Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael dołączy do unijnego programu Horyzont 2020

0
Podziel się:

Negocjacje na temat porozumienia były trudne, ponieważ UE nie zgadza się, by fundusze były kierowane do izraelskich podmiotów znajdujących się na terenach okupowanych od 1967 roku.

Izrael dołączy do unijnego programu Horyzont 2020
(AP/Fotolink/East News)

Izrael i Unia Europejska podpisały porozumienie o współpracy naukowej w ramach unijnego programu Horyzont 2020 - poinformowały źródła unijne. Towarzyszące umowie spory dotyczyły izraelskich osiedli na terytoriach okupowanych.

Porozumienie, które zatwierdza udział Izraela w unijnym programie naukowym, zostało parafowane w Jerozolimie w obecności przebywającego tam z wizytą oficjalną szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso i izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu.

_ - Izrael odgrywa ważną rolę w dziedzinie badań i innowacji i z tych powodów jest w tych obszarach ważnym partnerem UE _ - podkreślił Barroso. W komunikacie KE podkreśliła, że program Horyzont 2020 _ daje możliwość wzmocnienia współpracy między Izraelem a UE _, a Izrael uzyska do programu _ taki sam dostęp jak kraje członkowskie UE _.

Horyzont 2020 jest największym w historii unijnym programem ramowym (PR) na rzecz badań naukowych i innowacji. Zastępuje tzw. 7 PR ds. badań, którego budżet na lata 2007-2013 wynosił 53 mld euro. Siedmioletni budżet Horyzontu 2020 na lata 2014-2020 wyniesie prawie 80 mld euro.

Negocjacje na temat porozumienia były trudne, ponieważ UE nie zgadza się, by fundusze z UE na naukę były kierowane do izraelskich podmiotów znajdujących się na terenach okupowanych od 1967 roku.

W lipcu ubiegłego roku UE ogłosiła wytyczne, które zakazują udzielania wsparcia finansowego, stypendiów, grantów na badania każdemu podmiotowi, który ma siedzibę w osiedlach izraelskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie. Komisja Europejska przypomniała wówczas, że UE uznaje izraelskie osiedla na terenach okupowanych za nielegalne w myśl prawa międzynarodowego.

Ostatecznie w listopadzie obie strony zawarły kompromis, który _ respektuje całkowicie wymagania prawne i finansowe UE, a jednocześnie delikatne kwestie polityczne po stronie Izraela _ - wynika z tekstu umowy między szefową dyplomacji UE Catherine Ashton a izraelskim rządem.

Dziennik _ Haarec _ informował, że na podstawie wypracowanego kompromisu UE i Izrael do umowy dołączą dwa różne dokumenty. UE - o wytycznych dotyczących niefinansowania osiedli, Izrael o tym, że _ sprzeciwia się (unijnym) wytycznym, zarówno z prawnego jak i politycznego punktu widzenia _.

Udział w programie Horyzont 2020 pozwoliłby izraelskim instytutom badawczym i firmom zajmującym się zaawansowanymi technologiami na korzystanie ze wsparcia UE. Izrael jest jedynym krajem pozaeuropejskim, który w pełni uczestniczy w tym programie.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież pomodli się z Abbasem i Peresem Idea tego spotkania narodziła się w czasie jego niedawnej pielgrzymki do Ziemi Świętej i szybko spotkała się z poparciem trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.
Faworyt wyborów na prezydenta rezygnuje Benjamin Ben Eliezer, jeden z dwóch faworytów w wyborach na prezydenta Izraela, ogłosił, że wycofuje swą kandydaturę wobec wdrożenia przeciwko niemu śledztwa z powodu podejrzenia o korupcję.
Izrael ogłosił budowę prawie 1500 mieszkań Minister budownictwa Uri Ariel ogłosił przetarg na budowę osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)