Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

In vitro w Polsce. Sprawdź, czego domagają się politycy SLD

0
Podziel się:

Według polityków Sojuszu jeszcze jako minister zdrowia Ewa Kopacz deklarowała, że jest zwolenniczką ustawy o in vitro.

In vitro w Polsce. Sprawdź, czego domagają się politycy SLD
(Andrzej Iwańczuk/Reporter)

O doprowadzenie do przyjęcia przez Sejm ustawy o in vitro zaapelowali do Ewy Kopacz - jako przyszłej premier i szefowej PO - politycy SLD. Według nich jeszcze jako minister zdrowia Kopacz deklarowała, że jest zwolenniczką takiej ustawy.

_ - Chcemy zaapelować do nowej pani premier, a obecnie jeszcze marszałek Ewy Kopacz, o to, by doprowadziła do przegłosowania wreszcie ustawy o in vitro; to ważne nie tylko dla SLD, ale i dla wielu rodzin w Polsce _ - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie rzecznik Sojuszu Dariusz Joński.

Przypomniał, że od 2005 r. SLD złożyło w tej sprawie w Sejmie dwa swoje projekty, zakładające m.in. możliwość tworzenia wielu ludzkich zarodków i zamrażania ich oraz finansowanie zapłodnienia pozaustrojowego ze środków NFZ. Joński zauważył, że także politycy Platformy Obywatelskiej często mówili o konieczności uregulowania kwestii procedury in vitro.

Według polityka SLD fakt, że jak dotąd nie ma ustawy o in vitro świadczy o tym, że obecna koalicja PO-PSL nie chce się tą sprawą zająć.

_ - Może przyszła pani premier i szefowa PO w jakiś sposób zachęci swoich kolegów i koleżanki _ - mówił polityk SLD, przekonując, że Kopacz jeszcze jako minister deklarowała, że jest zwolenniczką uregulowania sprawy in vitro. Według Jońskiego uregulowanie sprawy _ wymuszają _ też na Polsce dyrektywy unijne. Poseł przypomniał, że Komisja Europejska we wrześniu ub. roku zapowiedziała, że pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niepełne wdrożenie unijnej dyrektywy dot. jakości i bezpieczeństwa tkanek oraz komórek ludzkich.

Rzecznika Sojuszu wsparła Paulina Piechna-Więckiewicz (SLD). Stwierdziła, że oprócz przyjęcia ustawy o in vitro trzeba też _ uciąć te dyskusje, które są obrzydliwe dla dzieci, a nawet dorosłych ludzi _, którzy przyszli na świat za sprawą procedury in vitro.

Chodzi m.in. o niedzielną wypowiedź kardynała Stanisława Dziwisza, skierowaną do uczestników pielgrzymki rodzin archidiecezji krakowskiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. - _ Nie godzimy się na stosowanie niemoralnej metody poczęcia dziecka, zwanej metodą in vitro, bo płaci się za to ogromną cenę niszczenia ludzkich zarodków, a więc ludzkiego życia. Rozumiemy cierpienie małżeństw nieposiadających potomstwa, ale trzeba wybierać inną drogę _ - mówił Dziwisz.

Według Piechny-Więckiewicz, Kościół w Polsce _ niechlubnie przoduje _ w obrażaniu osób narodzonych przy użyciu in vitro i _ przysparza im cierpienia, deprecjonując ich człowieczeństwo _. _ - Domagamy się od Kościoła, by przeprosił te osoby, by Dziwisz wycofał się z tych słów _ - dodała.

Do postulatów SLD odniósł się w rozmowie z PAP wiceszef sejmowej komisji zdrowia Jarosław Katulski (PO). Podkreślił, że choć on osobiście jest wielkim zwolennikiem _ możliwie daleko posuniętego rozwiązania ws. in vitro o liberalnym charakterze _, to sprawa budzi kontrowersje wśród bardziej konserwatywnych posłów, także koalicyjnych.

_ - Znam sejmowe realia i wiem, że o zgodę wśród posłów w tej sprawie, także w PO, będzie bardzo trudno _ - powiedział poseł PO. Ocenił, że lepiej _ nie poganiać zbytnio posłów, by nie powstał legislacyjny koszmarek _. _ Najważniejsze jest dobro rodzin i par czekających na dzieci _ - zaznaczył.

Zdaniem Katulskiego, bardzo wiele postulatów SLD jest uwzględnionych w projekcie przygotowanym przez ministerstwo zdrowia. _ - Choć i tu będzie bardzo trudno o sejmową większość _ - uważa.

Katulski ocenił ponadto, że niedzielna wypowiedź Dziwisza _ była skandaliczna _ i rozumie poruszenie osób, które poczuły się przez niego urażeni.

W lipcu do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o leczeniu niepłodności metodą in vitro, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Przewiduje on, że procedura in vitro byłaby dostępna nie tylko dla małżeństw, także dla osób pozostających ze sobą _ we wspólnym pożyciu _, a także jako dawstwo niepartnerskie. Ten rodzaj dawstwa czy bycia biorcą byłby anonimowy, dotyczyć ma zarówno komórek rozrodczych (plemników i komórek jajowych), jak i zarodków.

Czytaj więcej w Money.pl
Księża utworzą ośrodki dla ofiar pedofilii Hierarchowie wypowiedzieli się też na temat in vitro. _ To przedmiotowe potraktowanie człowieka _.
"Niepłodność dotyczy dwóch milionów par" Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki mówi, że napłynęło dużo opinii w tej sprawie od wielu instytucji i organizacji. Obecnie trwa ich analiza.
NRL krytycznie o ustawie dotyczącej in vitro Dziś kończą się konsultacje społeczne ministerialnego projektu o leczeniu niepłodności. Resort zwrócił się do 33 podmiotów z prośbą o jego zaopiniowanie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)