Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ile kosztuje Polaków administracja państwowa?

0
Podziel się:

- Utrzymanie administracji publicznej w Polsce nie jest dużym obciążeniem dla społeczeństwa ani dla budżetu państwa - uważa szef Służby Cywilnej Sławomir Brodziński.

Ile kosztuje Polaków administracja państwowa?
(www.sxc.hu/davidlat)

- _ Utrzymanie administracji publicznej w Polsce nie jest dużym obciążeniem dla społeczeństwa ani dla budżetu państwa _- uważa szef Służby Cywilnej Sławomir Brodziński.

Według Brodzińskiego największym mitem jest powszechne przekonanie o nadmiernym zatrudnieniu w administracji polskiej oraz dużym koszcie, jaki musi ponieść społeczeństwo i budżet państwa. _ - Absolutnie tak nie jest, a dowodami przeczącymi są choćby statystki OECD czy Eurostatu, które wskazują, że zarówno pod względem zatrudnionych w administracji polskiej, jak i w części PKB, która jest przeznaczona na ten cel, jesteśmy poniżej średniej unijnej i OECD, a więc krajów rozwiniętych _ - mówił szef Służby Cywilnej.

Brodziński zwrócił także uwagę, że pojęcie administracji publicznej w Polsce jest dość złożone, bowiem składają się na nią zarówno pracownicy administracji rządowej, do której należy m.in. korpus Służby Cywilnej stanowiący 12,5 proc. całej polskiej administracji, jak i urzędnicy samorządowi, żołnierze i funkcjonariusze.

Według niego _ administracja rządowa nie stanowi jakiegoś negatywnego wyjątku _, a wręcz przeciwnie, może być pozytywnym przykładem dla innych części sektora administracji publicznej.

Zdaniem szefa Służby Cywilnej największym obecnie wyzwaniem dla administracji rządowej jest poradzenie sobie z sytuacją zamrożenia wynagrodzenia w latach 2009-2015.

_ - Mam świadomość trudności budżetowej państwa, ale jeżeli to zamrożenie potrwa, tak jak należy się spodziewać do 2015, to będzie to ewenement na skalę nie tylko europejską. Nie wydaje mi się, żeby ten stan mógł dłużej przetrwać _ - podkreślił Brodziński. Jak dodał, rozsądną drogą wyjścia z tego klinczu mogłyby być wdrożenie pomysłów Banku Światowego, które są procesowane w resorcie finansów, aby powiązać zmiany w wynagrodzeniach ze zmianą PKB.

Innym problemem administracji, z którym - w ocenie Brodzińskiego - trzeba się zmierzyć, jest jej efektywność. _ - Mam tego świadomość, że w tym kierunku musimy działać. Należy coraz bardziej zwracać uwagę na wykorzystanie zasobów ludzkich, by poprzez systemy motywacyjne powiązać pracę urzędników _ - powiedział.

Ponadto podkreślił, że zmniejszenie liczby członków korpusu Służby Cywilnej _ nie wchodzi w grę _, bowiem na urzędników rządowych nakładane są coraz to nowe zadania, które wymagają odpowiedniego zaplecza.

Brodziński poinformował także, że skierował do Stałego Komitetu Rady Ministrów przygotowaną nową strategię zarządzania zasobami ludzkimi w administracji państwowej, która ma na celu połączyć zarówno etos członków korpusu z efektywnościowymi działaniami menadżerskimi z drugiej strony.

Według danych Eurostatu, udział zatrudnionych w administracji publicznej w 2012 we wszystkich 27 krajach UE wyniósł 6,9 procenta, w Polsce 6,7 procenta. Z kolei według GUS w minionym roku w całym sektorze publicznym zatrudnionych było blisko 3,5 mln osób, w tym w administracji samorządowej ponad 252 tysięcy, a korpus Służby Cywilnej liczył 124 tysiące urzędników.

Celem konferencji _ Zatrudnienie i wynagrodzenie w polskiej administracji publicznej. Fakty i mity _ jest _ skruszenie _ stereotypów, które powstały na temat pracy urzędników państwowych, a także przedstawienie kierunków koniecznych zmian w tym sektorze.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)