Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Interwencja w Syrii. Radosław Sikorski mówi o udziale polskich wojsk

0
Podziel się:

Gdyby Rosja, która dostarczyła reżimowi broń chemiczną zagwarantowała, że jest ona bezpieczna, miałoby to znaczny wpływ na rozwój wydarzeń w Syrii - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Interwencja w Syrii. Radosław Sikorski mówi o udziale polskich wojsk
(kprm.gov.pl)

Obawiamy się konsekwencji interwencji w Syrii. Gdyby Rosja, która dostarczyła reżimowi broń chemiczną zagwarantowała, że jest ona bezpieczna, miałoby to znaczny wpływ na rozwój wydarzeń w Syrii - powiedział szef polskiej dyplomacji w wywiadzie dla Le Monde.

_ - Rozumiemy powody, dla których należałoby położyć kres rozlewowi krwi w Syrii: zginęło ponad 100 tys. osób. Użycie broni chemicznej powoduje oburzenie całego cywilizowanego świata. Kwestię tę badają inspektorzy ONZ. Wystrzegamy się wyciągania jakichkolwiek wniosków przed udostępnieniem tego raportu _ - powiedział Radosław Sikorski w rozmowie z paryskim dziennikiem.

_ Le Monde _ przypomina, że w obliczu interwencji w Syrii Europa znów podzieliła się: Francja i Wielka Brytania gotowe są podjąć jak najszybciej operację militarną, zaś Polska, która uczestniczyła w wojnie w Iraku i Afganistanie, ma tym razem zastrzeżenia wobec takich planów.

_ - Zgadzamy się z propozycją wysokiej przedstawiciel UE do spraw zagranicznych Catherine Ashton, która uważa, że należy ponownie uruchomić proces (pojednania) politycznego między syryjskimi władzami a opozycją _ - wyjaśnił Sikorski.

W aranżowaniu takich negocjacji powinna pomóc Rosja. _ - Ponadto Rosja ma dodatkowe powody, by czuć się współodpowiedzialną za syryjski arsenał: to broń radziecka lub wyprodukowana dzięki radzieckim technologiom. Gdyby Rosja, która nie chce interwencji zadeklarowała, że weźmie na siebie odpowiedzialność za zabezpieczenie tego arsenału, miałoby to wpływ na bieg wydarzeń _ - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Pytany przez _ Le Monde _ o to, czy po wojnie w Iraku i Afganistanie Polska zrezygnowała z _ polityki ekspedycyjnej _, jak to ujął prezydent Bronisław Komorowski, i czy oznacza to zmianę polskiego nastawienia do NATO, Sikorski odpowiedział: _ Najważniejszą odpowiedzialnością granicznego kraju Sojuszu (Północnoatlantyckiego) jest bronić flank tego Sojuszu, a więc naszego własnego terytorium _.

Według Sikorskiego, kryzys w Syrii, tak jak wcześniej w Libii, dowodzi, że _ kraje z przeszłością kolonialną _ decydują się na interwencje w krajach, które dla nas są bardzo obce. - _ I są takie kraje, które muszą pilnować terytoriów objętych traktatem Sojuszu, za które jest on prawnie odpowiedzialny _ - powiedział Sikorski.

Czytaj więcej w Money.pl
Przywódca katolików w Syrii przestrzega Patriarcha przestrzegł przed eskalacją syryjskiego konfliktu i zażądał od Narodów Zjednoczonych szybkiego znalezienia pokojowego rozwiązania.
Tusk: Polska nie weźmie udziału w interwencji w Syrii Zdaniem premiera, atak zbrojny w Syrii nie może przynieść pożądanych efektów, a za takie uważa zatrzymanie fali zbrodni na terenie tego kraju.
Nie ma zgody na zniesienie embarga na broń Polskie MSZ podało, że w spotkaniu, które odbyło się w piątek i sobotę w stolicy Irlandii, uczestniczył minister Radosław Sikorski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)