Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izby wytrzeźwień od dziś za darmo. Przez brak ustawy

0
Podziel się:

Dotychczasowe zapisy w ustawie o wychowaniu w trzeźwości straciły ważność. Co teraz zrobi prezydent?

Izby wytrzeźwień od dziś za darmo. Przez brak ustawy
(elabdesign/iStockphoto)

Od dzisiaj osoby, które znajdą się w izbie wytrzeźwień, nie muszą płacić za pobyt. Nie ma bowiem odpowiedniej ustawy, która określałaby ściąganie należności za pobyt w izbach. Dotychczasowe zapisy w ustawie o wychowaniu w trzeźwości straciły ważność, a nową ustawę do Trybunału Konstytucyjnego skieruje prezydent.

Prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz powiedział, że nowe zapisy są zdaniem prezydenta sprzeczne z konstytucją m.in. dlatego, że nie określają, jakie środki przymusu bezpośredniego mogą być użyte przez personel izb. To według prezydenckich prawników stoi w sprzeczności z prawem do wolności każdego obywatela. Poza tym, według prezydenta ustawa jest tak skonstruowana, że może działać wstecz, a to jest sprzeczne z podstawowymi zasadami konstytucji.

Krzysztof Łaszkiewicz przyznał, że w tej sytuacji osoby, które spędzają noc w izbie wytrzeźwień nie muszą za to płacić. - _ Z punktu widzenia prawa jest to oczywiste. Przepis nie wchodzi w życie i gminy nie będą mogły ściągać należności z pensjonariuszy izb wytrzeźwień _ - dodał prezydencki minister.

W kwietniu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował część przepisów i dał parlamentowi 9 miesięcy na poprawienie błędów. Jednak parlament rozpoczął prace nad poprawkami dopiero w grudniu, a nowa ustawa wpłynęła do prezydenta zaledwie tydzień temu.

Krzysztof Łaszkiewicz uważa, że taka sytuacja to wina parlamentarzystów. _ - Jest to bardzo zła praktyka. Jeśli Trybunał Konstytucyjny daje parlamentowi 9 miesięcy na przygotowanie stosunkowo prostego zanbiegu prawnego, a parlament zabiera się za to dopiero w grudniu, stawiając prezydenta pod ścianą, to nie jest to dobra praktyka legislacji _ - podkreślił Łaszkiewicz.

Taka sytuacja może okazać się sporym problemem dla gmin i samorządów. To one bowiem finansują działalność izb wytrzeźwień, przede wszystkim z opłat za pobyt od osób, które tam trafiają.

Także Fundacja Helsińska zgłaszała do ustawy liczne zastrzeżenia. Dotyczyły one nieprecyzyjnie sformułowanych przepisów przymusu bezpośredniego, w tym możliwości podania na siłę osobie nietrzeźwej _ produktu leczniczego _ lub możliwość zastosowania _ innych urządzeń technicznych _ przy obezwładnianiu nietrzeźwych.

Decyzja prezydenta oznacza, że nie możemy wystąpić z nowelizacją ustawy do czasu decyzji Trybunału - powiedział Janusz Sepioł, szef senackiej komisji samorządu terytorialnego. Jego zdaniem, dobrym rozwiązaniem byłoby podpisanie ustawy przez prezydenta i skierowanie zapytania do Trybunału Konstytucyjnego. Gdyby tak się stało, parlament uchwaliłby nowelizację, czego według prawa nie może zrobić w obecnej sytuacji.

Co teraz zrobią samorządy? Janusz Sepioł uważa, że prawdopodobnie nie zdecydują się na likwidację izb, lecz wystąpią do skarbu państwa o zwrot pieniędzy przeznaczonych na ich utrzymanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Opłaty za izby wytrzeźwień. Może być drożej Dziś maksymalna opłata to 250 zł. Resort zdrowia chce opłaty stałej 350 zł.
Prezydent skierował do TK nowelę ustawy o wychowaniu w trzeźwości Nowela jest efektem wyroku TK z kwietnia 2012 r., który uznał dotychczasowe zasady ustalania wysokości opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień za niezgodne z ustawą zasadniczą.
Jest decyzja sędziów w sprawie janosikowego Chodzi o orzeczenie, czy zgodne z konstytucją są przepisy zobowiązujące niektóre gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu do wpłat do budżetu na rzecz biedniejszych samorządów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)