Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Jednoręcy bandyci" już tylko do końca roku

0
Podziel się:

Rok 2015 jest ostatnim, w którym będzie można grać na automatach w pubach i dyskotekach.

"Jednoręcy bandyci" już tylko do końca roku
(quinn.anya/CC/FLickr)

Rok 2015 jest ostatnim, w którym będzie można grać na automatach zwanych _ jednorękimi bandytami _ w pubach i dyskotekach. Cieszy to terapeutów, którzy alarmują, że dopuszczanie do nich dzieci i młodzieży wiąże się z dużym ryzykiem uzależnienia.

18 grudnia 2015 r. wygaśnie ostatnie zezwolenie pozwalające na korzystanie z tego typu urządzeń poza kasynami gry. Ograniczenia takie wprowadziła uchwalona w listopadzie 2009 r. ustawa o grach hazardowych.

Jednym z powodów dla których uchwalono takie przepisy, był fakt, że w opinii urzędników i funkcjonariuszy część organizatorów gier hazardowych wykorzystuje automaty do legalizacji pieniędzy pochodzących z działań przestępczych tzw. _ prania brudnych pieniędzy _.

Ograniczenia wprowadzono także dlatego, że zdaniem ekspertów niewinna na pozór zabawa przy automatach może prowadzić do uzależnienia - braku kontroli zarówno nad czasem gry, jak i ilością wydanych pieniędzy, co rodzi negatywne konsekwencje - i dla gracza, i jego rodziny.

Specjalistów zajmujących się problematyką uzależnień od hazardu szczególnie niepokoi zbyt łatwy - ich zdaniem - dostęp dzieci i młodzieży do automatów, a także innych form hazardu, np. kasyn w sieci.

Trudno w jakikolwiek wiarygodny sposób oszacować, ile osób niepełnoletnich gra na _ jednorękich bandytach _. Automaty znajdujące się na dworcach, stacjach czy w barach często oblegane są przez uczniów.

Z badań Fundacji Dzieci Niczyje wynika, że z internetowych serwisów hazardowych korzysta ponad 7 proc. gimnazjalistów. Badania użytkowników sieci pokazują, że odsetek osób w wieku 7-17 lat, które odwiedzają tego typu witryny, wynosi ponad 15,8 proc.

W wydanej przez służbę celną w grudniu 2014 r. broszurze na temat zwalczania nielegalnego hazardu przywołano wyniki badań, według których ryzyko uzależnienia od gier hazardowych przed 18 rokiem życia wynosi aż 50 proc.

Według szacunków resortu finansów, w Polsce jest ok. 20 tys. _ jednorękich bandytów _, z czego 6 tys. działa w oparciu o wydane pozwolenia przed uchwaleniem ustawy o grach hazardowych, a 14 tys. automatów działa nielegalnie. W 2009 r., gry tworzono ustawę o grach hazardowych, w Polsce zarejestrowanych było ok. 53 tys. automatów o niskich wygranych.

Ministerstwo Finansów chce teraz też wyeliminować nielegalny hazard w Internecie. Służby celne zaczęły od ścigania tych osób, które wygrały u nielegalnych operatorów online. W Sejmie jest już nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Dopuszcza ona m.in. urządzanie w Polsce gier hazardowych przez spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terenie UE.

Obecna ustawa o grach hazardowych obowiązuje od 2009 roku. Została ona uchwalona w ekspresowym tempie po wybuchu tzw. afery hazardowej.

Czytaj więcej w Money.pl
10 ważnych zmian w prawie w tym roku Wyższe płace, ale też większe składki. Ulgi i zmiany w zasadach rozliczania PiT oraz w prawach pracowników i chorych. Zobacz, co nas czeka.
Dwóch Polaków skazanych za hazard w sieci Służba celna ma pierwsze sukcesy w wojnie z nielegalnymi zakładami w internecie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)