Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwigilacja przez USA. Madryt zażąda wyjaśnień w sprawie podsłuchów

0
Podziel się:

Premier Hiszpanii podkreślił, że uprawianie szpiegostwa jest niewłaściwe między sojusznikami.

Inwigilacja przez USA. Madryt zażąda wyjaśnień w sprawie podsłuchów
(PAP/EPA)

Rząd hiszpański wezwał na dzisiaj ambasadora USA w Madrycie Jamesa Costosa, aby zwrócić się do niego o wyjaśnienia w sprawie amerykańskich działań szpiegowskich wobec Hiszpanii. Działania takie miały być prowadzone wobec 35 światowych przywódców.

Na zdjęciu premier Hiszpanii, Mariano Rajoy.

W związku z nieobecnością szefa hiszpańskiego MSZ Jose Manuela Garcii-Margallo, przebywającego z wizytą oficjalną w Polsce, ambasadora Stanów Zjednoczonych przyjmie sekretarz stanu w hiszpańskim MSZ do spraw Unii Europejskiej Inigo Mendez de Vigo.

Hiszpański premier Mariano Rajoy poinformował w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, że udzielił Garcii-Margallo odpowiednich instrukcji w tej sprawie.

Rajoy przyznał wtedy, że jego rząd nie ma żadnych informacji dotyczących szpiegowania przez USA hiszpańskich polityków, ale podkreślił, że uprawianie szpiegostwa jest rzeczą niewłaściwą między _ partnerami i sojusznikami _.

- _ Rząd hiszpański stoi na stanowisku, z tego rodzaju praktyki, o ile się one potwierdzą, są całkowicie nie do zaakceptowania między partnerami, przyjaciółmi i sojusznikami _ - powiedział premier Hiszpanii.

Sekretarz generalny największej partii opozycyjnej w Hiszpanii, partii socjalistycznej, Alfredo Perez Rubalcaba wypowiedział się w podobnym duchu.

Stany Zjednoczone zakomunikowały swym zagranicznym sojusznikom, że były analityk CIA Edward Snowden jest w posiadaniu dziesiątek tysięcy dokumentów o klauzuli najwyższej tajności, których dotąd nie ujawnił i które mogą dotyczyć wszystkich.

Prezydent Barack Obama zwrócił się o zrewidowanie amerykańskiej polityki w dziedzinie wywiadu.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama nie wiedział o podsłuchu Merkel Szef NSA nie omawiał z prezydentem Obamą rzekomej operacji wywiadowczej dotyczącej kanclerz Merkel i nigdy nie rozmawiał o jakiejkolwiek operacji, która by to zakładała.
To może przysłonić szczyt Unii Europejskiej W obliczu najnowszych doniesień o szpiegowaniu niemieckiej kanclerz Angeli Merkel przez USA Komisja Europejska wezwała kraje UE do reformy prawa o ochronie danych.
Premier Indii nie boi się inwigilacji USA Rzecznik szefa rządu udzielił wyjaśnień, zapytany o doniesienia dziennika Guardian, według którego USA monitorowały telefony 35 światowych liderów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)