Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak Unia Europejska będzie walczyć z terroryzmem?

0
Podziel się:

Szefowie MSW krajów unijnych oraz prokurator generalny USA Eric Holder opowiedzieli się za wzmocnieniem kontroli na zewnętrznych granicach UE.

Jak Unia Europejska będzie walczyć z terroryzmem?
(Parlament Europejski)

Szefowie MSW krajów unijnych oraz prokurator generalny USA Eric Holder opowiedzieli się za wzmocnieniem kontroli na zewnętrznych granicach UE - głosi wspólna deklaracja ministrów wydana po spotkaniu w Paryżu, poświęconym walce z terroryzmem.

Hiszpania chciałaby wprowadzenia pewnych kontroli także wewnątrz strefy Schengen - wyjaśnił jeszcze przed spotkaniem szef MSW tego kraju Jorge Fernandez Diaz. _ - Będziemy bronić ustanowienia kontroli na granicach i jest możliwe, że w konsekwencji trzeba będzie zmodyfikować traktat z Schengen _ - powiedział minister dziennikowi _ El Pais _.

Jak sprecyzował, Hiszpania chce ustanowienia _ określonych kontroli nie będących w sprzeczności z zasadą swobodnego przemieszczania się _. Chodzi o to, by _ osoby, które stanowią zagrożenie lub co do których istnieją uzasadnione wątpliwości, że mogą być terrorystami, nie wykorzystywały wolności przemieszczania się ze szkodą dla naszej wolności i naszego bezpieczeństwa _.

_ - Mobilność wewnątrz Unii Europejskiej ułatwia przemieszczanie się dżihadystom do jakiegokolwiek kraju, w tym także do naszego _ - oznajmił hiszpański minister. Podał liczbę około 3 tys. pochodzących z Europy bojowników walczących na Bliskim Wschodzie i ocenił, że mogą oni powrócić do krajów unijnych i będą stanowić zagrożenie._ - Setki osób tego rodzaju mogą swobodnie przemieszczać się po Europie _ - oznajmił Fernandez Diaz.

W Paryżu gospodarz dzisiejszego spotkania, francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve oświadczył, że jak najszybciej należy podjąć prace, by _ wzmocnić, bez zmiany europejskiego prawa, kontrole europejskich obywateli w czasie przekraczania zewnętrznych granic _ Unii. _ Wszyscy jesteśmy zgodni w sprawie pogłębionych kontroli pewnych pasażerów na podstawie określonych kryteriów _ - powiedział Cazeneuve.

Europejscy ministrowie w deklaracji ocenili jako _ niezbędną _ współpracę z operatorami internetu w celu identyfikowania i bezzwłocznego usuwania z sieci _ treści podżegających do nienawiści i terroru _. Zebrani w Paryżu zgodzili się też co do _ pilnej potrzeby _ wymiany danych europejskich pasażerów lotniczych (tzw. system PNR).

Jeszcze przed spotkaniem szef MSW Belgii Jan Jambon zaapelował o stworzenie unijnej listy zagranicznych bojowników. _ - Współpraca między służbami naszych krajów jest kluczowa; należy ustanowić europejską listę zagranicznych bojowników _ - napisał minister na Twitterze. Belgia była wśród pierwszych krajów UE, które uznały za groźnych powracających do Europy uczestników konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie.

Natomiast Eric Holder, prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA, zapowiedział, że 18 lutego w Waszyngtonie odbędzie się szczyt poświęcony bezpieczeństwu. - _ Zgromadzimy wszystkich naszych sojuszników, aby omówić sposoby przeciwdziałania brutalnemu ekstremizmowi na całym świecie _ - powiedział dziennikarzom po zakończeniu paryskiego spotkania.

W rozmowie z amerykańską telewizją NBC Holder oświadczył, że Stany Zjednoczone są _ w stanie wojny z terrorystami _, którzy stosują przemoc i odwołują się do islamu, by usprawiedliwić swoje działania. Amerykanie powinni czuć się bezpieczni, ale - jak mówił Holder - jego samego dręczy _ niepokój, że pojawi się "samotny wilk", który nie zostanie wykryty _.

Z inicjatywą spotkania w Paryżu wystąpił minister Cazeneuve w związku z ostatnimi zamachami terrorystycznymi we Francji, w których w ciągu trzech dni zginęło 17 osób. Polskę reprezentowała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.

Czytaj więcej w Money.pl
Francuski prezydent złożył obietnicę Żydom Francois Hollande obiecał wzmocnienie ochrony szkół żydowskich i synagog w tym kraju po serii dżihadystycznych ataków dokonanych w ostatnich dniach
Zbiera się Rada Bezpieczeństwa Narodowego Program wzmocnienia bezpieczeństwa państwa, zakładający m.in. zwiększenie wydatków obronnych, rząd przyjął w grudniu ubiegłego roku.
Umowa o wolnym handlu USA-UE. Co z kontrowersyjnym zapisem umowy? We wtorek Komisja Europejska zaprezentuje wyniki konsultacji ws. klauzuli rozstrzygania sporów państwo-inwestor.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)