Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwigilacja w sieci. Polskie służby robią to, co amerykańskie?

0
Podziel się:

Rada Ministrów i Rada Bezpieczeństwa Narodowego będzie musiała się wytłumaczyć w tej sprawie.

Inwigilacja w sieci. Polskie służby robią to, co amerykańskie?
(bowie15/iStockphoto)

Fundacja Panoptykon pyta, czy pod pozorem bezpieczeństwa nie oddajemy za dużo wolności. To pytanie kieruje do obywateli, ale chce też je zadać rządzącym w debacie, którą zaplanowano na 11 września.

Katarzyna Szymielewicz z fundacji podkreśla, że datę debaty nieprzypadkowo wyznaczono na 12 rocznicę zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku.

- _ Dla nas 11 września to dzień symboliczny, ponieważ przypomina nam moment, kiedy rozpoczęła się wielka ofensywa walki z terroryzmem, która spowodowała poważne uszczerbki w obszarze praw człowieka. Spowodowała ona, że nie tylko Stany Zjednoczone, ale i inne kraje w imię bezpieczeństwa i tzw. polityki strachu, zaczęły ograniczać prawa człowieka, dając nam tylko złudzenie bezpieczeństwa _ - mówi Szymielewicz.

Katarzyna Szymielewicz zaznacza, że obecnie najważniejszym tematem jest masowa inwigilacja dokonywana w imię wojny z terroryzmem i różnymi zagrożeniami.

- _ Chodzi o dialog, o stworzenie przestrzeni do rozmowy, której bardzo brakuje. Politycy po ujawnieniu afery PRISM nie odnosili się do tego, jak to wyglądało w Polsce, czy jakieś służby mogły realizować podobne zadania, ani też nie komentowali poważnie tych doniesień. Dlatego mamy nadzieje, że przedstawiciele Rady Ministrów, Sejmu i Rady Bezpieczeństwa Narodowego spotkają się na taką dyskusję _ - mówi Szymielewicz.

Przedstawicielka Fundacji Panoptykon powiedziała, że liczy na to, ze swoje pytania do władz prześlą też obywatele. Do 4 września pytania można przesyłać mailem,na adres fundacja@panoptykon.org.pl , wszelkie dane znajdują się też na stronie internetowej Panoptykon.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie debata o inwigilacji elektronicznej? W debacie miałyby paść odpowiedzi na pytania m.in. o to, czy polski rząd korzystał z programów PRISM oraz czy polskie służby współpracują z amerykańskimi?
Microsoft brał udział w szpiegostwie? Tak wynika z doniesień brytyjskiego dziennika The Guardian.
Poczta w USA też inwigiluje obywateli? Amerykańska poczta zbiera dane adresowe dotyczące nadawców i odbiorców wszystkich listów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)