Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy. Europa złagodzi stanowisko?

0
Podziel się:

Trwają spekulacje, czy będą to nowe przepisy, nowelizacja już istniejących czy też tylko wytyczne.

Gaz łupkowy. Europa złagodzi stanowisko?
(lagereek/iStockphoto)

Przepisy regulujące wydobycie gazu łupkowego w planie prac Komisji Europejskiej do 2014 roku. Z wypowiedzi komisarza do spraw środowiska Janeza Potocznika wynika jednak, że nie będzie to rygorystyczne prawo, czego do tej pory obawiał się polski rząd.

O tym, że Bruksela zastanawia się nad regulacjami dotyczącymi gazu łupkowego, wiadomo od kilku miesięcy. Trwają spekulacje, czy będą to nowe przepisy, nowelizacja już istniejących czy też tylko wytyczne. W grudniu wszystko powinno być wiadomo, bo wtedy Komisja przedstawi swoje propozycje. W sprawie łupków wypowiedział się w Londynie komisarz do spraw środowiska Janez Potocznik.

Podkreślał wprawdzie, że konieczne są gwarancje dotyczące ochrony środowiska, ale mówił też o tak zwanych _ ramowych _ rozwiązaniach. A to sugerowałoby elastyczne podejście, dające krajom członkowskim swobodę. Komisarz powiedział również, że ustalenie bilansu energetycznego i zapewnienie źródeł energii leży w kompetencjach unijnych państw.

Plan działań do 2014 roku, który zatwierdziła Komisja Europejska, jest ostatnim w jej kadencji. Ale jest mało prawdopodobne, by nadzorowała zakończenie prac nad propozycjami dotyczącymi łupków. Dostanie je w spadku już nowa Komisja, wyłoniona po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
UE bardziej przychylna polskim łupkom? Tuż przed szczytem UE premier Donald Tusk wyraził zadowolenie z zapisu projektu wniosków z środowego spotkania w Brukseli, w którym gaz łupkowy został potraktowany jako szansa. Tusk ma też nadzieję na duży krok podczas szczytu ws. zapobiegania nadużyciom VAT.
Wzrost gospodarczy w UE mógłby być wyższy Negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a USA będą się toczyć jeszcze w 2015 r., czyli przeciągną się do powołania nowego składu Komisji Europejskiej - przyznają źródła unijne.
Nie chcą gazu łupkowego. Sparaliżowali kraj Demonstrację zorganizowano z okazji międzynarodowego dnia walki ze szczelinowaniem hydraulicznym - pisze AFP.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)