Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwigilacja przez USA. Hiszpania żąda wyjaśnień

0
Podziel się:

Jeśli informacja o tych praktykach zostanie potwierdzona, to są one niewłaściwe i nie do zaakceptowania pomiędzy sojusznikami i przyjaciółmi - oświadczyło MSZ w komunikacie.

Inwigilacja przez USA. Hiszpania żąda wyjaśnień
(PAP/EPA)

Hiszpański sekretarz stanu do spraw Unii Europejskiej Inigo Mendez de Vigo (na zdj.) zażądał, by ambasador Stanów Zjednoczonych w Madrycie James Costos dostarczył wszelkich niezbędnych informacji na ten temat. Według El Mundo Amerykanie rejestrowali ponad 60 mln połączeń.

_ Jeśli informacja o tych praktykach zostanie potwierdzona, to są one niewłaściwe i nie do zaakceptowania pomiędzy sojusznikami i przyjaciółmi _ - oświadczyło MSZ w komunikacie.

Ambasador USA w komunikacie oświadczył, że jego kraj _ będzie dalej prowadzić konsultacje ze swymi sojusznikami, za pośrednictwem zwyczajowych kanałów dyplomatycznych, by odpowiedzieć na wyrażane przez nich zaniepokojenie _.

Według _ El Mundo _ amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) śledząc połączenia telefoniczne w Hiszpanii rejestrowała numery telefoniczne, miejsce i czas trwania połączeń, bez treści rozmów. Operacja objęła więcej niż 60,5 mln połączeń. Te dane NSA monitorowała w okresie od 10 grudnia 2012 roku do 8 stycznia 2013 roku - pisze _ El Mundo _.

Według gazety największa skala operacji przypadła na 11 grudnia 2012 roku. Hiszpański dziennik opublikował ilustrujący te działania dokument, należący do materiałów wykradzionych przez byłego pracownika wywiadu Edwarda Snowdena. Według gazety system używany przez NSA pozwalał też na monitorowanie e-maili i SMS-ów, jednak opublikowany dokument tego nie pokazuje.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama nie wiedział o podsłuchu Merkel? Szef komisji do spraw wywiadu Izby Reprezentantów Mike Rodgers przyznaje, że wywiad musi czasem inwigilować sojuszników, ponieważ niektórzy z nich utrzymują stosunki z przeciwnikami USA.
Telefon Merkel był na podsłuchu od 10 lat W parlamencie coraz głośniej mówi się o potrzebie powołania komisji śledczej.
Madryt zażąda od USA wyjaśnień. Chodzi o... Premier Hiszpanii podkreślił, że uprawianie szpiegostwa jest niewłaściwe między sojusznikami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)