które można zaobserwować poza granicami Polski w aspektach militarnych i pozamilitarnych _ - dodał prezydent.

Poinformował, że na posiedzeniu była _ pełna akceptacja _ dla zwiększenia wydatków obronnych do poziomu 2 procent PKB. Komorowski zapowiedział przed kilkoma miesiącami starania o zwiększenie nakładów na obronność z zapisanego ustawowo poziomu co najmniej 1,95 proc. do 2 proc. PKB. Podkreślił, że dzięki stanowisku m.in. Polski udało się w sojuszu nie tylko zatrzymać tendencję do obniżania wydatków obronnych, ale i uzyskać deklaracje _ wielu liczących się sojuszników _, że wydatki na ten cel będą rosły.

Prezydent zaznaczył, że większe nakłady na obronność są potrzebne nie tylko ze względu na modernizację techniczną polskiej armii, ale wiążą się też z budową infrastruktury, która pozwoli w razie potrzeby przyjąć sojuszniczą pomoc. Zgodę na podniesienie wydatków obronnych prezydent uznał za _ dobra decyzje polityczną _, bez której _ moglibyśmy być w sytuacji niemożności skonsumowania przez Polskę dobrych decyzji szczytu _.

Podkreślił, że umożliwienie szybkiego przybycia na teren Polski sił innych krajów NATO oraz skutecznego podjęcia walki wymagają _ dysponowanie tu, a nie daleko _ bazami i magazynami broni, amunicji, części zamiennych i paliw.

Komorowski zapowiedział, że na jednym z kolejnych posiedzeń RBN zajmie się pozamilitarnymi elementów systemu bezpieczeństwa państwa, w tym struktur służb mundurowych. _ To efekt wyciągnięcia wniosków z tego, co się dzieje na granicy ukraińsko-rosyjskiej _ - dodał.

Prezydent ocenił, że trzeba skorygować decyzje wynikające z nabytego w latach 90. przekonania, iż _ fakt wstąpienia do NATO i położenia głównych akcentów na stronę czysto militarną jest działaniem wystarczającym _.

_ - Dzisiaj widać, że trzeba szukać możliwości wydobycia innych elementów _ - powiedział. Zaznaczył, że może to dotyczyć nie tylko służb mundurowych, ale i _ innego kształtowania postaw proobronnych - rozumianych nie tylko jako sympatia dla wojska, ale wiążących się z gotowością osobistego świadczenia na potrzeby obronności _.

Według szefa BBN Stanisława Kozieja może chodzić o stowarzyszenia hobbystów zajmujących się obronnością, np. w grupach strzeleckich, by _ podpowiadać im, jakie są potrzeby obronności, by bawiąc się, przygotowywali się do wzmocnienia potencjału obronnego _ w razie kryzysów.

_ - Bez tego trudno przeciwstawić się zagrożeniom poniżej progu wojny, +zielonym ludzikom+, zagrożeniom, przy których niekoniecznie trzeba angażować na dużą skalę siły zbrojne _.

Pytany o ponadpartyjne porozumienie w sprawach obronności Janusz Palikot (TR) powiedział, że zakłada ono przegląd bardzo wielu rezerw do tej pory niewykorzystywanych przez państwo. _ - Są pewne zasoby obronne do tej pory niewykorzystywane w Polsce w tym celu. W latach 90. przestaliśmy pewnych służb używać jako elementów zabezpieczenia wojskowego, a teraz to się zmieni _ - powiedział Palikot po posiedzeniu.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremier, szefowie MSZ, MON i MSW, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie, z wyjątkiem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. We wtorek pierwszy raz w posiedzeniu Rady wziął udział przewodniczący grupy parlamentarnej Sprawiedliwa Polska Jarosław Gowin.

Czytaj więcej w Money.pl
Rumunia zagrożona? Zbroją się! Rumunia postanowiła w związku z kryzysem na Ukrainie zwiększyć w 2014 roku swój budżet obronny o 155 mln euro - poinformował w poniedziałek premier Victor Ponta.
Ważne spotkanie. Nie tylko w sprawie Ukrainy Doświadczenia i wnioski na przyszłość z 15-letniej obecności Polski w NATO oraz konsekwencje kryzysu ukraińskiego dla bezpieczeństwa naszego kraju - to główne tematy posiedzenia RBN.
Manewry NATO pokazują poparcie dla Ukrainy Na Morzu Czarnym trwają właśnie manewry Sea Breeze, na drugą połowę września planowane są z kolei ćwiczenia w obwodzie lwowskim.
Komandosi z NATO na polskich poligonach W sumie na trzech poligonach w Polsce oraz na pasie taktycznym na Litwie żołnierze spędzą trzy tygodnie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)