Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Islam we Francji rodzi coraz większe obawy

0
Podziel się:

Przeciętnemu Francuzowi jego rodacy muzułmanie kojarzą się przede wszystkim z zagrożeniem dla kraju.

Islam we Francji rodzi coraz większe obawy
(ell brown/CC/Flickr)

Przeciętnemu Francuzowi jego rodacy muzułmanie kojarzą się przede wszystkim z zagrożeniem dla kraju - wynika z sondażu opublikowanego przez _ Le Figaro _. Antyislamskie stereotypy i ekscesy niepokoją nie tylko muzułmanów, ale też Kościół katolicki we Francji.

Badanie ośrodka Ifop wskazuje, że we Francji pogorszył się społeczny wizerunek islamu i jego wyznawców.

Aż 43 proc. ankietowanych pytanych o ocenę obecności we Francji społeczności muzułmańskiej wskazało, że widzi w niej _ zagrożenie dla tożsamości swojego kraju _. 17 proc. odpowiedziało, że wyznawcy islamu są _ raczej czynnikiem wzbogacającym kulturalnie Francję _, a 40 proc. odniosło się do swoich rodaków muzułmanów neutralnie.

W tym samym badaniu 67 proc. Francuzów oceniło, że muzułmanie nie są dobrze zintegrowani z francuskim społeczeństwem, a 60 proc. - że są _ zbyt widoczni i mają zbyt duże wpływy _. Z ankiety wynika też, że w porównaniu z ubiegłymi latami coraz więcej Francuzów odnosi się niechętnie do budowania meczetów, czy do noszenia muzułmańskich chust w miejscach publicznych.

Jak zauważają media nad Sekwaną, oprócz umacniania się negatywnego stereotypu muzułmanów wzrasta także liczba występków o charakterze antyislamskim.

Z szacunków podawanych przez Ośrodek Badania Islamofobii wynika, że choć ekscesy antyislamskie wzrosły już w ubiegłym roku o 34 proc. w porównaniu z rokiem 2010, to bieżący rok zapowiada się pod tym względem jeszcze _ bardziej niepokojąco _. Zgodnie z tym źródłem, o ile w pierwszych 10 miesiącach 2011 roku odnotowano 123 akty antyislamskie, o tyle w tym samym okresie bieżącego roku było ich 175.

Za czyny antyislamskie - precyzuje wspomniany Ośrodek - uznaje się występki _ wrogie społeczności muzułmańskiej we Francji _, które zagrażają bezpieczeństwu fizycznemu lub dobrom materialnym osoby tego wyznania.

Jako najbardziej spektakularny przykład podaje się okupację meczetu w Poitiers 20 października przez grupę ponad 70 członków skrajnej prawicy, skandujących hasła niechętne islamowi i muzułmanom.

Na początku listopada Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) poprosiła prezydenta Francois Hollande'a o wydanie _ uroczystego oświadczenia _ przeciw nasilaniu się islamofobii na wzór wcześniejszego potępienia przez niego antysemityzmu.

Nasilanie się nastrojów antyislamskich w społeczeństwie francuskim wywołało reakcję także ze strony hierarchów Kościoła katolickiego. Kilku członków episkopatu wyraziło niepokój nasilaniem się _ katolickiego antyislamizmu _, jak ujął to zjawisko biskup Angouleme, Claude Dagens.

_ Muzułmanie we Francji boją się _ - powiedział biskup Dagens agencji AFP podczas listopadowego plenarnego posiedzenia episkopatu w Lourdes. _ Żyjemy w społeczeństwie, które się boi, w którym strach panuje po wszystkich stronach. Ta prawda dotyczy muzułmanów, ale także katolików _ - dodał biskup.

Z kolei arcybiskup Marsylii Georges Pontier zauważył, że ci, którzy _ posługują się językiem strachu (wobec islamu) to zarazem ci, którzy najrzadziej spotykają muzułmanów _. Z drugiej strony hierarcha zaznaczył, że we francuskiej społeczności muzułmańskiej doszło ostatnio do _ radykalizacji postaw _, co utrudnia zwalczanie antyislamskich stereotypów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wzywał do chłosty. Wyrzucili go z Francji Tunezyjski imam od lat przebywał we Francji, skąd w ostatniej dekadzie deportowano co najmniej 146 islamistów.
Kolejna prowokacja w kierunku muzułmanów Okładka najnowszego Charlie Hebdo, dostępna już w internecie, przedstawia muzułmanina na wózku inwalidzkim pchanym przez ortodoksyjnego żyda, mówiących: Nie wolno sobie drwić.
Zero tolerancji dla kaznodziejów nienawiści 70 europejskich imamów i rabinów z 18 krajów chce walczyć z brakiem tolerancji.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)