Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Identyfikacja ofiar katastrofy smoleńskiej. ABW wyjaśnia

0
Podziel się:

Specjaliści ABW pobierali 11 kwietnia 2010 r. materiał porównawczy do badań DNA - umożliwiających identyfikację ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Identyfikacja ofiar katastrofy smoleńskiej. ABW wyjaśnia
(Witold Rozbicki/Reporter)

Specjaliści ABW pobierali 11 kwietnia 2010 r. materiał porównawczy do badań DNA - umożliwiających identyfikację ofiar katastrofy pod Smoleńskiem - także od krewnych ofiar katastrofy - oświadczyła dzisiaj Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Oświadczenie ABW odnosi się do dzisiejszej publikacji _ Naszego Dziennika _ pt. _ Co robiła ABW? _ Pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej Bartosz Kownacki mówi w materiale gazety nim m.in., że do domów ofiar tuż po katastrofie wkroczyła ABW - _ często bez zgody czy nawet wiedzy rodziny - rzekomo po to, żeby zabezpieczyć materiał do badań DNA _. _ Jest niewykluczone, że faktycznie był zupełnie inny powód tych interwencji _ - uważa Kownacki.

W oświadczeniu zespołu prasowego ABW przypomniano część raportu z działalności Agencji w 2010 r. odnoszącą się do zabezpieczenia przez ABW materiału porównawczego i próbek DNA.

Z oświadczenia wynika, że 11 kwietnia 2010 r. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała zarządzenie o powierzeniu ABW czynności w zakresie zabezpieczenia materiału porównawczego i próbek do badań DNA, umożliwiających identyfikację ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. _ W trakcie spotkania w Wojskowej Prokuraturze Okręgowej ustalono iż, wszystkie zebrane próbki będą gromadzone i zabezpieczone technicznie w laboratoriach ABW, a następnie przetransportowane do Moskwy. Na podstawie tej decyzji ABW zabezpieczyła materiał porównawczy do badań DNA od krewnych ofiar katastrofy _ - podkreślono w oświadczeniu ABW.

Jak poinformowano, w dniu wydania zarządzenia przez prokuraturę wojskową około południa materiał porównawczy do badań DNA był pobierany przez specjalistów z ABW m.in. w hotelu sejmowym. _ - Czynności te funkcjonariusze ABW przeprowadzili 11 kwietnia 2010 r., a nie - jak błędnie sugerowały niektóre media - 10 kwietnia 2010 r. _ - podkreślono.

W obecności Straży Marszałkowskiej Sejmu RP funkcjonariusze ABW z 10 pokoi należących do ofiar katastrofy zebrali wyłącznie przedmioty mogące zawierać materiał genetyczny danej osoby, np.: szczoteczki do zębów czy nożyki z maszynek do golenia - zapewniła ABW.

_ - W godzinach popołudniowych tego samego dnia do Centrum Wsparcia Dla Rodzin Ofiar Katastrofy w hotelu Novotel zaczęli przyjeżdżać krewni ofiar, od których funkcjonariusze Agencji rozpoczęli pobieranie materiału porównawczego _ - poinformował zespół prasowy ABW.

_ - Wbrew doniesieniom mediów, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie pobierali materiału porównawczego do identyfikacji ciał Zbigniewa Wassermanna i Janusza Kurtyki. Nie wchodzili też do jakichkolwiek pomieszczeń służbowych czy nieruchomości należących lub czasowo pozostających w dyspozycji Aleksandra Szczygły, Zbigniewa Wassermanna i Janusza Kurtyki _ - czytamy w oświadczeniu ABW.

_ - W czasie spotkania sekretarza stanu w KPRM Jacka Cichockiego z rodzinami ofiar katastrofy, eksperci ABW z zakresu badań DNA przybliżyli zebranym zagadnienia związane z badaniami DNA oraz możliwości identyfikacji osób poprzez wykorzystanie metod biologii molekularnej _ - podkreślono.

Jak poinformował zespół prasowy ABW, 12 kwietnia 2010 r. dwóch funkcjonariuszy pionu postępowań karnych ABW zawiozło do Moskwy materiał porównawczy do badań DNA. _ Został on przekazany przedstawicielom polskiej prokuratury wojskowej wyznaczonym do współpracy z prokuraturą rosyjską przy identyfikacji ofiar katastrofy _ - napisano w oświadczeniu ABW.

Według informacji ABW, następnego dnia, w drodze powrotnej, funkcjonariusze Agencji przywieźli pierwszą partię zabezpieczonych podczas oględzin rzeczy osobistych należących do ofiar katastrofy i przekazali je Żandarmerii Wojskowej do dyspozycji prokuratury.

Czytaj więcej w Money.pl
Zdjęcia ze Smoleńska to kompromitacja służb? - W sprawie drastycznych zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej, które ukazały się w internecie, ABW działała w takim zakresie, w jakim to było możliwe - poinformował szef MSW Jacek Cichocki.
Sekcja zwłok technika Jaka-40. Samobójstwo? Sekcja zwłok Remigiusza Musia potwierdziła, że popełnił on samobójstwo. Nie stwierdzono obrażeń, które wskazywałyby na udział osób trzecich.
Umorzyli śledztwo w sprawie Smoleńska Umorzone zostało śledztwo, w którym sprawdzano kwestię możliwego sfałszowania dokumentów Biura Ochrony Rządu niedługo po katastrofie smoleńskie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)