Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jarosław Gowin reformuje prokuraturę. Co na to zainteresowani?

0
Podziel się:

Większe kompetencje dla Prokuratora Generalnego czy danie rządowi prawa do określania kierunków polityki karnej - takie wątki zawiera najnowsza nowelizacja. Jaki będzie jej odbiór?

Jarosław Gowin reformuje prokuraturę. Co na to zainteresowani?
(Bartosz Krupa/East News)

Większe kompetencje dla Prokuratora Generalnego, danie rządowi prawa do określania kierunków polityki karnej oraz włączenie prokuratur wojskowych do cywilnych - takie wątki zawiera najnowsza nowelizacja. Jaki będzie jej odbiór?

Prokuratura Generalna zapowiada przedstawienie stanowiska do projektu nowej ustawy o prokuraturze, zaprezentowanego przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. _ Chcemy dobrego, spójnego projektu _ - podkreślają urzędnicy. Przygotowanie takiej opinii zapowiada także Naczelna Prokuratura Wojskowa i Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

Prok. Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej (PG) powiedział, że _ generalnie środowisko prokuratorskie powitałoby z zadowoleniem całościowy projekt nowej ustawy o prokuraturze, który byłby dobry, spójny i nie dawał możliwości rozbieżnych interpretacji jego zapisów. _

Kujawski przypomniał, że w lipcu Andrzej Seremet przedstawił obszerne stanowisko do poprzedniego projektu nowelizacji ustawy o prokuraturze. - _ Jeśli zapisy z tamtego projektu byłyby powtórzone, zapewne nowe stanowisko będzie podobne _ - dodał Kujawski. Podkreślił, że niektóre proponowane zapisy były postulowane przez Seremeta np. co do reformy postępowań dyscyplinarnych prokuratorów.

Dzisiaj resort sprawiedliwości poinformował, że do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych trafił projekt Prawa o prokuraturze. Wiele z elementów zawartych w tym projekcie zawierał już konsultowany w pierwszej połowie roku projekt nowelizacji przepisów. Planowane zmiany przewidują m.in. zwiększenie kompetencji prokuratora generalnego, danie rządowi prawa do określania kierunków _ polityki karnej _ oraz włączenie prokuratury wojskowej do prokuratur cywilnych.

W stanowisku z lipca Seremet uznał kierunek części zmian ówczesnego projektu za _ przeciwny idei rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości _. Ze _ znacznym sceptycyzmem _ Seremet oceniał ideę, aby rząd określał _ kierunki polityki karnej _ - bo taki zwrot nie ma _ konotacji w języku prawnym _.

Dla szefa PG byłoby to _ równoznaczne z próbą obdarzenia Rady Ministrów przywilejem decydowania o stopniu ważności powszechnie obowiązujących przepisów prawa _. Jak podkreślał Seremet, rząd miałby np. przesądzać, że w danym roku intensywnie należy ścigać sprawców rozbojów, zaś w przyszłym - sprawców prania pieniędzy, co byłoby nie do pogodzenia z zasadą trójpodziału władz i hierarchią źródeł prawa.

_ Poważne zastrzeżenia _ budziła też propozycja nadania ministrowi sprawiedliwości prawa żądania od prokuratora generalnego informacji ws. praworządności i czuwania nad ściganiem przestępstw. Prokuratura nie jest zależna od ministra - przypominał Seremet, dodając, że wystarczającym instrumentem jest istniejący obowiązek informacji dla premiera.

Rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa powiedział, że prokuratura wojskowa zajmie stanowisko wobec propozycji, kiedy projekt trafi do niej do zaopiniowania.

Z kolei wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, prok. Jacek Skała powiedział, że napisanie nowej ustawy o prokuraturze jest dobrym pomysłem. _ - Jednocześnie jednak podkreślaliśmy, że taka ustawa powinna powstać przy czynnym udziale wszystkich środowisk prawniczych, tymczasem powstała w kilka tygodni w zaciszach ministerialnych gabinetów _ - zaznaczył.

Prokurator dodał, że dwa lata temu oddzielono funkcje ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego i wprowadzono model prokuratury autonomicznej i niezależnej. - _ To, co się teraz proponuje, jest zaś mieszaniną różnych modeli; obok mechanizmów kontroli rządowej pojawiają się mechanizmy kontroli parlamentarnej. To rząd będzie nakreślał kierunki polityki karnej, a prokurator generalny będzie przepytywany z działalności prokuratury na komisjach sejmowych _ - powiedział Skała.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera Amber Gold. Seremet zaczyna działać Złożenie wniosku Seremet zapowiedział w zeszłym tygodniu.
Tak działała prokuratura. Historia Amber Gold W sprawie działalności gdańskiej spółki najwięcej wątpliwości budzi działanie prokuratury.
Seremet krytycznie o projekcie Gowina Jego zdaniem kierunek części zmian jest przeciwny idei rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)