Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gruzja bliżej Unii? Polska deklaruje wsparcie

0
Podziel się:

Bogdan Borusewicz przypomniał, że dążenie do Wspólnoty wymaga głębokich reform. Jakich?

Gruzja bliżej Unii? Polska deklaruje wsparcie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polska będzie wspierać Gruzję w jej aspiracjach europejskich - zapewnił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz na otwarciu w Batumi konferencji Europejska droga Gruzji. Przypomniał zarazem, że wdrażanie przez Gruzję umowy z UE wymaga głębokich reform.

Kluczową częścią podpisanej przez Gruzję w ubiegłym miesiącu umowy stowarzyszeniowej z UE jest porozumienie o głębokiej i kompleksowej strefie wolnego handlu (DCFTA). Jednak umowa - podkreślił Borusewicz - to nie tylko handel i gospodarka, a zbliżenie Gruzji do Unii także w innych sferach.

Podpisując umowę, Gruzja zdecydowała się m.in. przyjąć europejskie standardy w polityce i administracji oraz postępować zgodnie z europejskim kanonem wartości - przypomniał marszałek. Wskazał, że UE będzie współpracować z Gruzją w dziedzinie reformy sądownictwa, służb mundurowych i prokuratury, co oznacza budowę państwa prawa i ugruntowanej demokracji.

Decyzja Gruzji o natychmiastowym uwolnieniu wymiany handlowej z UE wymaga niezwłocznych działań na rzecz efektywnego wprowadzenia reform, a te powinny być głębokie i skoncentrowane na realnym celu - mówił Borusewicz.

Zauważył, że aż 81 procent obywateli Gruzji popiera dążenia do integracji ze strukturami europejskim. To wysoki wskaźnik, ale - jak zwrócił uwagę marszałek - nie można zaniedbywać kampanii informacyjnej o korzyściach płynących z umowy stowarzyszeniowej. Taka kampania powinna być prowadzona także w językach mniejszości narodowych mieszkających w Gruzji; trzeba też dyskutować również z tymi obywatelami, którzy mają inną ocenę umowy z UE.

Gruzja ma 10 lat na wdrożenie DCFTA - przypomniał marszałek Senatu. Jeśli się z tego wywiąże, stanie się de facto niepełnym, ale już w znacznej części członkiem UE. Polska - zapewnił Borusewicz - będzie stać na stanowisku, że Unia powinna pozostawić otwarte drzwi dla Gruzji i innych państw, które spełniają wymagania stawiane w traktacie o UE.

Premier Gruzji Irakli Garibaszwili zapowiedział w wystąpieniu na otwarciu konferencji, że będzie osobiście nadzorował wszelkie działania w celu ułatwienia procesu wdrażania umowy przez Gruzję.

Podkreślił pozytywną ocenę przez obserwatorów trwających właśnie w Gruzji wyborów lokalnych. Odbywają się one na mocy przyjętej w lutym nowej ustawy o samorządzie. W Gruzji - przekonywał Garibaszwili - wraca zaufanie do sądów, trwa budowanie wolnego i niezależnego systemu sądowniczego. Podkreślił również przyjęcie przez rząd strategii dotyczącej praw człowieka oraz przepisów antydyskryminacyjnych.

Premier wyraził przekonanie, że w części gospodarczej umowa z UE pomoże Gruzji zwiększyć konkurencyjność, otworzy jej dostęp do rynków i będzie sprzyjać budowie przejrzystej gospodarki. Jeśli to się uda, Gruzja będzie w regionie przykładem udanej transformacji gospodarczej. Na dostępie do rynków europejskich zyskają wszyscy inwestorzy, w tym rosyjscy - zaznaczył.

Garibaszwili wskazał także, że wprowadzenie między Gruzją a UE ruchu bezwizowego będzie tą korzyścią, jaką odczują z procesu zbliżenia do UE zwykli obywatele.

Konferencja w Batumi, odbywająca się w tym roku po raz jedenasty, poświęcona jest problemom integracji krajów Europy Wschodniej z Unią Europejską. Poszczególne sesje dotyczą m.in. wdrożenia podpisanej przez Gruzję umowy o stowarzyszeniu z UE, w tym handlowej części umowy oraz bezpieczeństwa w regionie w kontekście kryzysu ukraińskiego. Wśród panelistów są m.in. deputowani i przedstawiciele MSZ krajów UE i analitycy europejskich think tanków.

Podpisanie umów stowarzyszeniowych UE z Gruzją, Ukrainą i Mołdawią nastąpiło 27 czerwca w Brukseli. Porozumienia przewidują, że już jesienią tego roku rozpocznie się wdrażanie części zapisów, dotyczących m.in. wolnego handlu, bez czekania na zakończenie ratyfikacji w całej UE.

Porozumienie o wolnym handlu ma stopniowo integrować Gruzję z unijnym wspólnym rynkiem. Umowa jest też uważana za swego rodzaju program reform, jakie powinna przeprowadzić Gruzja, aby zbliżyć swoje standardy do tych obowiązujących w Unii. Równocześnie dokument nie wspomina o możliwości przystąpienia Gruzji do UE, choć władze w Tbilisi konsekwentnie formułują taki cel.

Czytaj więcej w Money.pl
Przeczytaj, jak politycy oceniają 25 lat Senatu Zdaniem Komorowskiego Senat pełnił - w ówczesnych realiach politycznych - niezbędną rolę inicjatora wielkich politycznych zmian.
Borusewicz: PSL stąpa po kruchym lodzie Marszałek senatu krytykuje warunki postawione premierowi przez PSL.
Gruzja świętuje podpisanie umowy z Unią Prezydent Giorgio Margwelaszwili już zapowiedział przyspieszenie prac związanych z uzyskaniem pełnego członkostwa we Wspólnocie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)