Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gazeta musi zapłacić grzywnę za obrazę prezydenta

0
Podziel się:

Sąd uznał, że artykuł redakcyjny z lata 2014 roku był "atakiem na prawa" prezydenta.

Gazeta musi zapłacić grzywnę za obrazę prezydenta
(FACELL/SIPA/East News)

Jeden z głównych dzienników tureckich, "Hurriyet", został skazany na 20 tys. lir - czyli około 7 tys. euro - grzywny za obrazę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana - podała w czwartek AFP. Sąd uznał, że artykuł redakcyjny z lata 2014 roku był "atakiem na prawa" prezydenta.

Jak podała państwowa agencja prasowa Anatolia, dziennikarz oraz dyrektorka dziennika, Vuslat Dogan Sabanci, muszą zapłacić 20 tys. lir odszkodowań i odsetek. W informacji nie wyjaśniono, o jaki artykuł chodzi, jednak - jak przypomina AFP - "Hurriyet" opublikował 25 sierpnia zeszłego roku artykuł wstępny pióra Mehmeta Yilmaza przypominający o oskarżeniach o korupcję pod adresem Erdogana. Dwa tygodnie wcześniej były premier wygrał wybory prezydenckie.

Jak zauważa AFP, "Hurriyet" niekiedy krytykuje urzędującego prezydenta, ale generalnie zachowuje wstrzemięźliwe stanowisko. Sytuacja zmieniła się, gdy Erdogan zaatakował dziennik z powodu okładki informującej o wyroku śmierci na byłego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego.

Nagłówek na pierwszej stronie głosił: "Kara śmierci przy 52 procentach głosów", co było odniesieniem do poparcia, jakie Mursi zyskał w wyborach prezydenckich. Erdogan w zeszłorocznych wyborach również dostał 52 proc. głosów; turecki prezydent oświadczył, że nagłówek jest groźbą kary śmierci pod jego adresem.

We wtorek "Hurriyet" opublikował artykuł wstępny krytykujący "niesprawiedliwe i nieuzasadnione" opinie Erdogana i wskazujący na "ewidentne manipulacje". "Panie prezydencie, dlaczego obiera pan nas za cel?" - pytał dziennik.

W Turcji odbędą się 7 czerwca wybory parlamentarne. Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), którą Erdogan przez wiele lat kierował, ma nadzieję na zdobycie znacznej większości w parlamencie.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Turcji chce być jak brytyjska królowa Recep Tayyip Erdogan postanowił wykorzystać to stanowisko do przejęcia faktycznej władzy w państwie, czego nie przewiduje konstytucja z 1980 roku.
Przyznali się do zamachu. To nie pierwszy raz Ta sama grupa przyznała się do zamachu w ubiegłym tygodniu.
Ścigają go za tworzenie równoległego państwa Prokurator, który wystąpił z wnioskiem o nakaz, powiedział, że Gulen powinien zostać oskarżony o utworzenie grupy terrorystycznej lub kierowanie nią.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)